John George Phillips

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
John George Phillips
Jack George Phillips.jpg
Narození 11. dubna 1887
Godalming
Úmrtí 15. dubna 1912 (ve věku 25 let)
Severní Atlantik
Příčina úmrtí podchlazení
Některá data mohou pocházet z datové položky.

John George Phillips (kolegy nazývaný Jack Phillips; 11. dubna 188715. dubna 1912) byl starší telegrafista na Titanicu.

Život[editovat | editovat zdroj]

Jack začínal na poštovním úřadě a v roce 1906 nastoupil na telegrafické učiliště v Liverpoolu. Závěrečné zkoušky složil s vynikajícím výsledkem a poté sloužil na Teutoniku, Lusitanii, Mauretanii, Companii a také na Oceaniku. I přes své mládí byl velice oblíben u nadřízených a kolegů.

Následovalo jmenování na Titanic, jehož radiostanice byla jedna z nejmodernějších této doby. Se svým mladším kolegou Haroldem Bridem se po dobu plavby střídali u telegrafu. Byl to právě Jack, který měl službu v době, kdy Titanic narazil na ledovou horu a v následujících hodinách vysílal nouzové signály.

Smrt[editovat | editovat zdroj]

Poslední signál vyslal Jack kolem 2. hodiny 15. dubna 1912, ale ostatní lodě jej slyšely velmi slabě. Ve 2 hodiny 5 minut do dveří radiotelegrafické kabiny vstoupil kapitán Smith a pronesl „Chlapci, splnili jste svoji povinnost, víc už udělat nemůžete. Každý sám za sebe!“ Když se Titanic potopil, několika lidem se podařilo vyplavat a dostat na záchranný člun A, který byl bohužel převrácen a proto na něm muselo zhruba 30 trosečníků po celou dobu stát. Phillipsův kolega Bride tvrdí, že Jack byl mezi nimi, avšak síly ho po delší době opustily a on skouzl do ledového oceánu.