John Carter: Mezi dvěma světy

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
John Carter: Mezi dvěma světy
Původní název John Carter
Země Spojené státy americké
Jazyk angličtina
Délka 132 minut
Žánry sci-fi, fantasy
Předloha A Princess of Mars
Námět John Carter, pán Marsu
Scénář Andrew Stanton
Mark Andrews
Michael Chabon
Režie Andrew Stanton
Obsazení a filmový štáb
Hlavní role Taylor Kitsch
Lynn Collins
Willem Dafoe
Thomas Haden Church
Samantha Morton
Produkce Jim Morris
Colin Wilson
Lindsey Collins
Hudba Michael Giacchino
Kamera Daniel Mindel
Kostýmy Mayes C. Rubeo
Střih Eric Zumbrunnen
Výroba a distribuce
Premiéra 8. března 2012
Produkční společnost Walt Disney Pictures
Distribuce Walt Disney Pictures (USA) - Falcon (Česká republika)
Přístupnost přístupné
John Carter: Mezi dvěma světy na ČSFD IMDb
Některá data mohou pocházet z datové položky.

John Carter: Mezi dvěma světy je epický sci-fi a fantasy film uvedený roku 2012. Hlavním hrdinou je John Carter, kterého představuje americký herec Taylor Kitsh. Předlohou pro film byl pulpový román Edgara Rice Burroughse Princezna z Marsu z roku 1912.

John Carter, voják z americké občanské války, je záhadně teleportován na Mars (který jeho obyvatelé nazývají Barsoom). Zde se dostane do konfliktu mezi místními národy. Získá přátelství Tarse Tarkase (Willem Dafoe) a lásku princezny Dejah Thoris (Lynn Collins).

Film je hraným debutem režiséra a spisovatele Andrewa Stantona, scénář napsali Mark Andrews a Michael Chabon. Produkci zastávají Jim Morris, Colin Wilson a Lindsey Collins. Hudbu vytvořil Michael Giacchino.

Ve Spojených státech snímek distribuuje Walt Disney Pictures, v České republice společnost Falcon s premiérou 8. března 2012. Pro Andrewa Stantona je tento projekt prvním hraným filmem. Jeho předchozí prací jsou snímky Hledá se Nemo a WALL-E od Pixaru a Walt Disney Pictures. Film bude uvedený v Disney Digital 3D a IMAX 3D.

Příběh[editovat | editovat zdroj]

Edgar Rice Burroughs (Daryl Sabara) zdědí po svém strýci - veteránu Konfederace - Johnu Carterovi (Taylor Kitsch) jeho velké bohatství včetně starého deníku. V deníku je podrobně vylíčen příběh o tom, jak se vydal hledat jeskyni plnou zlata, nicméně jej zatkla vojska Unie. Nedlouho poté však John z vězení uprchnul, přičemž se setkal i s domorodským kmenem Domingů. Před indiány utíká i se zraněným velitelem Unie - Powellem (Bryan Cranston). Společně se před indiány skryjí v jeskyni - shodou okolností je to ona jeskyně se zlatem, kterou John hledal. Když si John prohlíží podivná znamení vyrytá na zdech jeskyně, napadne ho podivný plešatý muž s nožem v ruce (Phil Cheadle), ale John jej pohotově zastřelí. Podivín odříkává slova v cizím, nelidském jazyce a v ruce svírá amulet. John amulet vezme a slova po něm opakuje, načež se kamsi teleportuje.

Probudí se. Zjišťuje, že se ocitnul na rudé pouštní pustině, přičemž nemá sebemenší zdání o tom, kde by mohl být. Odhaluje svou schopnost ohromné síly a vysokého skákání. Rozhodne se jít k nedalekým skalám, kde objeví hnízdo, v němž se zrovna líhnou nepozemská čtyřruká stvoření. Vzápětí Johna objeví též čtyřruký zelený humanoid, očividně inteligentní - Thark jménem Tars Tarkas (Willem Dafoe). Vydá povel ostatním Tharkům, aby Johna nezabíjeli. Tars je totiž Johnem uchvácen a chce po něm, aby znovu skočil. John skočí k Tarsově pušce a pokusí se jej neúspěšně zastřelit. Je proto zajmut.

