John Jacob Astor IV

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
John Jacob Astor IV
John Jacob Astor IV v roce 1895
John Jacob Astor IV v roce 1895
Narození 13. července 1864
Rhinebeck
Úmrtí 15. dubna 1912 (ve věku 47 let)
Titanic
Alma mater Harvardova univerzita
Povolání podnikatel, vynálezce, spisovatel, autor sci-fi a automobilový závodník
Politická strana Republikánská strana
Manžel(ka) Ava Lowle Willing (18911909)
Madeleine Astorová (19111912)
Děti Vincent Astor, Ava Alice Muriel Astor a John Jacob Astor VI
Rodiče William Backhouse Astor, Jr. a Caroline Webster Schermerhorn Astor
Některá data mohou pocházet z datové položky.
John Jacob Astor IV v roce 1909
John Jacob se svou druhou ženou, na jaře 1912, krátce před smrtí (malba)

John Jacob Astor IV (13. července 186415. dubna 1912) byl obchodník, vynálezce, spisovatel a v pozdější části svého života vlivný milionář. Byl nejbohatším cestujícím na palubě Titaniku a s odhadovaným jměním ve výši půl miliardy dolarů[1] byl ve své době považován za nejbohatšího člověka světa.

Mládí[editovat | editovat zdroj]

Narodil se v roce 1864 ve městě Rhinebeck ve státě New York do vlivného rodu Astorů rodičům Williamu Backhouse Astorovi, Jr., a Caroline Webster Schermerhorn Astorové jako nejmladší z pěti dětí. Rodiče, sourozenci a jeho nejbližší mu říkali přezdívkou Jack.

Navštěvoval školu sv. Pavla v Concordu (hlavním městě New Hampshire) a později Harvardovu univerzitu.

Kariéra[editovat | editovat zdroj]

Prvním jeho literárním úspěchem bylo A Journey in Other Worlds z roku 1894, sci-fi román z roku 2000 na Saturnu a Jupiteru. Ve stejném období ale začal podnikat. Bohatství vydělal v nemovitostech. Nejen prodejem ale i tím, že je nechával stavět – např. v roce 1897 postavil (Waldorf-)Astoria Hotel s přívlastkem nejluxusnějšího hotelu na světě.[2] V polovině 90. let 19. století se angažoval v politice ve státě New York. Po roce 1898 financoval americkou armádu ve Španělsko-americké válce.

Osobní život[editovat | editovat zdroj]

Byl dvakrát ženatý, jeho první manželka byla Ava Lowle Willing (1891–1910), poté Madeleine Astor (od roku 1911). Měl tři děti – Vincent Astor a Ava Alice Muriel Astor z prvního manželství a John Jacob Astor VI.

Smrt[editovat | editovat zdroj]

Se svojí manželkou Madeleine Astor po svatbě zamířili do Evropy. Madeleine otěhotněla a chtěla, aby se její potomek narodil ve Spojených státech. Astor IV tak pro návrat zpět přes Atlantik zvolil plavbu v luxusní lodi Titanic. S jeho smrtí se stejně jako s osudem Titanicu pojí zajímavé konspirační teorie – jedna z nich staví na tom, že u Titanicu byly pár dní před vyplutím vyměněny všechny insignie se svou sesterskou lodí Olympic (jež nebyla ve stoprocentním stavu po nedávné kolizi s jinou lodí) a tedy potopení Titanicu/Olympicu byl pojistný podvod ze strany společnosti White Star Line; a druhá se týká odstranění Astora, kdy tento muž měl být významným odpůrcem tzv. „plánu z Jekyll Island“ z roku 1908, v němž několik vlivných amerických bankéřů plánovalo vznik kartelu komerčních amerických bank a převzetí několika významných privilegii jako rozhodováním o míře inflace či emisemi měny. Astor měl být jedním ze tří vlivných mužů, kteří údajně byli jediní schopni vznik tohoto kartelu ohrozit – dalšími byli Benjamin Guggenheim a Isador Strauss – a podle této teorie tedy museli být odstraněni. Všichni tři muži, shodou okolností všichni na palubě Titaniku, přišli při této tragédii o život.[3][4] J. P. Morganovi, vlivnému bankéři a podnikateli, který společnost White Star Line financoval a měl zájem na vytvoření bankovního kartelu, to tedy mohlo nabídnout příležitost tyto okolnosti využít a „zabít tři mouchy jednou ranou“.

Astor IV byl nalezen 22. dubna parníkem Mackay-Bennett společnosti White Star coby „číslo 124“. Identifikovaly ho kapesní hodinky, prstýnek a hotovost. Pohřben je v Trinity Church Cemetery v New York City. Jeho žena se zachránila a o pár měsíců později porodila zdravého syna, Johna Jacoba Astora VI.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. http://www.cnbc.com/id/47062167
  2. http://www.hotelinteractive.com/article.aspx?articleid=7469
  3. http://www.truthistreason.net/did-jp-morgan-sink-the-titantic
  4. http://commonsenseconspiracy.com/2012/04/a-common-sense-look-at-the-most-popular-titanic-conspiracy-theories-tax-day-and-the-federal-reserve-in-the-spotlight/

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]