John Creighton

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
John Oliver Creighton
Astronaut NASA
Státní příslušnostSpojené státy americké
Datum narození28. dubna 1943 (81 let)
Místo narozeníOrange, Texas, USA
Předchozí
zaměstnání
Zkušební pilot
HodnostKapitán USN
Čas ve vesmíru16d 20h 24m
Kosmonaut od1978
MiseSTS-51-G, STS-36, STS-48
Znaky misí
Některá data mohou pocházet z datové položky.

John Oliver Creighton (* 28. dubna 1943 v Orange, Texas, USA) je bývalý americký námořní letec a astronaut, který se účastnil letů s raketoplány.

Život[editovat | editovat zdroj]

Mládí a výcvik[editovat | editovat zdroj]

Po základní a střední škole absolvoval námořní akademii (United States Naval Academy), odkud si odnesl diplom inženýra. Stal se pak zkušebním pilotem v Naval Air Text Center Patuxent River ve státě Maryland. V době výběru do skupiny budoucích astronautů roku 1978 byl svobodný.[1]. Později si doplnil vzdělání na univerzitě ve Washingtonu (George Washington University).

Lety do vesmíru[editovat | editovat zdroj]

Poprvé se zúčastnil sedmidenní mise STS-51-G na jaře roku 1985. Letěl na palubě Discovery spolu s touto posádkou: Daniel Brandenstein, Steven Nagel, John Fabian, Shannon Lucidová, francouzský astronaut Patrick Baudry a synovec saúdskoarabského krále princ Sultán Saiman Abdelazíz al-Saud. Vypustili na orbitě celou řadu družic – Spartan 1, Morelos 1A, Arabsat 1B, Telstar 3D. Provedli také experimenty pro program Hvězdných válek. V době svého letu se netajil s tím, že se po návratu ve svých 42 letech ožení (dle vyprávění astronauta Patricka Baudryho o celém letu v jeho knize Dnes vychází slunce šestnáctkrát, která koncem roku 1985 vyšla v Paříži).[2]

Druhá Johnova výprava do kosmu byla na palubě Atlantisu. Tato čtyřdenní mise patřila k utajovaným, vojenským letům. John Creighton byl velitelem, letěli s ním kolegové vesměs důstojníci John Casper, David Hilmers, Richard Mullane a Pierre Thuot. Během letu vypustili 17tunovou vojenskou, tedy špionážní družici USA-53 typu AFP-731.

Potřetí a naposled letěl na podzim roku 1991. Pětidenní mise STS-48 s raketoplánem Discovery se zúčastnili astronauti John Creighton, James Buchli, Kenneth Reightler, Charles Gemar a Mark Brown. Pětičlenná posádka během letu vypustila družici UARS. Zbytek letu byl věnován různým vědeckým pokusům.

Všechny tři lety měly start v Kennedyho vesmírném středisku na Floridě, mys Canaveral, přistání bylo na základně Edwards v Kalifornii.

Během tří svých letů strávil ve vesmíru 16 dní. Je zapsán jako 169. člověk ve vesmíru.

Po ukončení letů[editovat | editovat zdroj]

Rok po svém třetím letu z NASA odešel a nastoupil na rok k firmě Boeing Co., Commercial Airplane Group, Seattle jako zkušební pilot.

Vyznamenání[editovat | editovat zdroj]

Americká vyznamenání[editovat | editovat zdroj]

Zahraniční vyznamenání[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. CODR, Milan. Sto hvězdných kapitánů. Praha: Práce, 1982. Kapitola Američtí astronauti-kandidáti vybraní v USA v roce 1978, s. 458. 
  2. BAUDRY, Patrick. STS-51-G Di/F-5 / TÝDEN V RAKETOPLÁNU. KOSMOS_NEWS [online]. Listopad 2002 [cit. 2008-03-17]. Čís. 35. Dostupné v archivu pořízeném dne 2008-03-20. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]