Další scéna ukazuje průběh velké bitvy mezi Rudými – Tardosem Morsem (Ciarán Hinds), králem Helia a Sab Thanem (Dominic West), dobyvatelem z města Zodanga. Sab Than vyhrává díky magické zbrani od Mataie Shanga (Mark Strong), thernské zbrani jménem 9. paprsek. Sab Than požaduje jako důkaz příměří ruku Tardosovy dcery, profesorky a princezny Dejah Thoris (Lynn Collins). Dejah se pokusí také vyrobit 9. paprsek pomocí technologie Rudých, ale marně. Nerada zjišťuje, že Sab Than už je na cestě pro budoucí zásnuby.

Děj se opět zaměřuje na Johna. Tars odvede Johna do kamenného tharkského města. Zde se ukáže, že ona čtyřruká stvoření jsou děti Tharků. Jedna z Tharků, Sola (Samantha Morton), chce nějaké dítě získat, ale kvůli další z tharkských žen, Sarkoje (Polly Walker), se jí to nepodaří. Sola nakonec dostane do opatrovnictví právě Johna Cartera. Ten napadne Tarse, a to kvůli amuletu, jež Johna teleportoval na toto podivné pouštní místo, a který má Tars u sebe. Za to je ale John uvězněn. Zde mu Sola dá napít zvláštní vody, díky které porozumí tharkskému jazyku. Johnovi se povede dostat z okovů a seznámí se se zdejší obdobou psa - Calotem. John začne prchat a zjistí, že tento pes umí běhat velmi vysokou rychlostí. Nakonec pes vběhne mezi tharky na jejich oslavě. Tharkové ho začnou bít. Když je tento pes bit, nedokáže se John dívat a zabije nejbližšího tharka. Kvůli tomu jsou John a Sola, jeho opatrovnice, potrestáni.

Tharkové uvidí leteckou bitvu mezi loďstvem princezny Dejah a vlajkovou lodí Sab Thana. Není to rovnocenný boj a Sab Than drtivě vítězí. Do boje se zapojí taky John a zachrání princeznu, načež se vrhne do přímého boje proti Sab Thanovi. Když se zdá, že bude John zabit, začnou loď ostřelovat Tharkové, až se jedna ze Sab Thanových lodí zřítí k zemi. Tars pasuje Johna na svou pravou ruku, „Dotar Sojat", a to za jeho efektivitu v boji. Později vede John konverzaci s Dejah, od níž se dozvídá, že se právě nachází na Marsu („Barsoomu") a zavede jej do tharkské svatyně, kde se dozvídá o tom, že na Zemi se může dostat přes řeku Is. Ve svatyni trojici vypátrají Tharkové a podle tradic je musí předhodit zvěři v aréně. Tars se nad nimi smiluje, protože Sola je jeho dcera. Ten věnuje amulet zpět Johnovi a umožní jim uprchnout pryč, což ostatní Tharky rozzuří.

Trojice míří k řece Is, ale Sola si všimne, že je Dejah vede místo k Isus k Heliu. Pohádají se a John přinutí Dejah, aby je vedla tou správnou cestou. Nakonec k Is dojdou a zde nastoupí na loď. Během plavby naleznou thernskou stavbu, v níž objeví zdroj energie, s níž mohou pomocí medailonu odeslat jakoukoliv osobu na jakoukoliv planetu. Když zkoumají funkce thernské stavby, zaútočí na ně Warhoonové, severští příbuzní Tharků. Ty k útoku vyprovokoval Matai Shang, který je vůdce všech Thernů, jímž se Johnova přítomnost dvakrát nezamlouvá. Johna popadne vztek a začne se svým psem (calotem) armádu Warhoonů vybíjet. Díky jeho schopnostem je to překvapivě lehké. Vzápětí přiletí zbývající armáda Helia spolu se Sab Thanem. Ten řekne Dejah, že si ji opravdu bere z lásky. Dejah se poddá a souhlasí se svatbou za účelem záchrany Marsu, zatímco Johna zajmou jako vězně. Toho z vězení zachrání Kantos Kan (James Purefoy) a přivede ho za princeznou. Ta mu řekne větu, která Johnovi společně s medailonem umožní návrat na Zem. John zmizí a Dejah věří, že se vrátil domů. John se ale pouze skryl.

