Josef Bekel

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Josef Bekel
Portrét Stephena Stephena. Akvarel od Joseph Bekel (1847)
Portrét Stephena Stephena. Akvarel od Joseph Bekel (1847)
Narození 10. června 1806
Skalice u České Lípy
Rakouské císařstvíRakouské císařství Rakouské císařství
Úmrtí 30. března 1865 (ve věku 58 let)
Skalice u České Lípy
Rakouské císařstvíRakouské císařství Rakouské císařství
Povolání litograf a fotograf
Podpis Podpis
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Nuvola apps bookcase.svg Seznam děl v databázi Národní knihovny
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Josef Bekel, též Bekl, Beckel (10. června 1806, Skalice u České Lípy[1]30. června 1865, Skalice u České Lípy[2]), byl litograf, miniaturista, malíř a fotograf.

Život[editovat | editovat zdroj]

V letech 1821–1825 studoval malířství, kresbu a grafiku na Akademii výtvarných umění v Praze a poté dva roky na Akademii výtvarných umění (Akademie der bildenden Künste) ve Vídni u profesorů Antona Pettera a Johanna Petera Kraffta. Ve Vídni se stal velmi populárním malířem portrétů a získal množství zakázek. Stal se přítelem známého vídeňského portrétisty a litografa Josefa Kriehubera a do roku 1832 s ním spolupracoval v jeho dílně.[3] Ve čtyřicátých letech začal v Praze podle vlastních návrhů vydávat litografie slavných českých osobností (Josef Kajetán Tyl, František Ladislav Rieger,[4] Ferdinand Břetislav Mikovec, Josef Max a další). Patří k průkopníkům fotografie v Čechách. Když polevil zájem o portrétní miniatury, začal v letech 1851–54 kolorovat fotografie a 30. července 1857 založil spolu s Wilhelmem Ruppem v Praze na Novém Městě na Františkově nábřeží (dnešní Smetanovo) v domě čp. 334/II fotografický ateliér. Byli uváděni jako firma "Rupp W. & Bekl Photographie" a jako jedni z prvních zavedli fotografické vizitky. Po roce 1959 Bekel odešel z Prahy do rodné Skalice u Nového Boru, kde působil jako malíř a fotograf, ale postupně upadl v zapomnění.[5]

Dílo[editovat | editovat zdroj]

Proslavil se již ve 30. letech ve Vídni jako malíř akvarelových portrétů císařské rodiny a aristokracie (celkem 110 do roku 1832), odkud jezdil portrétovat také do Uher. V Čechách jezdil za klienty do Karlových Varů[6] a pracoval také pro šlechtické rody Kinských a Waldsteinů. Jeho podobizny vykazují vyrovnanou kvalitu a věrohodné podání fyziognomie. Jsou zastoupeny v mnoha zámeckých i muzejních sbírkách.

V letech 1855–56 vytvořil soubor vynikajících fotografických portrétů na slaném papíře z prostředí pražských měšťanských vrstev, část z nich je ve sbírce Muzea hl. m. Prahy, další v Národním muzeu. Podle Pavla Scheuflera znal osobně Boženu Němcovou, která se o něm a o jeho bratrovi zmiňovala v korespondenci. Hypoteticky mohl být autorem známé daguerrotypie Boženy Němcové v šálu, připisované Janu Malochovi.[7][8]

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Zastoupení ve sbírkách[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Matriční záznam o narození a křtu farnosti Skalice u České Lípy
  2. Matriční záznam o úmrtí a pohřbu farnost Skalice u České Lípy
  3. Boris Wilnitsky Fine Art
  4. Litografie J. Bekel. www.provenio.net [online]. [cit. 2016-04-07]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2016-04-20. 
  5. P. Šimon: Josef Bekel
  6. Alte Kunst: Josef Bekel (1806 - 1865)
  7. Pavel Scheufler:Bekl, Josef. www.scheufler.cz [online]. [cit. 2016-04-06]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2016-03-27. 
  8. Muzeum Boženy Němcové: okruh osob kolem BN

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]