John Peters Humphrey

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
John Peters Humphrey
Narození30. dubna 1905
Nový Brunšvik
Úmrtí14. března 1995 (ve věku 89 let)
Montréal
Alma materMcGill University Faculty of Law
Mount Allison University
Povoláníprávník, autor deníků, vysokoškolský učitel a advokát
ZaměstnavatelOrganizace spojených národů
OceněníCena OSN na poli lidských práv (1988)
důstojník Řádu Kanady
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

John Peters Humphrey (30. dubna 190514. března 1995) byl kanadský právní vědec , právník a obhájce lidských práv . Nejvíce se proslavil jako hlavní autor prvního návrhu Všeobecné deklarace lidských práv

Dětství, vzdělání a akademická kariéra[editovat | editovat zdroj]

Humphrey se narodil Franku Humphreymu a Nellie Peterové 30. dubna 1905 v Hamptonu, New Brunswick . Jeho dětství bylo zničeno tragédií, když ztratil oba rodiče kvůli rakovině a také přišel o jednu ruku kvůli nehodě při hře s ohněm. Humphrey navštěvoval internátní školu, kde snášel šikanu od ostatních studentů; tvrdí se, že to mělo vliv na budování jeho charakteru a soucitu.

John Humphrey se ve věku 15 let přihlásil na univerzitu Mount Allison z Rothesay Collegiate School a byl přijat. Přestoupil na McGill University a žil se svou sestrou Ruth, která byla učitelkou v Montrealu v Quebecu . Humphrey vystudoval McGill v roce 1925, kde mu byl udělen titul Bachelor of Commerce na School of Commerce, která je součástí Desautels Faculty of Management . Okamžitě se zapsal na bakaláře umění a bakaláře práv na McGill, které absolvoval v roce 1927 a 1929. Po promoci získal Humphrey studijní stipendium v ​​Paříži , plavil se z Montrealu na RMS Aurania . Na palubě potkal spolucestující Jeanne Godreauovou a krátce po příletu se v Paříži vzali.

Humphrey se po stipendiu vrátil do Montrealu, aby pět let vykonával právnickou praxi, než přijal učitelské místo jako profesor na McGill; zapsal se také do programu Master of Law se specializací na mezinárodní právo . Během třicátých let minulého století byl Humphrey považován za renesančního muže s většinou jeho zájmů ve vzdělání, umění a humanitních vědách.

Zatímco učil na McGill na počátku čtyřicátých let, Humphrey se setkal s Henrym Laugierem , uprchlíkem z Francie , který pracoval ve prospěch Svobodných Francouzů . V roce 1943 se Laugier přestěhoval do Alžírska , aby vyučoval na Alžírské univerzitě a později se stal náměstkem generálního tajemníka Organizace spojených národů .

Na McGillově univerzitě založil John Peters Humphrey McGill Debating Union , jednu z nejúspěšnějších a nejprominentnějších debatních společností na světě.

Všeobecná deklarace lidských práv[editovat | editovat zdroj]

V roce 1946 jmenoval náměstek generálního tajemníka OSN Henry Laugier Johna Peterse Humphreyho prvním ředitelem divize OSN pro lidská práva v rámci sekretariátu Organizace spojených národů .

Humphrey byl hlavním autorem Všeobecné deklarace lidských práv . Po konzultaci s výkonnou skupinou Komise, které předsedá Eleanor Roosevelt , profesor Humphrey připravil první předběžný návrh toho, co se mělo stát Všeobecnou deklarací lidských práv .

V noci 10. prosince 1948 Valné shromáždění jednomyslně přijalo Deklaraci, nazvanou paní Eleanor Rooseveltovou jako „mezinárodní Magna Charta celého lidstva“.

Kariéra v Organizaci spojených národů[editovat | editovat zdroj]

Humphrey byl v OSN 20 let. Během tohoto období dohlížel na implementaci 67 mezinárodních úmluv a ústav desítek zemí. Pracoval v oblastech včetně svobody tisku , postavení žen a rasové diskriminace . V roce 1988, ke 40. výročí Deklarace, byla cena OSN za lidská práva udělena profesoru Humphreymu.

V roce 1963 navrhl myšlenku vysokého komisaře OSN pro lidská práva . I když byla myšlenka zpočátku přijata vcelku kladně, až po více než třiceti letech, za generálního tajemníka Dr. Butrose Butrus-Ghaliho , se úřad stal skutečností.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku John Peters Humphrey na anglické Wikipedii.