Když chce John pomoci Dejah, zastaví ho Matai Shang. Vypráví mu příběh o tom, jak musí vyhladit všechny, co znají tajemství 9. paprsku a technologie Thernů. Mataie kousne do nohy Johnův pes, díky čemuž se John dostane z vlivu thernské paralýzy. Poté za Soliny podpory uteče John z města. Rozhodne se vydat za Tarsem a požádat ho o pomoc. S hrůzou zjistí, že byl nejsilnějším z Tharků svržen a je odveden do vězení, kde potká zmrzačeného Tarse. Oba jsou puštěni do arény, kde jsou všude po aréně rozesetí mrtví banthové: jakási marsovská obdoba lvů, které předtím pobil Tars, proto samozvaný vládce Tal Hajus (Thomas Haden Church) použije další ze zvířat Barsoomu – dvě bílé opice. Sola prozradí Sarkoji, že Tars je její otec. Perou se spolu a spadnou do arény. Bílá opice roztrhne Sarkoju. John jednu opici zabije kamenem a druhou probodne. Osobně vyzve Tala na souboj. Tal se na Johna vrhne a ten mu jednou ranou usekne hlavu. Tímto se John stal vládcem Tharků.

Tharkové zaútočí na město Zodanga a najdou ho skoro prázdné. Obsadí ho, ale odmítají letět do Helia, protože se jejich rasa bojí výšek. John se tedy do Helia vydá sám. Vtrhne do chrámu zrovna ve chvíli, když už je sňatek na spadnutí. Rozhostí se boj kolem celého chrámu mezi Zodangou a Heliem. John bojuje se Sab Thanem, kterého nakonec zabije Matai Shang. Vzápětí přiletí i Tharkové, ale jakmile zmizí Matai Shang, je boj u konce.

John a Dejah se vezmou a po svatební noci John hodí amulet Thernů do propasti u paláce. V tu chvíli se objeví Matai Shang, jenž přenese Johna zpět na Zemi, kde se opět ocitne v jeskyni a objeví pouze kostru mrtvého Powella. Dalších deset let stráví pátráním po dalším z amuletů a dokáže existenci Thernů. Ke konci života přece jen nachází amulet, ale to ho už neochvějně pronásleduje Matai. Nakonec však zemře.

Když si to Edgar přečte, vydá se do hrobky, ale Johnovo tělo tam není. Na Edgara vytáhne nůž Matai a živý John Mataie zastřelí - John ve skutečnosti nezemřel, ale pouze si vzal toxin, který způsobí falešnou smrt. Ukáže se, že John amulet nenašel a potřeboval z Edgara udělat návnadu na Mataie. Pomocí Mataiova amuletu se John přece jen po letech vrátí zpět na Mars.

Svět Barsoomu[editovat | editovat zdroj]

Hlavní postavy[editovat | editovat zdroj]

 • John Carter:

Vysloužilí veterán Konfederace, původem z Virginie, z planety Země. Strýc Edgara Rice Burroughse. Dostal se na Mars pomocí thernského amuletu. Zde, na Marsu, způsobil revoluci a převrat a vzal si za manželku helioskou princeznu Dejah Thoris. Jelikož je ze Země, tak má na Marsu díky svalům, stavbě kostry a nízké gravitaci schopnosti, jako jsou velké skoky a ohromná síla.

 • Dejah Thoris:

Dcera krále Heliosu Tardose Morse. Původem je marťanskou rasou Rudých. Má funkci profesorky. Pokoušela se vyrobit 9. paprsek, ale neúspěšně. Kvůli válce se Sab Thanem byla přinucena si jej vzít za muže a ukončit tak veškeré spory. Nakonec, když Sab Than zemřel, si vzala Johna Cartera.

 • Sab Than:

Král města Zodanga. Je takéž Rudý, stejně jako Dejah. Převzal vládu, když zabil svého otce, Thana Kosise. Díky "spolupráci" s Therny získal tu nejmocnější zbraň - 9. paprsek. Kvůli příměří si měl vzít Dejah, ale nebral si ji kvůli míru, nýbrž kvůli vzrůstající moci. Nakonec byl zabit Thernem Mataiem.

