John Reed

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
John Reed
Johnreed1.jpg
Narození 22. října 1887
Portland
Úmrtí 17. října 1920 (ve věku 32 let)
Moskva
Příčina úmrtí skvrnitý tyfus
Místo pohřbení Hřbitov u Kremelské zdi
Povolání novinář, básník, spisovatel, scenárista a odborář
Alma mater Harvardova univerzita
Témata novinář
Významná díla Ten Days that Shook the World
Politická příslušnost Communist Labor Party of America
Americká socialistická strana
Manžel(ka) Louise Bryant
Podpis Podpis
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Logo Wikimedia Commons galerie na Commons
Nuvola apps bookcase.svg Seznam dělSouborném katalogu ČR
Některá data mohou pocházet z datové položky.

John „Jack“ Silas Reed (22. října 1887, Portland, USA17. října 1920, Moskva, Sovětské Rusko) byl americký novinář, básníkkomunistický aktivista. Proslul jako autor knižní reportážekomunistickém převratu v Rusku Deset dnů, které otřásly světem (1919). Byl manželem feministky a spisovatelky Louisy Bryantové. Během svého pobytu v Sovětském Rusku zemřel. Je jedním ze tří Američanů pohřbených v nekropoli u Kremelské zdi.

Život[editovat | editovat zdroj]

Pocházel z buržoazní rodiny z Portlandu. Byl vynikajícím studentem, od roku 1906 studoval na Harvardu, kde publikoval své první články v časopise Harvard Lampoon. V roce 1910 svá studia dokončil a odejel do Evropy, rok nato se usadil v New Yorku, kde patřil mezi příslušníky intelektuálních a uměleckých kruhů. Navázal krátký, ale bouřlivý vztah s Mabel Dodgeovou, bohatou mecenáškou umění. Od roku 1913 publikoval v socialistickém časopise The Masses, redigovaném Maxem Eastmanem. Za některé články na podporu stávkujících dělníků byl na čtyři dny uvězněn. Poté odejel do Mexika, kde se přidal k tamější revoluci, byl sympatizantem revolucionáře Pancha Villy. Od roku 1914 byl opět v Evropě, navštívil řadu bojišť, např. na balkánských frontách. V této době se také poprvé dostal do Ruska, kde byl nejprve zatčen jako domnělý špión, tím získal nenávist k carismu a zájem o ruský lid. Mezi dvěma cestami do Evropy se v roce 1916 oženil s Louise Bryantovou a také začal spolupracovat s dramatikem Eugenem O'Neillem.

Zemřel v Moskvě 17. října 1920 na tyfus ve věku nedožitých 33 let.[1] Je jedním ze tří Američanů pohřbených v nekropoli u Kremelské zdi.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. HOMBERGER, Eric. John Reed. Manchester: Manchester University Press, 1990. (anglicky)