Josef Jaroslav Kalina

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Josef Jaroslav Kalina
Josef Jar. Kalina (Jan Vilímek 1887)
Josef Jar. Kalina (Jan Vilímek 1887)
Narození 9. listopadu 1816
Nový Bor
Rakouské císařstvíRakouské císařství Rakouské císařství
Úmrtí 22. června 1847 (ve věku 30 let)
Praha
Rakouské císařstvíRakouské císařství Rakouské císařství
Místo odpočinku Olšanské hřbitovy
Povolání spisovatel
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Josef Jaroslav Kalina (9. listopadu 1816 Haida, dnešní Nový Bor[1]22. června 1847 Praha) byl český básník, literární a přírodní vědec, filosof, sběratel lidové slovesnosti, obrozenec.

Život[editovat | editovat zdroj]

Narodil se v Haidě (dnes Nový Bor, okres Česká Lípa) jako syn cestmistra, v silně germanizovaném prostředí. Své mládí prožil v Doksech, kam se otec (silniční dozorce) s celou rodinou odstěhoval roku 1317.[2] Vystudoval gymnázium v Praze. Po maturitě odjíždí do Plzně, kde pod dohledem svého strýce, profesora matematiky a vlastence Josefa Sedláčka studuje filosofii a práva (nedokončil). Pod strýcovým vlivem se též rozvijí jeho vlastenecké cítění; začíná studovat slovanské jazyky a psát poezii v češtině.

V roce 1845 navštívil Bělehrad, kam se vydal za svou snoubenkou a chtěl si zde najít i práci. V roce 1846 navštívil Kollára, pobývajícího v Pešti. Po návratu do Prahy přispíval do časopisů Květy, Česká včela, Vlastimil, Ost und West. Jeho současníci se obdivovali Kalinovu všestrannému nadání, vzdělání a slibné práci v řadě vědních oborů. Vynikal zejména ve filologii (zamýšlel sestavit jazykovou encyklopedii), zabýval se však i filosofií a literární kritikou. Jeho básnická tvorba, neúplně dochovaná, je přetížena jazykovými archaismy a novotvary. Překládal z také z angličtiny (Byron), z němčiny (Kleist, Hoelty) nebo polštiny (Mickiewicz). Byl velice chudý, živ byl jen z hodin vyučování cizím jazykům. Zemřel ve svých třiceti letech v Praze po dlouhé nemoci (tuberkulóza) roku 1847[2].

Nejznámějším dílem je Kšaft, který v roce 1842 v Praze vyšel nákladem 10 000 výtisků a zlidověl.

Rodný Kalinův dům

Bibliografie[editovat | editovat zdroj]

  • Kšaft (1842)
  • Zpěv o povodni roku 1845 (1845)
  • Na matku mou – elegie
  • Hadrnice – balada
  • Básnické spisy z pozůstalosti J. J. Kaliny vydal František Doucha a Jan Křtitel Vlček (1852) s životopisným úvodem Pomněnky z krátké života pouti J. J. Kaliny, znovu vyšly Kalinovy Básnické spisy v Koberově Národní bibliotéce (1874)
  • „Filosofické drobnůstky“ z pozůstalosti J. J. Kaliny vydal pod názvem Upomínka na J. J. Kalinu K. L. Kalina (1870)

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Matriční záznam o narození a křtu
  2. a b MAUSEROVÁ, Renata; RICHTRMOC, Vladimír. Doksy a Máchův kraj. Dobřichovice : Kava-Pech, 2003. ISBN 80-85853-604. Kapitola Jan Jaroslav Kalina, s. 74.  

Chybná citace Neplatná značka <ref>; název „Doksy“ použit vícekrát s různým obsahem

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]