Josef Krasoslav Chmelenský

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
JUDr. Josef Krasoslav Chmelenský
Josef Krasoslav Chmelenský
Josef Krasoslav Chmelenský
Narození7. srpna 1800
Bavorov, České královstvíČeské království České království
Úmrtí2. ledna 1839 (ve věku 38 let)
Praha, Rakouské císařstvíRakouské císařství Rakouské císařství
Povoláníspisovatel, básník, libretista a kritik
RodičeJan Václav Chmelenský
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Josef Krasoslav Chmelenský (7. srpna 1800, Bavorov[1]2. ledna 1839, Praha) byl český básník (pokračovatel Čelakovského) a literární, divadelní i hudební kritik. Vydával sborníky písní, které přinášely vedle textů i melodie. Sborníky sehrály svou úlohu při vznikajícím společenském českém životě. Stal se i libretistou prvních českých oper, jež složil František Škroup.

Život[editovat | editovat zdroj]

Pocházel z hudební rodiny, otec František Chmelenský i strýc Jan Václav Chmelenský byli hudební skladatelé.[2] V letech 1813–1818 vystudoval na piaris­tickém gymnáziu v Českých Budějovicích. Jeho spolužákem zde byl František Ladislav Čelakovský, který ho silně ovlivnil. V letech 1818–1825 vystudoval práva na pražské univerzitě, doktorem práv se stal v roce 1828. Na univerzitních studiích se spřátelil s Františkem Škroupem, se kterým později úzce spolupracovali. Na studiích také přijal vlastenecké jméno Krasoslav. V letech 1829–1830 byl praktikantem kriminálního soudu v Praze, v letech 1830–1832 daňovým úředníkem, v roce 1832 byl jmenován hlavním sekretářem dvorského manského soudu, roku 1835 místosudím dvorských lén. Krom Prahy své funkci vykonával krátce i v Kroměříži.[3] Pracoval zde na majetkovém soupisu olomouckého arcibiskupství a knížectví a lichtenštejnských lesů. V roce 1835 založil spolu se Škroupem první české hudební periodikum Věnec ze zpěvů vlasten­ských uvitý a obětovaný dívkám vlastenským. O rok později založil rovněž almanach Kytka, dar Uměny zpěvu. Publikoval zde své písně, mnohé z nich zlidověly (Nad Berounkou pod Tetínem, Toč se, toč se kolovrátku aj.). Prosazoval časomíru jako nejvhodnější básnickou formu, mj. kvůli možnosti zhudebnění. Napsal též práce z historie práva. Rovněž překládal poezii z němčiny a polštiny (Mickie­wicze, Kochanowského, Schillera), stejně jako libreta (např. Mozartovy Kouzelné flétny, autor textu Emanuel Schikaneder). Do Časopisu českého musea a do České včely psal divadelní kritiky a bývá tak někdy považován za zakladatele této disciplíny v českých zemích. Zemřel na tuberkulózu.[4]

Dílo[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Matriční záznam o narození (1. zdola)
  2. Chmelenský, Josef Krasoslav - Český hudební slovník. www.ceskyhudebnislovnik.cz [online]. [cit. 2020-12-14]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2020-09-19. 
  3. HLEDÍKOVÁ, Zdeňka; JANÁK, Jan; DOBEŠ, Jan. Dějiny správy v českých zemích. Od počátků státu po současnost. Praha: Nakladatelství Lidové noviny, 2005. ISBN 80-7106-709-1. S. 36, 48, 57, 99. 
  4. Chmelenský, Josef Krasoslav – Divadelní Encyklopedie. encyklopedie.idu.cz [online]. [cit. 2020-12-14]. Dostupné online. 

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]