Johannes Mario Simmel

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jump to navigation Jump to search
Johannes Mario Simmel
Narození 7. dubna 1924
Vídeň
Úmrtí 1. ledna 2009 (ve věku 84 let)
Lucern
Povolání scenárista, novinář a spisovatel
Žánr román
Ocenění Zlatá medaile za zásluhy města Vídně (1984)
Cena Hermanna Kestena (1993)
Großes Silbernes Ehrenzeichen für Verdienste um die Republik Österreich (2004)
Záslužný kříž 1. třídy Záslužného řádu Spolkové republiky Německo (2005)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Nuvola apps bookcase.svg Seznam dělSouborném katalogu ČR
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.
Simmel, Johannes Mario. Niemand ist eine Insel.

Johannes Mario Simmel (7. dubna 1924, Vídeň1. ledna 2009, Lucern,[1] Švýcarsko) byl rakouský spisovatel společenských románů.

Život[editovat | editovat zdroj]

Simmelovi rodiče pocházeli z Hamburku. Jeho otec Walter Simmel byl chemik, jeho matka Lisa rozená Schneiderová byla lektorka.[2] Dětství strávil v Rakousku a v Anglii, maturitu složil z chemického inženýrství.

Po druhé světové válce pracoval nejdříve jako novinář, překladatel a tlumočník americké vojenské správy v Rakousku. Při práci v deníku „Welt am Abend“ psal jako kulturní redaktor filmové kritiky a fejetony. Roku 1947 publikoval svoji první sbírku novel pod názvem Setkání v mlze (v originále Begegnung im Nebel). Poté se uplatnil jako redaktor novin ve Vídni a Mnichově.

Mezi lety 1950 a 1962 napsal sám nebo s různými autory celkem 22 filmových scénářů. Po jeho prvním velkém úspěchu Nemusí být vždycky kaviár (v originále Es muss nicht immer Kaviar sein, 1960) se začal věnovat především psaní populárních románů, pokaždé s aktuálním společensko-politickým tématem jako je násilí, obchod s drogami nebo manipulace s geny.

Od 50. let žil ve Starnbergu v Bavorsku. Postupem času se stal značně populárním, jeho romány byly přeloženy do 25 jazyků, přes 10 jich bylo zfilmováno (mnohé z nich byly režírovány Alfredem Vohrerem a Rolandem Klickem).

Simmelovy práce byly označovány kritikou dlouhou dobu jako „obyčejná literatura“. Teprve s románem A s klauny přišly slzy (v originále Doch mit den Clowns kamen die Tränen, 1987) našel celkové uznání.

Dílo[editovat | editovat zdroj]

Romány[editovat | editovat zdroj]

Soubory krátké prózy[editovat | editovat zdroj]

Krátké povídky, eseje, úvahy, zprávy.

Próza pro děti[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. amz/tdo/dpa/ddp. Johannes Mario Simmel gestorben: Ein Moralist, nicht nur als Autor [online]. Der Spiegel, 2009-01-02 [cit. 2016-01-26]. Pozn.: Zemřel v nemocnici v Lucernu. Dostupné online. 
  2. HINTERMEIER, Hannes. Zum Tod Johannes Mario Simmels Der Vorarbeiter in der Bewußtseinsindustrie. Frankfurter Allgemeine Zeitung. 2009-01-03. Dostupné online [cit. 2016-01-26]. ISSN 0174-4909. (Deutsch) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]