Josef Klement Zástěra

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Josef Klement Zástěra
Základní informace
Jinak zvaný Josef Klement
Narození 27. dubna 1886
Skuteč
Úmrtí 19. ledna 1966 (ve věku 79 let)
Kralupy nad Vltavou
Žánry klasická hudba a duchovní hudba
Povolání hudební skladatel, sbormistr a folklorista
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Josef Klement Zástěra (27. dubna 1886 Skuteč19. ledna 1966 Kralupy nad Vltavou) byl český hudební skladatel a spisovatel.

Život[editovat | editovat zdroj]

Maturoval na reálce v Kostelci nad Orlicí. Tam získal základní hudební vzdělání u ředitele místního kůru Alb. Jeřábka. Ve studiu pokračoval na Českém vysokém učení technickém v Praze. Vedle toho navštěvoval přednášky z hudební teorie na Karlově univerzitě u Zdeňka Nejedlého a Karla Steckera a soukromě se vzdělával i ve zpěvu a v metodice pěvecké výchovy. Státní zkoušku ze zpěvu složil v roce 1911. Působil jako středoškolský profesor v Kostelci, v Kremnici a v Kralupech nad Vltavou. Ve všech svých působištích se věnoval hudební výchově nejen ve školách, ale i propagaci hudby u široké veřejnosti. Byl průkopníkem výuky hudební výchovy s využíváním gramofonových desek.

Za svého působení na Slovensku sbíral lidové písně v Pohroní, založil pěvecký sbor Sokol. V Kralupech byl vedle své práce ve školství správcem Dvořákova musea. Publikoval řadu prací v odborných hudebních časopisech i popularizační články v denním tisku a v časopisech.

Dílo[editovat | editovat zdroj]

Po několika málo skladbách, které zkomponoval během studií, se vážněji začal zabývat skladbou až v době okupace. Komponoval písňové cykly, sbory, kantáty a melodramy. Velkou pozornost věnoval i hudbě chrámové. Pro svá díla používal pseudonym Josef Klement.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Československý hudební slovník osob a institucí II. (M–Ž), 1965, Státní hudební vydavatelství, Praha, s. 970
  • Zdeňka Zachová: Skuteč a její hudební tradice ve dvacátém století. Bakalářská práce. Masarykova univerzita, Pedagogická fakulta, Brno 2007

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]