Josef Šejnost

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jump to navigation Jump to search
Josef Šejnost
Akad. sochař Josef Šejnost
Narození 30. května 1878
Těšenov
Rakousko-UherskoRakousko-Uhersko Rakousko-Uhersko
Úmrtí 9. února 1941 (ve věku 62 let)
Praha
Protektorát Čechy a MoravaProtektorát Čechy a Morava Protektorát Čechy a Morava
Povolání sochař
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Nuvola apps bookcase.svg Seznam děl v databázi Národní knihovny
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Josef Šejnost (30. května 1878 Těšenov[1]9. února 1941 Praha) byl český akademický sochař a medailér.

Život[editovat | editovat zdroj]

Narodil se v obci TěšenovHorní Cerekve 30. května 1878. Po studiích na keramické škole v Bechyni nastoupil do továrny na keramiku v Rakovníku. Teprve když se stal finančně nezávislým, mohl v roce 1901 nastoupit na uměleckoprůmyslovou školu v Praze. Stal se studentem Stanislava Suchardy a Vojtěcha Preislera. V roce 1911 se definitivně rozhodl věnovat se výhradně medailérství.

Tvorba[editovat | editovat zdroj]

Josef Šejnost: pamětní deska na rodném domě Maxe Švabinského

Realizoval návrhy mincí včetně jubilejního svatováclavského dukátu. Méně známou epizodou z jeho tvorby jsou prototypy marionet podle návrhů M. Aleše. Na medailích vytvořil galerii velkých českých osobností. V druhém mezipatře pražského Obecního domu je umístěna jeho deska s plaketami mužů 28. října: Soukupa, Rašína, Švehly, Stříbrného a Šrobára. Nezpodobňoval jen politiky. V roce 1924 vytvořil medaili na počest našeho prvního olympijského vítěze Bedřicha Šupčíka. Nepřipomínala se ani jeho autorství pamětních desek. Je to například deska na rodném domě Bedřicha SmetanyLitomyšli, deska Karla Havlíčka BorovskéhoHumpolci, deska na rodném domě Maxe ŠvabinskéhoKroměříži a řada dalších, například plaketa Babičky, Mikoláše Aleše, Jana Husa, Vojtěcha Hynaise. Panteon Národního muzea zdobí jeho podobizna Pavola Orzságha-Hviezdoslava. Na mostě v zámku v Novém Městě nad Metují vytvořil sochy medvědů.

Pozoruhodný je jeho "Větrný zámek" se sochami havranů ve věži, na Křemešníku u Pelhřimova.

Celkem vytvořil přes 300 děl, z toho asi 200 medailí. Jeho práce vynikají mimořádnou plasticitou a jsou sběrateli mimořádně ceněny. Věnoval se i teorii a v roce 1924 napsal dílo Problém pokroku v sochařství.

V letech 19051907 byl členem Spolku výtvarných umělců Mánes.[2]

V jeho díle pokračoval i jeho syn Zdeněk, který vytvořil pamětní bustu Josefa Lady pro Hrusice a kromě sochařské a medailérské tvorby se věnoval i restaurování.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Matriční záznam o narození a křtu
  2. Seznam členů SVU Mánes

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]