John Benbow

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
John Benbow
John Benbow
John Benbow

Narození10. březen 1653
Shropshire, Anglické království
Úmrtí4. listopad 1702
Port Royal, Jamajka
DětiMartha Benbow
PříbuzníElizabeth Stringer[1] (vnučka)
Vojenská kariéra
HodnostViceadmirál
Doba služby16781702
Sloužil Anglické království
Složka Royal Navy
VálkyVálky Velké aliance
Války o dědictví španělské
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons

John Benbow (10. března 16534. listopadu 1702) byl legendární anglický admirál bojující ve válkách Velké aliance a válkách o dědictví španělské.

Život[editovat | editovat zdroj]

Nejvíce jej proslavila jeho poslední bitva: 19. srpna 1702 napadla eskadra 7 britských lodí admirála Benbowa poblíž jihoamerického města Santa Marty čtyři francouzské lodě. To, co následovalo, představuje jeden z nejslavnějších a zároveň nejostudnějších okamžiků Royal Navy. Několik anglických kapitánů totiž odmítlo podpořit svoji vlajkovou loď při pronásledování a boji s nepřítelem. Ačkoliv tehdy byla Benbowova eskadra znatelně silnější než francouzská, admirál Benbow musel bojovat proti přesile. Jeho kapitáni ho nepodpořili ani poté, co získal v boji znatelnou převahu a dvě z francouzských lodí silně poškodil. Jejich jednání tak umožnilo Francouzům uprchnout z boje.

Benbow, který byl v bitvě těžce raněn (přišel o nohu), zemřel po návratu na Jamajku, neboť se mu do rány dostala sněť. Těsně před smrtí si mohl přečíst list od svého protivníka, admirála Jeana du Casse, který mu vyjadřoval svůj obdiv a o kapitánech, kteří pod záminkami slabého větru odmítali podpořit svého admirála, napsal, že by měli být oběšeni, neboť si to zaslouží.[2][3] Dva z Benbowových kapitánů byli posléze pro zbabělost před tváří nepřítele skutečně odsouzeni k smrti a popraveni zastřelením.

Pocty[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Darryl Roger Lundy: The Peerage.
  2. PHILLIPS, Michael. HMS Dreda, 70 gun 3rd rate. [online]. Age Of Nelson.org [cit. 2009-06-07]. Dostupné online. 
  3. How Britannia Came to Rule the Waves. [s.l.]: [s.n.] Dostupné v archivu pořízeném dne 2007-09-28. ISBN 1-4065-8371-5. Kapitola Chapter 12: Queen Anne.  Archivovaná kopie. www.athelstane.co.uk [online]. [cit. 2014-03-26]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]