John George Phillips

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
John George Phillips
Narození11. dubna 1887
Farncombe
Úmrtí15. dubna 1912 (ve věku 25 let)
Severní Atlantik nebo Titanic
Příčina úmrtípodchlazení
Povoláníradista
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

John George Phillips (kolegy nazývaný Jack Phillips; 11. dubna 188715. dubna 1912) byl starší telegrafista na Titanicu.

Život[editovat | editovat zdroj]

Jack začínal na poštovním úřadě a v roce 1906 nastoupil na telegrafické učiliště v Liverpoolu. Závěrečné zkoušky složil s vynikajícím výsledkem a poté sloužil na Teutoniku, Lusitanii, Mauretanii, Companii a také na Oceaniku. I přes své mládí byl velice oblíben u nadřízených a kolegů.

Následovalo jmenování na Titanic, jehož radiostanice byla jedna z nejmodernějších této doby. Se svým mladším kolegou Haroldem Bridem se po dobu plavby střídali u telegrafu. Byl to právě Jack, který měl službu v době, kdy Titanic narazil na ledovou horu a v následujících hodinách vysílal nouzové signály.

Smrt[editovat | editovat zdroj]

Poslední signál vyslal Jack kolem 2. hodiny 15. dubna 1912, ale ostatní lodě jej slyšely velmi slabě. Ve 2 hodiny 5 minut do dveří radiotelegrafické kabiny vstoupil kapitán Smith a pronesl „Chlapci, splnili jste svoji povinnost, víc už udělat nemůžete. Každý sám za sebe!“ Když se Titanic potopil, několika lidem se podařilo vyplavat a dostat na záchranný člun A, který byl bohužel převrácen a proto na něm muselo zhruba 30 trosečníků po celou dobu stát. Phillipsův kolega Bride tvrdí, že Jack byl mezi nimi, avšak síly ho po delší době opustily a on skouzl do ledového oceánu.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]