 • Tars Tarkas:

Thark a jejich vůdce, otec Soly. Když pomohl Sole, Johnovi a Dejah uprchnout pryč, tak jej později Tal Hajus svrhl. Byl poslán do arény, dvakrát, a v obou případech přežil. Nakonec Tal Hajus zemřel, a tak Tars opět převzal vládu nad Tharky.

 • Sola:

Dcera Tarse Tarkase. Několikrát pomohla Johnovi.

 • Matai:

Něco jako vůdce Thernů, přičemž sám je Thern. Věnoval Sab Thanovi nejmocnější zbraň - 9. paprsek. Chce, aby se Sab Than, coby jeho loutka, stal vládce Barsoomu, kvůli svým záměrům. Nakonec byl však na Zemi zastřelen Johnem Carterem.

Rasy[editovat | editovat zdroj]

 • Tharkové:

Zelení, skoro tři metry vysocí bojovníci. Mají čtyři ruce a dva malé kly. Žijí v kamenných městech, nejznámějším je město Thark. Původně byli dominující rasou na Barsoomu. Jsou to skvělí válečníci, ale nejsou tak vyspělí jako rasa Rudých. Soucit je pro ně slabost. Znamení skvělých bojovníků je srst z bílé opice na zbroji. Tato rasa snáší vejce, které jsou poté odneseny do líhní. Zde se později vylíhnou mladí a jsou odvezeny do města, nevylíhlí slabí jedinci jsou postříleni. Mláďata jsou poté vypuštěna, a bývá o ně boj mezi tharkskými ženami. Vůdce Tharků je vždy jen jeden. Může být svrhnut v boji muž proti muži, přičemž jeden vždy zemře. Prohřešky Tharkové trestají, přičemž v nejhorším případě je prohřešený poslán do arény na život a na smrt.

 • Warhoonové:

Severští příbuzní Tharkům. Vypadají stejně jako Tharkové, ale jsou mohutnější, agresivnější a zuřivější. Jsou primitivnější než Tharkové, ale zato jsou v boji velmi obávaní válečníci kvůli své krutosti.

 • Rudí:

Vyspělá rasa, mnohem více než Tharkové. Vypadají jako pozemští lidé, ale mají po těle rudé tetování. Jejich nevýhoda je ta, že mohou podléhat emocem. Stejně jako všechny jiná stvoření na Barsoomu, mají i Rudí modrou krev. Rudí se dělí do několika království, přičemž známé jsou:

• Helios - Království pod vládou Tardose Morse. Ve znaku mají modrou barvu, od oceánů dávného Marsu. Obyvatelé tohoto království jsou společenští, intelektuální a pečující o svůj lid. Dávají přednost vědění a moudrým lidem ve vládě. Mají dvě města, jedno větší a jedno menší. To větší sídlí v kaňonu, přičemž okolní plošinu s městem spojuje most. Helios již dříve dobylo malé město Zor. Helios má nejrychlejší a nejsilnější vznášedla. Před příchodem Johna Cartera byli ve válce s královstvím Zodangy, přičemž silně prohrávali, a to kvůli Sab Thanově 9. paprsku. S tímto královstvím se měl uspořádat mír díky zasnoubení krále Sab Thana a princezny Dejah Thoris. Nakonec však Sab Than zemřel. Tehdy se Zodanga podřídila Heliu.

• Zodanga - Království pod vládou Sab Thana, který zavraždil svého otce Than Kosise a zajistil si tak nástupnictví. Mají ve znaku červenou barvu, značící zuřivost a nemilosrdnost království. Toto království sídlí ve velkém městě, které je neustále v pohybu díky mechanickým pažím. Město je postavené z kovu, proto vypadá nepřirozeně a industriálně. Obyvatelé tohoto království jsou horkokrevní, bojeschopní a často preferují nejsilnější jedince ve vládě. Byli ve válce s královstvím Helios, přičemž vyhrávají díky Sab Thanovi zbrani 9. paprsek. Nakonec Sab Than zemřel a Zodanga se podřídila Heliu.

