José Millán Astray

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
José Millán Astray
Millan.jpeg
Narození 5. července 1879
A Coruña
Úmrtí 1. ledna 1954 (ve věku 74 let) nebo 1954 (ve věku 74–75 let)
Madrid
Příčina úmrtí infarkt myokardu
Místo pohřbení Almudena Cemetery
Alma mater Akademie pěchoty v Toledu
Ocenění Military Medal of Spain
Rodiče José Millán Astray
Příbuzní Pilar Millán Astray (sourozenec)
Funkce Member of the Cortes franquistas (1943–1946)
Member of the Cortes franquistas (1946–1949)
Member of the Cortes franquistas (1949–1952)
Member of the Cortes franquistas (1952–1954)
Podpis José Millán Astray – podpis
Některá data mohou pocházet z datové položky.

José Millán Astray y Terreros (5. července 1879, A Coruña, Galicie1. ledna 1954, Madrid) byl zakladatel a první velitel Španělské cizinecké legie a významná postava počátků režimu generála Francisca Franca ve Španělsku.

Narodil se v rodině vrchního madridského žalářníka, jeho rodiče ale prováděli i čilé kulturní aktivity. Před studiem práv si vybral vojenskou kariéru a v roce 1894 začal studia na vojenských školách. Po absolvování sloužil u generálního štábu španělské armády, ale brzy se jako dobrovolník přihlásil na Filipíny, kde vypukla vzpoura. Za své hrdinství (mj. za obranu města San Rafael s třiceti vojáky proti přesile dvou tisíc povstalců) byl několikrát vyznamenán. Při další službě v Maroku přišel o ruku a oko a získal přezdívku Glorioso mutilado (Slavný mrzák).

V Alžírsku studoval organizaci francouzské cizinecké legie a s podporou Francisca Franca založil Španělskou Legii, jejíž se stal prvním velitelem. Millán Astray vložil do legie její ideologii založenou na španělských imperiálních a křesťanských tradicích. Za španělské občanské války byl na straně nacionalistů.

V letech 1936 až 1937 byl ředitelem úřadu pro rozhlas, tisk a propagandu. Poté, co se v roce 1941 zamiloval do Rity Gassetové (sestřenice filosofa José Ortegy y Gasseta) a rozvedl se s manželkou Elvirou, poslal ho z obavy před hrozícím skandálem Franco do Lisabonu a tím ukončil jeho veřejné působení. Bez zájmu veřejnosti se vrátil Millán Astray později do Španělska a v Madridu zemřel na selhání srdce.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku José Millán Astray na anglické Wikipedii.