John Lombe

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
John Lombe
Portrét Johna Lombeho na mostě Exeter Bridge
Portrét Johna Lombeho na mostě Exeter Bridge
Narození 1693
Norwich
Úmrtí 1722 (ve věku 28–29 let)
Derby
Rodiče Henry Lombe a Willmott (?)
Některá data mohou pocházet z datové položky.

John Lombe (1693 v Norwichi, Velká Británie – 20. listopadu 1722 v Derby) byl anglický zpracovatel hedvábí v 18. století, který působil v Derby a do historie vstoupil především díky průmyslové špionáži, kterou se do Anglie dostala znalost strojového předení hedvábí.

Život[editovat | editovat zdroj]

John Lombe se narodil v Norwichi přibližně v roce 1693 do rodiny, která měla k hedvábí blízko – jeho otec byl tkadlec vlny. Byl mladším a nevlastním bratrem Thomase Lombeho, který po jeho smrti shromáždil jmění coby obchodník s hedvábím v Norwichi a Londýně.

Na počátku 18. století se do oblasti Midlands přesunulo těžiště tkaní hedvábí z Londýna a region se stal centrem pletařství hedvábných punčoch, proto se zde výrazně zvýšila poptávka po hedvábných přízích. Jejich výroba však byla zaostalá.

John Lombe zde získal zaměstnání v (v neúspěšné, neboť technicky zaostalé) přádelně hedvábí v Derby, kterou postavil vynálezce a inženýr George Sorocold pro přadláka Thomase Cotchetta z Derby. Továrna byla postavena na řece Derwent přímo ve městě Derby. Jednalo se možná o jeden z prvních případů, kdy centrem výroby, která přivedla dělníky k práci pod jednu střechu, byl zdroj energie nemající původ v živočišné síle.

V Itálii bylo tou dobou už rozvinuté mechanické spřádání hedvábí, které se začalo rozvíjet již na počátku sedmnáctého století, kdy jeho popis zveřejnil italský vynálezce Vittorio Zonca. Podobný model načrtl i Leonardo da Vinci, ovšem Zoncův návrh byl dotaženější (není známo, zda se nějak navzájem ovlivnili, nebo ne). John Lombe byl svým bratrem poslán do Itálie, aby zdejší stroje osobně prozkoumal a vyzvěděl, jak se dá strojově vyrábět především organzin (skaná hedvábná příze používaná jako osnova na jemné tkaniny). John Lombe údajně ve svém úkolu uspěl. Nejprve se nechal zaměstnat v jedné z italských dílen, kde byly pro předení hedvábí používány právě ty stroje, jejichž tajemství chtěl prozkoumat. Pak se do dílen vloupal v noci a velmi pečlivě si ve světle svíček nakreslil podrobné plány strojů. S těmi se pak vrátil zpět do Anglie v roce 1716.

Patent na předení hedvábí[editovat | editovat zdroj]

Následně se v roce 1718 podařilo získat Thomasovi Lombemu patent, který byl (citováno přímo z něj) na:

tři typy strojů nikdy dřív nevyrobené ani nepoužívané v tomto našem království Velké Británie, jeden na vinutí nejjemnějšího surového hedvábí, další na předení a poslední na skaní organzinu z nejjemnějšího italského surového hedvábí tak skvělým způsobem, že ještě nebyl nikdy použit v tomto našem království, což znamená, že mnoho tisíc rodina našich poddaných bude moci být stále zaměstnáno ve Velké Británii, bude moci být zásobeno hedvábím na všechny způsoby z manufaktury našich poddaných a velká množství budou moci být vyvážena do cizích zemí díky tomu, že bude stejně levné a dobré jak jen může být nějaké zahraniční.

Patent byl udělen na čtrnáct let.

Lombeho továrna[editovat | editovat zdroj]

Budova Lombeho továrny dnes, kdy v ní sídlí Derbské průmyslové muzeum
Podrobnější informace naleznete v článku Lombe's Mill.

Thomas Lombe následně angažoval Sorocolda, aby postavil novou, větší přádelnu (poháněnou vodou, tedy starší terminologií mlýn) na místě starší továrny v Derby. Budova Lombe's Mill byla dokončena v roce 1722, rok po smrti Johna Lombeho. Podle pověstí zahynul následkem msty – když se o úspěchu Johnovy průmyslové špionáže doslechl král Sardinského království, zaúkoloval vražedkyni, aby cestovala do Anglie a oba bratry zabila. Pověst dále tvrdí, že byl otráven „podezřelou“ ženou, o níž se předpokládá, že byla z Itálie, a která se objevila krátce před jeho smrtí.

Thomasovi Lombemu byl v roce 1727 udělen titul rytíře. V roce 1732 vypršela platnost patentu a požadavek na jeho prodloužení byl zamítnut. Lombeho mlýn byl zřejmě na celém světě první mechanickou výrobní jednotkou poháněnou vodním kolem; vzorem pro pozdější přádelnu Richarda Arkwrighta, která byla v Cromfordu a odstartovala průmyslovou revoluci v oblasti továren údolí Derwentu.

Thomas Lombe byl následně oceněn ještě grantem ve výši čtrnácti tisíc liber, které měl na zhotovení modelu svého stroje, aby byl tento model vystaven v londýnském Toweru a mohli z něj profitovat ostatní. Thomas zemřel v roce 1739 a budova byla prodána Samuelu Lloydovi a Williamu Wilsonovi. Předení hedvábí v ní pokračovalo až do roku 1890, kdy se částečně zřítila. Dnes je v ní Derbské průmyslové muzeum.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku John Lombe na anglické Wikipedii.