John Milton Hay

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
John Hay
Rodné jménoJohn Milton Hay
Narození8. října 1838
Salem
Úmrtí1. července 1905 (ve věku 66 let)
Newbury
Místo pohřbeníLake View Cemetery
Alma materBrownova univerzita
Carthage College
Povoláníspisovatel, diplomat, novinář, životopisec, politik, sekretář a historik
Politická stranaRepublikánská strana
Nábož. vyznáníKongregační církev
DětiAlice Wadsworth[1]
Helen Hay Whitney
RodičeHelen Hay[1]
PříbuzníEvelyn Wadsworth[2] (vnučka)
Funkceministr zahraničních věcí Spojených států amerických (1898–1905)
velvyslanec Spojených států amerických ve Velké Británii
PodpisJohn Hay – podpis
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

John Milton Hay (8. října 1838 Salem, Indiana, USA1. července 1905, Newbury, New Hampshire) byl americký státník a úředník, jehož kariéra ve vládě trvala téměř půl století. Začínal jako soukromý sekretář a asistent Abrahama Lincolna, nakonec se stal ministrem zahraničí Spojených států za prezidentů Williama McKinleyho a Theodora Roosevelta. Hay byl také autor životopisů a psal poezii a další literaturu po většinu svého života.

Život[editovat | editovat zdroj]

Vystudoval Brownovu univerzitu. Po promoci v roce 1858 pracoval v kanceláři svého strýce ve Springfieldu, Illinois, která sousedila s kanceláří Lincolna. Hay pracoval pro Lincolnovu úspěšnou prezidentskou kampaň a stal se jedním z jeho soukromých tajemníků v Bílém domě. Během americké občanské války byl Hay Lincolnovi blízko a stál u jeho smrtelné postele poté, co byl prezident postřelen ve Fordově divadle. Kromě svých dalších literárních děl je Hay spolu s Johnem Georgem Nicolayem autorem vícesvazkové Lincolnovy biografie, která pomohla utvářet historický obraz zavražděného prezidenta.[3]

Po Lincolnově smrti strávil Hay několik let na diplomatických postech v Evropě, poté pracoval pro New-York Tribune pod vedením Horace Greeleyho a Whitelawa Reida. Hay zůstal aktivní v politice a od roku 1879 do roku 1881 sloužil jako náměstek ministra zahraničí. Poté se vrátil do soukromého sektoru a zůstal tam, dokud ho prezident McKinley, jehož byl hlavním podporovatelem, v roce 1897 neustanovil velvyslancem ve Spojeném království. Hay se stal v následujícím roce ministrem zahraničí.[4]

Hay sloužil téměř sedm let jako ministr zahraničí za prezidenta McKinleyho a po zavraždění McKinleyho za Theodora Roosevelta.[3] Hay byl zodpovědný za vyjednávání o politice otevřených dveří, která udržovala Čínu otevřenou obchodu se všemi zeměmi na rovném základě, s mezinárodními mocnostmi. Vyjednáním smlouvy Hay–Pauncefote se Spojeným královstvím (nakonec neratifikované), smlouvy Hay–Herrán s Kolumbií, a nakonec smlouvy Hay–Bunau–Varilla s nově nezávislou republikou Panama Hay také uvolnil cestu k vybudování Panamského průplavu.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku John Hay na anglické Wikipedii.

  1. a b Geni.com.
  2. Dostupné online.
  3. a b John Milton Hay - The World of 1898: The Spanish-American War (Hispanic Division, Library of Congress). www.loc.gov [online]. [cit. 2023-03-19]. Dostupné online. 
  4. John Milton Hay - People - Department History - Office of the Historian. history.state.gov [online]. [cit. 2023-03-19]. Dostupné online.