Jordan & Timaeus

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jordan & Timaeus
Základní údaje
Datum založení1823
Adresa sídlaDrážďany, Německo
Souřadnice sídla
Charakteristika firmy
Oblast činnostichocolate industry
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Jordan & Timaeus byla saská čokoládovna se sídlem v Drážďanech.

Čokoládovna Jordan & Timaeus v drážďanské čtvrti Neustadt (1856/1858)
Záložka Jordan & Timaeus (začátek 20. století)

Historie[editovat | editovat zdroj]

Podnik byl založen roku 1823 Gottfriedem Jordanem (1791-1860) a Augustem Fridrichem Timaeusem (1794 - 1875). Továrna se nacházela mezi dnešními ulicemi Timaeusstraße a Jordanstraße východně od Königsbrücker Straße v drážďanské čtvrti Antonstadt.

Firma vyráběla potraviny jako káva z cikorky, nudle a čokoláda. Továrna, která zpočátku pracovala bez parního stroje, se rok od roku rozšiřovala. Roku 1830 si mohli oba podnikatelé dovolit parní stroj a přešli tak k výrobě čokolády. V tomto odvětví se firma stala světoznámou a v Německu značně napomohla ke zvýšení produkce domácí čokolády, a to na úkor spotřeby čokolády ze zahraničí. Ačkoliv byla výrobna na podzim roku 1845 zničena rozsáhlým požárem, nevznikly podniku žádné dlouhodobé škody. Naopak, výrobna byla ještě rozšířena, přičemž se po jejím opětovném postavení v zimě mezi lety 1845 a 1846 firma soustředila vedle výroby hořké čokolády a tabulkové kakaové hmoty i na produkci jemnějších čokolád určených jako dezerty a pamlsky. Tím docílila obrovského úspěchu jak v Německu, tak i v zahraničí. Po smrti zakladatelů se stali majiteli firmy Ernst Jordan a Eduard, Albert a Gerhard Timaeus.

Pobočky pak byly zřízeny v Podmoklech, Vídni, Praze a Budapešti. Majitelé firmy byli jmenováni takzvanými k.u.k. Hochlieferanty (společnost s povolením dodávat na císařský dvůr v Rakousku-Uhersku) a podobnou pozici si vydobili i v Sasku.

Podnik byl zavřen roku 1930, přičemž na tradici výroby čokolády v Děčíně navazuje čokoládovna Jordan. Známou značkou čokoládovny Jordan & Timaeus byla Iordita.

Studie[editovat | editovat zdroj]

Koncem roku 2011 bylo studií drážďanského vědeckého spolku (Wissenschaftler-Verein WIMAD) a univerzity TU Dresden dokázáno, že první mléčná čokoláda pochází právě z Drážďan. Do té doby byly jako vynálezci mléčné čokolády vnímání Švýcaři (roku 1875), každopádně již 30 let předtím vyráběla drážďanská čokoládovna Jordan & Timaeus z oslího mléka mléčnou čokoládu.[1]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Jordan & Timaeus na německé Wikipedii.

  1. Mitteldeutschland.com. Wer hats erfunden? [online]. 2010-12-09 [cit. 2011-12-16]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2013-11-13. 

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Illustrirte Zeitung. N. F. VIII. Band Nr. 508. S. 204. 205. Leipzig 1853.
  • Dresdner Anzeiger 2. April 1875. 4. Beilage.
  • Bettina Klemm. Einst Hochburg des Süßen. Sächsische Zeitung. 30./31. Dezember 2000. S. 10.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]