John Trumbull

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
John Trumbull
John Trumbull, autoportrét, rok 1802
John Trumbull, autoportrét, rok 1802
Narození6. června 1756
Lebanon
Úmrtí10. listopadu 1843 (ve věku 87 let)
New York
Národnostamerická
VzděláníHarvardova univerzita
Znám jakomalíř
Významná dílaobraz Deklarace nezávislosti (1817–1819)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Deklarace nezávislosti, Výbor pěti složený z otců zakladatelů předkládá návrh deklarace Kongresu (obraz z roku 1819)

John Trumbull (6. června 1756 Lebanon – 10. listopadu 1843 New York) byl americký umělec z období americké války za nezávislost, pozoruhodný svými historickými obrazy. Byl nazýván Malíř revoluce.[1] Trumbullův obraz Deklarace nezávislosti z roku 1817 je jedním z jeho čtyř obrazů, které visí v Kapitolu Spojených států amerických a byl použit na zadní straně pamětní dvoudolarové bankovky.

Životopis[editovat | editovat zdroj]

John Trumbull se narodil v městě Lebanon v Connecticutu v roce 1756 Jonathanovi Trumbullovi a Faith (rozené Robinson) Trumbull. Jeho otec byl v letech 1769 až 1784 guvernérem státu Connecticut. Obě strany jeho rodiny byly mezi prvními puritánskými osadníky ve státě. Měl dva starší bratry, Josepha Trumbulla, prvního generálního komisaře Kontinentální armády během americké revoluce. Jeho bratr Jonathan Trumbull ml. (26. března 1740 – 7. srpna 1809) pracoval ve státní správě a v roce 1788 byl mluvčím Bílého domu. Ve věku 15 let, v roce 1771, mladý John Trumbull nastoupil na Harvard College. Promoval v roce 1773. Kvůli nehodě v dětském věku utrpěl ztrátu zraku na jedno oko. To mohlo ovlivnit jeho detailní obrazový styl.[2]

Válečná léta[editovat | editovat zdroj]

Jako voják v americké revoluční válce prokázal Trumbull v Bostonu armádě zvláštní službu nakreslením plánů britských a amerických linií a postavení děl[3]. Byl svědkem bitvy o Bunker Hill.[Poz 1] Byl jmenován druhým osobním pobočníkem generála George Washingtona a v červnu 1776 zástupcem generálního pobočníka generála Horatia Gatese.[4] Z armády vystoupil v roce 1777 po sporu s armádou. Když v roce 1780 zůstal bez prostředků, vrátil se k umění jako profesi. Odcestoval do Londýna, kde ho Benjamin Franklin představil Benjaminu Westovi, u kterého následně Trumbull studoval. Na Westův popud Trumbull maloval malé obrázky války za nezávislost USA a miniaturní portréty. Za život jich namaloval asi 250. Dne 23. září 1780 byl britský agent major John André zajat kontinentálními vojsky v Severní Americe; 2. října 1780 byl pověšen za špionáž. Poté, co zpráva dorazila do Velké Británie, vyvolala velké rozhořčení a Trumbull byl zatčen jako důstojník kontinentální armády podobné hodnosti jako André.[4] Byl vězněn sedm měsíců v londýnském vězení Tothill Fields Bridewell.[5]

Poté, co byl Trumbull propuštěn, se vrátil do Spojených států. Plavba trvala šest měsíců, až do ledna 1782. Připojil se ke svému bratru Davidovi a během zimy 1782 až 1783 pracoval v zásobování armády v New Windsoru v New Yorku.

Poválečná léta[editovat | editovat zdroj]

John Trumbull, malíř Gilbert Stuart, 1818

V roce 1784, po britském uznání nezávislosti Spojených států, se Trumbull vrátil do Londýna, aby zde pokračoval ve studiu u Westa. Během práce v jeho ateliéru Trumbull namaloval obraz Battle of Bunker Hill a Death of General Montgomery in the Attack on Quebec. Obě díla jsou nyní v galerii Yale University Art Gallery.

