John Shelby Spong

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
John Shelby Spong
John Shelby Spong (2006)
John Shelby Spong (2006)
Narození 16. června 1931 (87 let)
Charlotte
Alma mater Severokarolínská univerzita v Chapel Hill
Yale Divinity School
Funkce biskup
Web johnshelbyspong.com
Některá data mohou pocházet z datové položky.

John Shelby Spong (* 16. června 1931, Charlotte, Severní Karolína, USA) je biskup americké episkopální církve ve výslužbě. Působil v newarkské diecézi v New Jersey. Je liberálním teologem a autorem několika knih. Stal se známým především kritickému zkoumání Bible, prosazováním liberálních myšlenek, odmítnutím teismu nebo představy pekla. Jeho myšlenky se setkaly s kritikou ze strany mnoha teologů, zvláště od Rowana Williamse, hlavy anglikánské církve.

Nová reformace[editovat | editovat zdroj]

Své myšlenky shrnul Spong v dokumentu A Call for a New Reformation (Volání po nové reformaci), kde zdůraznil dvanáct problémů o kterých by měli křesťané vést diskusi.[1] Šířeji rozvádí toto téma v knize A New Christianity for a New World: Why Traditional Faith Is Dying and How a New Faith Is Being Born.

 1. Teismus, jako způsob pohledu na Boha je mrtvý, proto je dnes většina božích slov bez významu. Musí být nalezen nový způsob boží řeči.
 2. Protože Bůh již nemůže být chápán teisticky, je nesmyslné snažit se chápat Ježíše jako vtělení boží. Dosavadní christologie je tedy bezcenná.
 3. Biblický příběh o dokonalém a dokončeném stvoření a upadnutí do prvotního hříchu je před-darwinovský mýtus a post-darwinovský nesmysl.
 4. Panenské zrození, chápáno biologicky, jako příčina Ježíšova božství, jak je tradičně chápáno, je nemožné.
 5. Zázraky v Novém zákoně nemohou být v post-newtonovském světě déle interpretovány jako nadpřirozené události konané vtěleným Bohem.
 6. Pohled na kříž, jako na oběť za hříchy světa, je barbarskou představou založenou na primitivním pojetí Boha a která musí být odmítnuta.
 7. Zmrtvýchvstání je božím činem. Ježíš byl vzkříšen ve smyslu božím, proto nemohlo být fyzické vzkříšení v celé lidské historii.
 8. Příběh nanebevstoupení předpokládal trojvrstvý vesmír a nemůže být přeložen do post-koperníkovského pojetí vesmíru.
 9. Neexistuje vnější objektivní norma zapsaná v posvátné knize nebo kamenných deskách, která by určovala etiku navždy.
 10. Modlitba nemůže být prosbou k teistickému božstvu, aby zasahovalo do lidských dějin určitým způsobem.
 11. Naděje v posmrtný život musí být navždy oddělena od představy věčného života jako odměny, nebo trestu. Církev musí upustit od viny jako motivaci k jednání.
 12. Všechny lidské bytosti nesou obraz boží a musí být respektovány pro to, čím jsou. Proto nesmí být rasa, etnická příslušnost, pohlaví ani sexuální orientace důvodem pro jejich odmítání neb diskriminaci.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku John Shelby Spong na anglické Wikipedii.

 1. A Call for a New Reformation by John S. Spong. www.dioceseofnewark.org [online]. [cit. 2008-09-01]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2008-09-21. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]