Johann Adam Reincken

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Johann Adam Reincken
Portrait of Johann Adam Reincken.jpg
Narození10. prosince 1643
Deventer
Úmrtí24. listopadu 1722 (ve věku 78 let)
Hamburk
Povoláníhudební skladatel, varhaník a gambista
PříbuzníHeinrich Scheidemann (tchán)
Andreas Kneller (zeť)[1]
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Nuvola apps bookcase.svg Seznam děl v databázi Národní knihovny
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Johann Adam Reincken (také Jan Adams, Jean Adam, Reinken, Reinkinck, Reincke, Reinicke, Reinike; pokřtěn 10. prosince 1643 – 24. listopadu 1722) byl německo-nizozemský varhaník a hudební skladatel. Z jeho díla se dochovalo jen málo. Reincken však byl jeden z nejvlivnějších německých skladatelů 17. století, přítel Dietericha Buxtehudeho a skladatelský vzor Johanna Sebastiana Bacha.

Reinckenův první učitel byl varhaník Lucas van Lennick v Deventeru v letech 1650–54, dále Reincken studoval v Hamburku u Heinricha Scheidemanna, po jehož smrti roku 1663 nastoupil na jeho místo varhaníka u sv. Kateřiny. Roku 1665 si vzal za manželku jednu ze Scheidemannových dcer, jejich jediné dítě Margaretha-Maria se narodilo o tři roky později. Místo varhaníka u sv. Kateřiny si ponechal až do smrti a byl považován za jednoho z nejlepších varhaníků v Německu.

Není jisté, zda se Reincken a Bach znali osobně; historky o jejich údajném setkání mohou být smyšlené. V každém případě si Bach Reineckena velmi vážil. Zpracoval několik skladeb z Reineckenovy sbírky Hortus musicus (BWV 954, 965 a 966) a také nejstarší známý Bachův rukopis, objevený roku 2006 ve Výmaru, obsahuje přepis Reineckenovy skladby U vod babylónských (An Wasserflüssen Babylon), který Bach vytvořil v Lüneburgu roku 1700 pro svého tehdejšího učitele Georga Böhma.

Reference[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]