V červenci 1786 odjel Trumbull do Paříže, kde vytvořil náčrty portrétů francouzských důstojníků pro obraz Surrender of Lord Cornwallis (Kapitulace lorda Cornwallise). S pomocí Thomase Jeffersona, tehdy sloužícího jako americký vyslanec ve Francii, začal Trumbull pracovat na obraze Deklarace nezávislosti.[4][6] Během následujících 5 let namaloval Trumbull malé portréty signatářů, které později použil k sestavení většího obrazu. Pokud signatář mezitím zemřel, byl zkopírován předchozí portrét, jako tomu bylo v případě Arthura Middletona, jehož portrét je na obraze. Při návštěvě u každého signatáře nebo jejich rodiny Trumbull vždy sháněl finanční prostředky a využíval této příležitosti k prodeji předplatného na rytiny, které byly vyrobeny podle jeho obrazů americké revoluce.

Během pobytu v Paříži Trumbulla pravděpodobně Thomas Jefferson představil italské malířce Marii Cosway. Stali se celoživotními blízkými přáteli. Trumbullův obraz Thomase Jeffersona, objednaný Marií Cosway, se stal všeobecně známým díky pozdější reprodukci rytiny, kterou podle obrazu vytvořil Asher Brown Durand. Trumbullův obraz Deklarace nezávislosti byl zakoupen Kongresem Spojených států, spolu s obrazy Surrender of General Burgoyne (Kapitulace generála Burgoyna), Surrender of Lord Cornwallis a obrazem General George Washington Resigning His Commission (Rezignace generála George Washingtona), všechny tyto obrazy souvisejí s revolucí. Nyní (2019) všechny visí v americkém Kapitolu. Kongres údajně povolil pouze prostředky dostatečné k nákupu těchto čtyř obrazů. John Trumbull dokončil několik dalších obrazů souvisejících s revolucí:

 • The Death of General Warren at the Battle of Bunker's Hill, 17. června 1775
 • The Death of General Montgomery in the Attack on Quebec, 31. prosince 1775
 • The Capture of the Hessians at Trenton, 26. prosince 1776
 • The Death of General Mercer at the Battle of Princeton, 3. ledna 1777
 • Washington at Verplanck's Point
 • George Washington, 1790
 • The Sortie Made by the Garrison of Gibraltar, 1789.[4]

Střední léta[editovat | editovat zdroj]

Generál George Washington v Trentonu, olej na plátně, 1792. Galerie umění Yale University Art Gallery.

Pro Trumbulla nastaly těžké časy, nedokázal své obrazy prodávat samostatně. V roce 1831 prodal Yale University sérii 28 obrazů a 60 miniaturních portrétů za roční rentu 1 000 amerických dolarů. Po mnoha letech, kdy se snažil za své malby získat příjem, konečně našel způsob, jak se udržet ve svém umění. Toto je zdaleka největší sbírka jeho děl. Sbírka byla původně umístěna v neoklasicistní umělecké galerii, kterou navrhl Trumbull v Old Campus na universitě Yale pro obrazy své i jiných umělců.[7]

Mezi jeho slavné portréty patří obraz General Washington (1790) a George Clinton (1791), nyní na radnici v New Yorku.[4] New York také koupil jeho obraz Alexander Hamilton (1805, tvář z tohoto portrétu na desetidolarové bankovce[8]) a obraz John Jay. V roce 1791 se Trumbull stal členem Americké akademie umění a věd.[9] Namaloval také portrét druhého amerického prezidenta, obraz John Adams (1797), Jonathan Trumbull a Rufus King (1800); portrét ředitele univerzity Yale Timothy Dwighta a amerického politika Stephena Van Rensselaera, oba obrazy jsou dnes na Yale. Dva obrazy Alexandera Hamiltona (jeden v Metropolitan Museum of Art a druhý v Muzeu výtvarného umění v Bostonu, oba obrazy vznikly podle busty italského sochaře Giuseppeho Ceracchiho. Autoportrét (1833), portrét celé postavy George Washingtona, dnes v Charlestonu v Jižní Karolíně; obraz celé postavy Washingtona v uniformě General George Washington at Trenton, (1792, v Yale); a portréty prezidenta Washingtona a jeho manželky (1794) v National Museum of American History (Národním muzeu americké historie) ve Washingtonu, D.C.[4]

Podle obrazů Trumbulla maloval Gilbert Stuart a mnoho dalších.