 • Thernové:

Vypadají stejně jako pozemští lidé, ale jsou bledí, plešatí, nosí mohutné šedé obleky a neumírají stářím, očividně jsou stejně staří jako sám Barsoom. Mají velmi vyspělé technologie, jako je medailon pro cestování mezi planetami nebo zbraň 9. paprsek. Thernům nelze vůbec věřit: i když se tváří jako cenní spojenci, nakonec ukážou záda kvůli svým vlastním záměrům. Pomocí medailonů dokáží cestovat mezi planetami. Dokáží měnit svou podobu i hlas. Pochází ze severu. Své budovy i technologie mají ze zvláštního materiálu, který mění svou strukturu.

Zvířata a stvoření[editovat | editovat zdroj]

 • Thoat:

Thoat je používán jako jezdecké nebo tažné zvíře. Je celý šedý, nemá srst. Na hlavě má dva jakési rohy, používané k obraně. Celkem má čtyři páry nohou.

 • Calot:

Calot je taktéž šedý, bezsrstný tvor. V podstatě je to jakýsi barsoomský pes. Má tři páry nohou a ostré zuby. Stejně jako pozemští psi, i Calot je používán ke hlídání. Calot má jedinečnou schopnost běhat vysokou rychlostí (údajně 400 km/h). Jakmile se upoutá k nějakému pánovi, už ho neopustí. John svého Calota pojmenoval Woola.

 • Banth:

Banth je barsoomský predátor, vpodstatě jakýsi lev. Taktéž je šedý a nemá srst. Má celkem čtyři páry nohou a velmi ostré zuby. Jsou často loveni pro sedla. V Tharkských arénách to jsou nejčastější oponenti.

 • Bílá opice:

Nejnebezpečnější zvíře Barsoomu. Několik metrů vysoké, bílou srstí pokryté zvíře. V tlamě má čtyři velké tesáky. Je slepá, proto se spoléhá na vyvinutý čich. Má čtyři ruce a dvě nohy. Jsou používány v Tharkských arénách proti nejsilnějším bojovníkům. Ti nejlepší Tharkští válečníci si vyrábí obleky ze srstí těchto opic. Stejně jako všechna jiná stvoření na Marsu, i opice mají modrou krev.

Technologie[editovat | editovat zdroj]

Téměř nejméně vyvinutí jsou Tharkové. Ti k boji používají základní zbraně jako jsou nože, meče, oštěpy a jiné nástroje z kamenů a lehko dosažitelných kovů. Zbroje mají velmi jednoduché, vytvořené z kůží. Jejich nejvyvinutější technologií jsou jejich pušky. Používají je jenom na dálku. Tyto pušky střílejí klasicky kulky, ale mají i varianty, která střílí jakési zelené energetické projektily, schopné zničit kov. Jakožto dopravní prostředek na dlouhé vzdálenosti využívají thoaty, na řeky používají jednoduché lodě nebo vory. Avšak Warhoonové, jejich severští příbuzní, jsou ještě méně vyvinutí. Ti používají jednoduché meče a nejsou schopni osedlat thoaty.

Rudí jsou vyvinutější - mají vznášedla různých typů a velikostí - Existují malá, ale rychlá, navržená pro jednoho až dva lidi, dále pár metrů velké, schopné unést několik desítek lidí, až po ty obrovské, vlajkové. Tato vznášedla plní nejrůznější funkce - přepravní, nákladní či bitevní, záleží podle struktury stavby. Tato vznášedla mají jakási "křídla" ze solárních článků, díky čemuž létají na solární pohon. Jsou vybaveny ničivými zbrani - děla, různé kanóny a jiné. I Rudí používají meče, ale ty jsou z mnohem kvalitnějších kovů. Rudí používají už i celé kovové zbroje. Království Zodangy postavilo své kovové město s mechanickými paži schopnými s městem hýbat. Celkově Rudí připomínají starověký Řím.

Nejzvláštnější technologii mají Thernové. Mezi jejich nejmocnější zbraň patří 9. paprsek, schopný vystřelit modrý proud energie a tak obrátit i celé vznášedlo v prach. Mimo to využívají kovové amulety schopné je přesouvat mezi planetami. Využívají zvláštní materiál schopný měnit svou strukturu.

Herecké obsazení[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku John Carter na anglické Wikipedii.

Recenze[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]