José Millán Astray

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Millán Astray jako mladý důstojník

José Millán Astray y Terreros (5. července 1879, A Coruña, Galicie1. ledna 1954, Madrid) byl zakladatel a první velitel Španělské cizinecké legie a významná postava počátků režimu generála Francisca Franca ve Španělsku.

Narodil se v rodině vrchního madridského žalářníka, jeho rodiče ale prováděli i čilé kulturní aktivity. Před studiem práv si vybral vojenskou kariéru a v roce 1894 začal studia na vojenských školách. Po absolvování sloužil u generálního štábu španělské armády, ale brzy se jako dobrovolník přihlásil do Filipín, kde vypukla vzpoura. Za své hrdinství (mj. za obranu města San Rafael s třiceti vojáky proti přesile dvou tisíc povstalců) byl několikrát vyznamenán. Při další službě v Maroku přišel o ruku a oko a získal přezdívku Glorioso mutilado (Slavný mrzák).

V Alžírsku studoval organizaci francouzské cizinecké legie a s podporou Francisca Franca založil Španělskou Legii, jejíž se stal prvním velitelem. Millán Astray vložil do legie její ideologii založenou na španělských imperiálních a křesťanských tradicích. Za španělské občanské války byl na straně nacionalistů.

Na konci občanské války se stal ministrem tisku a propagandy, ale poté, co se zamiloval do Rity Gassetové (sestřenice filosofa José Ortegy y Gasseta) a rozvedl se s manželkou Elvirou, poslal ho z obavy před hrozícím skandálem Franco do Lisabonu a tím ukončil jeho veřejné působení. Bez zájmu veřejnosti se vrátil Millán Astray později do Španělska a v Madridu zemřel na selhání srdce.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku José Millán Astray na anglické Wikipedii.