John Peters Humphrey

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
John Peters Humphrey
Narození30. dubna 1905
Nový Brunšvik
Úmrtí14. března 1995 (ve věku 89 let)
Montréal
Alma materMcGill University Faculty of Law
Desautels Faculty of Management
Mount Allison University
Rothesay Netherwood School
Povoláníprávník, autor deníků, vysokoškolský učitel a advokát
ZaměstnavatelOrganizace spojených národů
OceněníCena OSN na poli lidských práv (1988)
důstojník Řádu Kanady
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

John Peters Humphrey (30. dubna 1905 Hampton, Nový Brunšvik14. března 1995 Montréal) byl kanadský právní vědec, právník a obhájce lidských práv, který se stal hlavním autorem prvního návrhu Všeobecné deklarace lidských práv.

Dětství, vzdělání a akademická kariéra[editovat | editovat zdroj]

Humphrey se narodil Franku Humphreymu a Nellie Peterové 30. dubna 1905 v Hamptonu v Novém Brunšviku. V dětství ztratil oba rodiče, kteří zemřeli na rakovinu. Také přišel o jednu ruku kvůli nehodě při hře s ohněm. Navštěvoval internátní školu, kde snášel šikanu od ostatních studentů, což mělo dle jeho slov vliv na budování jeho charakteru a soucitu.

Již v patnácti letech byl přijat na univerzitu v Mount Allison, kam podal přihlášku během středoškolského studia na Rothesay Collegiate School. Následně přestoupil na McGillovu univerzitu, na níž v roce 1925 absolvoval Desautelsovu fakultu managementu s bakalářským titulem Bachelor of Commerce na School of Commerce. V letech 1927 a 1929 získal tituly bakaláře umění a bakaláře práv na McGillově univerzitě. Po promoci obdržel studijní stipendium v ​​Paříži, kam z Montréalu odjel na RMS Aurania . Na palubě potkal spolucestující Jeanne Godreauovou a v Paříži se s ní oženil.

Humphrey se po stipendijním pobytu vrátil do Montréalu, aby pět let vykonával právnickou praxi, než přijal učitelské místo jako profesor na McGillově univerzitě; zapsal se také do magisterského programu (Master of Law) se specializací na mezinárodní právo. Na počátku čtyřicátých let, kdy již přednášel na univerzitě, se setkal s Henrym Laugierem, francouzským uprchlíkem, který pracoval ve prospěch Svobodných Francouzů. V roce 1943 se Laugier přestěhoval do Alžírska, aby vyučoval na Alžírské univerzitě a později se stal náměstkem generálního tajemníka Organizace spojených národů.

Na McGillově univerzitě založil John Peters Humphrey McGill Debating Union, studentskou debatní společnost.

Všeobecná deklarace lidských práv[editovat | editovat zdroj]

V roce 1946 jej jmenoval náměstek generálního tajemníka OSN Henry Laugier prvním ředitelem divize OSN pro lidská práva v rámci sekretariátu Organizace spojených národů. Stal se tak hlavním autorem Všeobecné deklarace lidských práv. Po konzultaci s výkonnou skupinou Komise, které předsedala bývalá první dáma Spojených států Eleanor Rooseveltová, připravil první předběžný návrh všeobecné deklarace. V noci 10. prosince 1948 Valné shromáždění jednomyslně přijalo Deklaraci, jíž manželka Rooseveltová nazvala „mezinárodní Magnou Charta celého lidstva“.

Kariéra v Organizaci spojených národů[editovat | editovat zdroj]

Humphrey působil v OSN dvacet let. Během tohoto období dohlížel na implementaci 67 mezinárodních úmluv a ústav desítek zemí. Pracoval v řadě oblastí včetně svobody tisku, postavení žen a rasové diskriminace. V roce 1988, ke 40. výročí Deklarace, obdržel cenu OSN za lidská práva.

V roce 1963 navrhl zřídit úřad vysokého komisaře OSN pro lidská práva. I když byla myšlenka zpočátku kladně přijata, úřad vznikl až po více než třiceti letech za éry generálního tajemníka Butrus Butrus-Ghálího.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku John Peters Humphrey na anglické Wikipedii.