V roce 1794 Trumbull jednal jako sekretář Johna Jaye v Londýně během vyjednávání smlouvy s Velkou Británií. Smlouva urovnala hraniční spory s Kanadou a umožnila export bavlny. V roce 1796 byl jmenován pátým členem komise pověřené prováděním sedmého článku Jayské smlouvy[4], který zprostředkovával nároky amerických a britských obchodníků a opoziční vlády vyplývající americko-britské války. (Smlouva zvaná „Jay Treaty“ je smlouva mezi Spojenými státy a Velkou Británií z roku 1795, která odvrátila další válku a dořešila zbývající problémy Pařížské smlouvy z roku 1783 ukončující americkou revoluční válku) a umožnila deset let mírového obchodu mezi Spojenými státy a Británií uprostřed francouzských revolučních válek. Krátce po ukončení své služby v této komisi odjel Trumbull do Stuttgartu, aby si vyzvedl dokončenou rytinu obrazu Battle of Bunker's Hill. Na zpáteční cestě projížděl Paříží a odeslal depeši o aféře XYZ Affair.

Pozdní léta[editovat | editovat zdroj]

Poštovní známka s motivem z obrazu Johna Trumbulla Smrt generála Warrena v bitvě na Bunker Hill, 1968
Revers americké dvoudolarové bankovky, podle obrazu Johna Trumbulla Deklarace nezávislosti, 1976

Trumbull byl jmenován prezidentem American Academy of the Fine Arts (Americké akademie výtvarných umění) v New Yorku a v této funkci pracoval dvacet let, od roku 1816 do roku 1836. Trumbull zdůrazňoval klasické tradice a nevycházel se studenty. Zároveň se zhoršovaly jeho malířské schopnosti. V roce 1825 mnoho studentů akademii opustilo a založilo National Academy of Design.[10] Americká akademie se nedokázala přizpůsobovat měnícímu se vkusu a v roce 1839 byla uzavřena poté, co oheň zničil její sbírky.

Trumbull napsal autobiografii, kterou publikoval v roce 1841. Zemřel v New Yorku ve věku 87 let 10. listopadu 1843.

Odkaz a pocty[editovat | editovat zdroj]

Trumbull byl původně pohřben (spolu se svou ženou) pod galerií umění na Yale University, kterou navrhl. V roce 1867 byla sbírka jeho děl přesunuta do budovy Street Hall na Yalu, postavené v roce 1864. Z těchto důvodů byly přeneseny také ostatky jeho i jeho manželky.[11] Galerie Trumbull byla později zbourána.

 • Rok 1965, rodný dům Johna Trumbulla v Lebanonu v Connecticutu byl prohlášen za národní historickou památku.
 • Rok 1968, na počest Johna Trumbulla byla vydána pamětní poštovní známka.
 • Rok 1976, vydána dvoudolarová bankovka s motivem z obrazu Deklarace nezávislosti.

Obrazy[editovat | editovat zdroj]

 • The Death of General Warren at the Battle of Bunker's Hill, 17. června 1775
 • The Death of General Montgomery in the Attack on Quebec, 31. prosince 1775
 • Declaration of Independence (Deklarace nezávislosti)
 • The Capture of the Hessians at Trenton, 26. prosince 1776
 • The Death of General Mercer at the Battle of Princeton, 3. ledna 1777
 • The Surrender of General Burgoyne at Saratoga
 • The Surrender of Cornwallis at Yorktown
 • General George Washington Resigning His Commission
 • Portrét George Washington a John Adams
 • The Death of Aemilius Paullus at the Battle of Cannae
 • The Sortie Made by the Garrison of Gibraltar
 • Autoportrét
 • Portrét Josiaha Bartletta
 • Jonathan Trumbull, Jr. (1740–1809) with Mrs. Trumbull (Eunice Backus) (1749–1826) and Faith Trumbull (1769–1846)

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Obrazy historických událostí[editovat | editovat zdroj]

Portréty[editovat | editovat zdroj]

