José Millán Astray

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
José Millán Astray
Millan.jpeg
Narození 5. července 1879
A Coruña
Úmrtí 1. ledna 1954 (ve věku 74 let)
Madrid
Příčina úmrtí infarkt myokardu
Místo pohřbení Almudena Cemetery
Alma mater Akademie pěchoty v Toledu
Partner(ka) Celia Gámez
Rodiče José Millán Astray
Příbuzní Pilar Millán Astray (sourozenec)
Funkce member of the Cortes franquistas (1943–1954)
Podpis José Millán Astray – podpis
Některá data mohou pocházet z datové položky.

José Millán Astray y Terreros (5. července 1879, A Coruña, Galicie1. ledna 1954, Madrid) byl zakladatel a první velitel Španělské cizinecké legie a významná postava počátků režimu generála Francisca Franca ve Španělsku.

Narodil se v rodině vrchního madridského žalářníka, jeho rodiče ale prováděli i čilé kulturní aktivity. Před studiem práv si vybral vojenskou kariéru a v roce 1894 začal studia na vojenských školách. Po absolvování sloužil u generálního štábu španělské armády, ale brzy se jako dobrovolník přihlásil na Filipíny, kde vypukla vzpoura. Za své hrdinství (mj. za obranu města San Rafael s třiceti vojáky proti přesile dvou tisíc povstalců) byl několikrát vyznamenán. Při další službě v Maroku přišel o ruku a oko a získal přezdívku Glorioso mutilado (Slavný mrzák).

V Alžírsku studoval organizaci francouzské cizinecké legie a s podporou Francisca Franca založil Španělskou Legii, jejíž se stal prvním velitelem. Millán Astray vložil do legie její ideologii založenou na španělských imperiálních a křesťanských tradicích. Za španělské občanské války byl na straně nacionalistů.

V letech 1936 až 1937 byl ředitelem úřadu pro rozhlas, tisk a propagandu. Poté, co se v roce 1941 zamiloval do Rity Gassetové (sestřenice filosofa José Ortegy y Gasseta) a rozvedl se s manželkou Elvirou, poslal ho z obavy před hrozícím skandálem Franco do Lisabonu a tím ukončil jeho veřejné působení. Bez zájmu veřejnosti se vrátil Millán Astray později do Španělska a v Madridu zemřel na selhání srdce.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku José Millán Astray na anglické Wikipedii.