John Elkann

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
John Elkann
John elkann 05 13 2011.jpeg
Narození 1. dubna 1976 (43 let)
New York
Alma mater Politecnico di Torino
Rodiče Alain Elkann a Margherita Agnelli
Příbuzní Lapo Elkann a Ginevra Elkann (sourozenci)
Gianni Agnelli
Giovanni Agnelli
Některá data mohou pocházet z datové položky.
John Elkann

John Jacob Philip Elkann (* 1. dubna 1976, New York) je italský podnikatel a manažer, prezident společnosti FIAT a Exor, strojírenského, mediálního a sportovního obra kontrolovaného rodinou Agnelliů.

Biografie[editovat | editovat zdroj]

John Elkan se narodil v New Yorku v roce 1976 dceři italského velkoprůmyslníka a dlouholetého prezidenta FIATu Gianiho Agnelliho Margheritě a jejímu prvnímu manželovi Alainu Elkannovi, italsko-francouzskému spisovateli a novináři. Rodiče se rozvedli v roce 1981. Má bratra Lapa a sestru Ginevru a dalších pět sourozenců s druhým manželem matky. Základní školu vychodil v New Yorku, roku 1994 maturoval na přírodvědném lyceu Victora Duruye v Paříži. Pak se přestěhoval do Itálie a v roce 2000 absolvoval na Polytechnice v Turíně.

Kariéra[editovat | editovat zdroj]

V roce 1997 zemřel ve 33 letech Giovanni Agnelli, synovec Gianniho, který měl převzít vedení společnosti. Jako nový nástupce byl vybrán právě Elkann, a to ve věku 22 let když ještě studoval v Turíně. Během svých studií se nechal inkognito zaměstnat ve dvou výrobách koncernu, v britském Birminghamu a polských Tychách. Absolvoval také program Corporate Audit Staff u General Electric.

Skon jeho děda Gianniho v roce 2003 a prastrýce Umberta v roce 2004 vynesl Elkann do vedení společnosti, stal se viceprezidentem společnosti, zatímco prezidentem byl zvolen Luca di Montezemolo. Elkann je také předsedou představenstva vydavatelství La Stampa a Itedi, je v představenstvu RCS Mediagroup, Le Monde, The Economist Group a Banca Leonardo. Je velmi vlivným členem hospodářské komory Confindustria a italsko-čínské obchodní komory.

V dubnu 2010 nahradil ve funkcích Lucu di Montezemolo a stal se prezidentem společnosti FIAT.