Miniaturní portréty[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Poznámky[editovat | editovat zdroj]

 1. Bitva o Bunker Hill ze 17. června 1775 byla součástí obléhání Bostonu. Bitva je pojmenována po kopci Bunker Hill v Charlestownu ve státě Massachusetts. Bunker Hill byl původní cíl jak koloniálních, tak britských jednotek, ačkoli většina boje proběhla na přilehlém kopci, který se později stal známým jako Breed's Hill. Britové sice v bitvě po velkých ztrátách zvítězili, ale jejich sebevědomím otřáslo, že nezkušené milice se dokázaly v bitvě postavit vycvičeným vojenským jednotkám. Amerických obětí bylo relativně mnohem méně než britských, i když mezi jejich mrtvé patřil generál Joseph Warren a major Andrew McClary, poslední oběti bitvy. V tomto článku byl použit překlad textu z článku Battle of Bunker Hill na anglické Wikipedii.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku John Trumbull na anglické Wikipedii.

 1. JOHNSTON, Elizabeth Bryant. Original Portraits of Washington, including Statues, Monuments and Medals. [s.l.]: [s.n.], 1882. Dostupné online. OCLC 3303313 Kapitola John Trumbull, s. 66. 
 2. Gentleman John Trumbull. Time Magazine. 1956-10-29. Dostupné v archivu pořízeném dne 2013-08-24.  Archivováno 24. 8. 2013 na Wayback Machine.
 3. Sketch of British and American Lines and Fortifications in Boston Area by John Trumbull Archivováno 31. 7. 2019 na Wayback Machine., 1775.
 4. a b c d e f g Encyklopedické heslo John Trumbull v 11. vydání Encyclopædia Britannica ve Wikizdrojích
 5. HELENIAK, Kathryn Moore. Benjamin West and John Trumbull [online]. Fordham University [cit. 2017-11-19]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2016-03-20. (anglicky) 
 6. ADAMS, William Howard. The Paris Years of Thomas Jefferson. [s.l.]: [s.n.], 2000. Dostupné online. ISBN 978-0-30008-261-6. S. 90–2. 
 7. Yale University Art Gallery: Architecture [online]. Trumbull Gallery (1832). Dostupné online. 
 8. DUNLAP, David W. In New York, Taking Years Off the Old, Famous Faces Adorning City Hall. The New York Times. 2006-12-06. Dostupné online [cit. 2007-01-07]. (anglicky) 
 9. Book of Members, 1780–2010: Chapter T [online]. American Academy of Arts and Sciences [cit. 2014-08-07]. Dostupné online. (anglicky) 
 10. DUNLAP, William. A History of the Rise and Progress of the Arts of Design in the United States (Vol 3). [s.l.]: C. E. Goodspeed & Co., 1918. Dostupné online. S. 52–57. 
 11. Trumbull Gallery at Yale. www.yalealumnimagazine.com [online]. [cit. 2019-10-26]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2007-03-05. 

Literatura[editovat | editovat zdroj]

 • TRUMBULL, John, 1841. Autobiography, Reminiscences and Letters of John Trumbull from 1756 to 1841. New York: Wiley and Putnam. Dostupné online. 
 • WEIR, J. F. John Trumbull, A Brief Sketch of His Life, to which is added a Catalogue of his Works. New York: C. Scribner's sons, 1901. Dostupné online. 
 • DURAND, John. John Trumbull. American Art Review. Boston: 1881, roč. ii, čís. 2, s. 181–191. Dostupné online. (anglicky) 
 • MURRAY, P. & L. Dictionary of Art and Artists. [s.l.]: Penguin Books, 1996. ISBN 0-14-051300-0. 
 • COOPER, Helen A. John Trumbull: The Hand and Spirit of a Painter. New Haven, CT: Yale University Press, 1983. Dostupné online. ISBN 978-0894670244. 
 • JAFFE, Irma B., 1975. John Trumbull, Patriot-Artist of the American Revolution. Boston, MA: New York Graphic Society. Dostupné online. ISBN 9780821204597. 
 • SIZER, Theodore. The Works of Colonel John Trumbull, Artist of the American Revolution. [s.l.]: Yale University Press, 1950. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]