John Jacob Astor IV

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
John Jacob Astor IV
John Jacob Astor IV v roce 1895
John Jacob Astor IV v roce 1895
Narození 13. července 1864
Rhinebeck
Úmrtí 15. dubna 1912 (ve věku 47 let)
Severní Atlantik
Příčina úmrtí utonutí
Místo pohřbení Trinity Church Cemetery
Alma mater Harvardova univerzita
St. Paul's School
Povolání podnikatel, vynálezce, spisovatel, autor sci-fi a automobilový závodník
Politická strana Republikánská strana
Manžel(ka) Ava Lowle Willing (1891–1909)
Madeleine Astorová (1911–1912)
Děti Vincent Astor
Ava Alice Muriel Astor
John Jacob Astor VI
Rodiče William Backhouse Astor, Jr. a Caroline Webster Schermerhorn Astor
Rod Astor family
Příbuzní Charlotte Augusta Astor[1] (sourozenec)
Podpis John Jacob Astor IV – podpis
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
John Jacob Astor IV v roce 1909
John Jacob se svou druhou ženou, na jaře 1912, krátce před smrtí (malba)

John Jacob Astor IV (13. července 186415. dubna 1912) byl obchodník, vynálezce, spisovatel a v pozdější části svého života vlivný milionář. Byl nejbohatším cestujícím na palubě Titaniku a s odhadovaným jměním ve výši půl miliardy dolarů[2] byl ve své době považován za nejbohatšího člověka světa.

Mládí[editovat | editovat zdroj]

Narodil se v roce 1864 ve městě Rhinebeck ve státě New York do vlivného rodu Astorů rodičům Williamu Backhouse Astorovi, Jr., a Caroline Webster Schermerhorn Astorové jako nejmladší z pěti dětí. Rodiče, sourozenci a jeho nejbližší mu říkali přezdívkou Jack.

Navštěvoval školu sv. Pavla v Concordu (hlavním městě New Hampshire) a později Harvardovu univerzitu.

Kariéra[editovat | editovat zdroj]

Prvním jeho literárním úspěchem bylo A Journey in Other Worlds z roku 1894, sci-fi román z roku 2000 na Saturnu a Jupiteru. Ve stejném období ale začal podnikat. Bohatství vydělal v nemovitostech. Nejen prodejem ale i tím, že je nechával stavět – např. v roce 1897 postavil (Waldorf-)Astoria Hotel s přívlastkem nejluxusnějšího hotelu na světě.[3] V polovině 90. let 19. století se angažoval v politice ve státě New York. Po roce 1898 financoval americkou armádu ve Španělsko-americké válce.

Osobní život[editovat | editovat zdroj]

Byl dvakrát ženatý, jeho první manželka byla Ava Lowle Willing (1891–1910), poté Madeleine Astor (od roku 1911). Měl tři děti – Vincent Astor a Ava Alice Muriel Astor z prvního manželství a John Jacob Astor VI.

Smrt[editovat | editovat zdroj]

Se svojí manželkou Madeleine Astor po svatbě zamířili do Evropy. Madeleine otěhotněla a chtěla, aby se její potomek narodil ve Spojených státech. Astor IV tak pro návrat zpět přes Atlantik zvolil plavbu v luxusní lodi Titanic. S jeho smrtí se stejně jako s osudem Titanicu pojí zajímavé konspirační teorie – jedna z nich staví na tom, že u Titanicu byly pár dní před vyplutím vyměněny všechny insignie se svou sesterskou lodí Olympic (jež nebyla ve stoprocentním stavu po nedávné kolizi s jinou lodí) a tedy potopení Titanicu/Olympicu byl pojistný podvod ze strany společnosti White Star Line; a druhá se týká odstranění Astora, kdy tento muž měl být významným odpůrcem tzv. „plánu z Jekyll Island“ z roku 1908, v němž několik vlivných amerických bankéřů plánovalo vznik kartelu komerčních amerických bank a převzetí několika významných privilegií jako rozhodováním o míře inflace či emisemi měny. Astor měl být jedním ze tří vlivných mužů, kteří údajně byli jediní schopni vznik tohoto kartelu ohrozit – dalšími byli Benjamin Guggenheim a Isidor Straus – a podle této teorie tedy museli být odstraněni. Všichni tři muži, shodou okolností všichni na palubě Titaniku, přišli při této tragédii o život.[4][5] J. P. Morganovi, vlivnému bankéři a podnikateli, který společnost White Star Line financoval a měl zájem na vytvoření bankovního kartelu, to tedy mohlo nabídnout příležitost tyto okolnosti využít a „zabít tři mouchy jednou ranou“.

Astor IV byl nalezen 22. dubna parníkem Mackay-Bennett společnosti White Star coby „číslo 124“. Identifikovaly ho kapesní hodinky, prstýnek a hotovost. Pohřben je v Trinity Church Cemetery v New York City. Jeho žena se zachránila a o pár měsíců později porodila zdravého syna, Johna Jacoba Astora VI.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]