Johannes Prassek

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Blah. Johannes Prassek
Fotografie
Fotografie
kněz
Datum narození 13. srpna 1911
Místo narození Hamburk
Datum úmrtí 10. listopadu 1943 (ve věku 32 let)
Místo úmrtí Hamburk
Svátek 10. listopadu
Uctíván církvemi Římskokatolická církev a církve v jejím společenství

Johannes Prassek (13. srpna 1911, Hamburk10. listopadu 1943, tamtéž) byl německý římskokatolický duchovní, kaplan ve farnosti při kostele Nejsvětějšího Srdce Ježíšova v Lübecku. Stal se obětí nacistického pronásledování katolické církve a v roce 2011 byl papežem Benediktem XVI. beatifikován.

Život[editovat | editovat zdroj]

Narodil se v roce 1911 jako nemanželské dítě; jeho rodiče uzavřeli sňatek roku 1912. Johannesův otec pocházel ze Strahovic ve Slezsku (dnes na území České republiky), matka pocházela z Meklenburska a byla původně protestantka (proto byl Johannes nejprve pokřtěn v evangelickém kostele, a následně mu byl sub conditione udělen i křest katolický); matka později konvertovala ke katolické víře.

Johannes Prassek začal po kněžském svěcení působit jako kaplan ve Wittenbergu a od roku 1939 působil v Lübecku. Mezi věřícími byl znám jako otevřený a přátelský člověk. Ve svých kázáních neskrýval odpor k nacismu a kritizoval německé biskupy za jejich pasivitu. Na svém psacím stole měl fotografii münsterského biskupa Galena, velkého odpůrce nacistického režimu. Poskytoval duchovní péči polským dělníkům, kteří byli nuceně nasazeni v Německu (polský jazyk dobře ovládal díky svému otci). V důsledku provokace ze strany agenta, kterého nastrčilo gestapo, byl zatčen. Byl dopraven do vězení v Hamburku a zde 10. listopadu 1943 ve věku 32 let sťat gilotinou.

Beatifikace[editovat | editovat zdroj]

Papež Benedikt XVI. dal souhlas k beatifikaci 1. července 2010. Akt beatifikace vykonal jménem papeže (jako jeho legát) kardinál Walter Kasper v kostele Nejsvětějšího Srdce Ježíšova v Lübecku 25. června 2011. Spolu s Johannem Prasskem byli beatifikováni další dva kněží-mučedníci z období nacismu, Eduard Müller a Hermann Lange.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Jan Prassek na polské Wikipedii.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]