Josef Janíček

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Josef Janíček
Josef Janíček (2010)
Josef Janíček (2010)
Základní informace
Narození 28. prosince 1947 (73 let)
Praha
Žánry rock
Povolání hudebník
Nástroje klávesy, kytara, zpěv
Aktivní roky 60. léta − dosud
Vydavatelé Guerilla Records, Indies Happy Trails
Příbuzná témata The Plastic People of the Universe, The Primitives Group, Půlnoc
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Josef Janíček (* 28. prosince 1947 Praha) je český muzikant, od roku 1969 člen hudební skupiny The Plastic People of the Universe, v níž hrál na kytaru, v současnosti hraje na klávesy a akordeon, kromě toho také zpívá a je jejím kapelníkem (od roku 1973).

The Primitives Group[editovat | editovat zdroj]

Působil jako kytarista ve skupině The Primitives Group, která se soustředila především na hity skupin The Doors, The Fugs a dalších.

The Plastic People of the Universe[editovat | editovat zdroj]

Po rozpadu The Primitives Group v roce 1969 se stal členem skupiny The Plastic People of the Universe, kde hrál zprvu na kytaru, později na klávesy.

V roce 2015 došlo v The Plastic People of the Universe ke sporům, které vedly z toho, že Janíček kapelu opustil; spolu s ním se rozhodli odejít i Eva Turnová, Jaroslav Kvasnička a Vratislav Brabenec. Janíček, Brabenec a Kvasnička pak začali vystupovat s novými spoluhráči pod původním názvem. Ve vystupování pod původním názvem pokračovali i zbývající členové původní sestavy Josef Karafiát a Jiří Kabeš, a obě uskupení se přou o to, kdo má právo používat název The Plastic People of the Universe.[1]

Další hudební projekty[editovat | editovat zdroj]

Hrál také ve skupině Milana Mejly Hlavsy Půlnoc. Mimo jiné byl členem hudebního souboru Dún An Doras, který soustřeďoval svůj repertoár na tradiční irskou hudbu, v němž hrál na akustickou kytaru. Dále působil v projektu Bardoí. Nyní je také i členem uskupení se jménem Goblin, které hraje irskou hudbu v ryze tradičním podání. Zde hraje na kytaru, banjo a zpívá. Dále je členem skupiny Kadé Chim.

Ostatní aktivity[editovat | editovat zdroj]

Kromě muziky se také živil rozvozem jídla do mateřských školek, kde byl přezdíván Pan Voběd.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. ČTK; iDNES.cz. Undergroundová legenda Plastic People se rozdělila na dvě části. iDNES.cz [online]. 2016-05-17 [cit. 2018-01-06]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]