Přeskočit na obsah

Johanna Spyriová

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
(přesměrováno z Johanna Spyri)
Johanna Spyriová
Narození12. června 1827
Hirzel
Úmrtí7. července 1901 (ve věku 74 let)
Curych
Místo pohřbeníFriedhof Sihlfeld
Povoláníspisovatelka, romanopiskyně a autorka dětské literatury
Významná dílaHeidi, děvčátko z hor
Manžel(ka)Johann Bernhard Spyri
RodičeJohann Jakob Heusser a Meta Heusser-Schweizer
PříbuzníEmilie Kempin (neteř)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Seznam dělSouborném katalogu ČR
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Johanna Spyriová, nepřechýleně Johanna Spyri, roz. Heusserová (12. června 1827, Hirzel, Švýcarsko7. července 1901 Zürich), byla švýcarská spisovatelka knih pro děti. Proslavila se románem Heidi, děvčátko z hor (1880). V dětství strávila několik let poblíž Churu v Graubündenu, později toto prostředí použila ve svých románech.

Život[editovat | editovat zdroj]

Johanna Spyriová byla čtvrtou ze šesti dětí lékaře Johanna Jakoba Heussera a básnířky Mety Heusser-Schweizerové. Její starší bratr Jakob Christian Heusser byl geolog a mineralog, její neteř Emilie Kempin-Spyriová byla první žena která ve Švýcarsku získala doktorát práv.

Vyrůstala ve vesnici Hirzel v kantonu Curych. V patnácti letech se přestěhovala ke své tetě do Curychu, kde navštěvovala školu. V létě 1844 odešla na dva roky do internátní školy v Yverdonu, aby se naučila francouzsky. V letech 1845 až 1852 trávila různé letní pobyty v Maienfeldu v Graubündenu. Vrátila se ze internátu o rok později a žila v Hirzel až do své svatby v roce 1852.

Provdala se za redaktora Bernharda Spyriho (1821-1884), který byl jedním z nejbližších kamarádů Richarda Wagnera v Curychu. Pár žil v Curychu. V roce 1855 se Spyriové narodilo jediné dítě, její syn Bernhard Diethelm. Během těhotenství Johanna upadla do hluboké deprese, která trvala roky. Manželství Spyriové nebylo šťastné. Spyriová našla oporu ve svém bliském přátelství s Betsy Meyerovou, sestrou spisovatele Conrada Ferdinanda Meyera. Matka Spyriové byla spřízněna s pastorem církve Panny Marie v Brémách v Německu Corneliem Rudolphem Vietorem (1814 – 1897). Povzbuzoval ji k psaní. Její první příběh "Ein Blatt auf Vrony‘s Grab" (List na Verině hrobě) byl publikován v Brémách v roce 1871. Příběhy vycházely pod iniciály J. S. a nebyly příliš úspěšné. Její první dětská kniha „Heimatlos“ (Bez vlasti) byla vydána v roce 1878 F. A. Perthesem v Gotha. Krátce před Vánocemi 1879 vydal F. A. Perthes knihu „Heidis Lehr- und Wanderjahre“, která okamžitě zaznamenala velký úspěch a umožnila Johanně Spyri velmi pohodlný důchod. Druhý díl následoval v roce 1881. „Heidi“ byla přeložena do více než 50 jazyků. Johanna Spyriová zemřela na rakovinu v roce 1901.

Dílo (výběr)[editovat | editovat zdroj]

  • 1871 List na Verině hrobě (Ein Blatt auf Vrony’s Grab)
  • 1880 Heidi, děvčátko z hor (Heidi’s Lehr- und Wanderjahre, Heidi kann brauchen was es gelernt hat)

Česká vydání[editovat | editovat zdroj]

Některá z českých vydání byla převyprávěna, jiná pouze inspirována:

  • Heidi (česky dětem vypravuje Fringilla – vl. jm. Božena Zedníková–Čížková, ilustrovala Dagmar Čížková; V Praze, Alois Hynek, 1933-1934?)
  • Heidi, děvčátko z hor (převyprávěl Bohumil Říha, ilustrace Daniela Hahnová; Praha, Albatros, 1971, 1973, 1989 a Praha, Axióma 1998 a 2009)
  • Heidi a její nové příběhy, Heidi, děvčátko z hor, Heidi a její kamarádi, Heidi na cestách (podle knihy Johanny Spyriové, text a ilustrace Marie-José Mauryová, překlad Karel Blažek a Jaroslav Duda; Praha/Říčany u Prahy, Junior, 1998–2001)
  • Heidi a její kamarádi, Heidi, děvčátko z hor, Heidi na cestách (podle Johanny Spyriové ; text a ilustrace Marie-José Maury, český text Alena Peisertová, Alena Benešová; Praha : Fortuna Print, 2005)
  • Heidi (přeložila Alena Bezděková; Praha, Knižní klub, 2010)
  • Heidi, děvčátko z hor (ilustrace Jan Janák, přeložila Helena Čížková; V Praze XYZ, 2010)
  • Heidi, děvčátko z hor (adaptace Sara Torricová, ilustrace José María Rueda, překlad: Hana Jovanovičová Torrico; Říčany, Sun, 2018)

Fotografie[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Johanna Spyri na anglické Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]