Johana Beaufortová

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Johana Beaufortová
královna Skotska
královna Johana Beaufortová
Narození asi 1404
Úmrtí 15. červenec 1445
hrad Dunbar
Pochována Klášter Perth
Předchůdce Anabella Drummondová
Následník Marie z Guelders
Manžel I. Jakub I. Skotský
II. James Stewart
Potomci Markéta
Isabela
Eleonora
Marie
Jana
Alexandr
Jakub
Anabela
Jan Stewart, 1. hrabě z Athollu
Jakub Stewart, 1. hrabě z Buchanu
Ondřej Stewart
Rod Beaufortové
Otec Jan Beaufort, 1. hrabě ze Somersetu
Matka Markéta Hollandová

Johana Beaufortová (1404?15. července 1445 hrad Dunbar) byla skotská královna v letech 1424 až 1437. Během dětství svého syna Jakuba II. byla regentkou Skotska (v letech 1437–1439).

Život[editovat | editovat zdroj]

Byla dcerou Johna Beauforta, hraběte ze Somersetu, a Markéty Hollandové. Jakub I. se do ní zřejmě zamiloval během svého zajetí v Anglii (1406-1424). Rod Beaufortů tlačil na krále Jindřicha V., aby Jakuba propustil a mohla proběhnout svatba. Ta proběhla v únoru 1424 v Londýně a téhož roku se novomanželé vrátili do Skotska. Při své korunovaci v opatství Scone Jakub přiměl své vazaly, aby přisahali věrnost také Johaně. S Jakubem měli osm dětí, včetně budoucího Jakuba II.

Jakub byl zavražděn v noci z 20. na 21. února 1437 při neúspěšném převratu vedeném jeho bývalým spojencem Waltrem Stewartem, hrabětem z Athollu. Zraněné Johaně se podařilo utéct a ujala se regentství za nezletilého Jakuba II. Protože byla Angličanka, spoluregentem byl zvolen Archibald Douglas. Regentkou byla dva roky. Jejím spojencem se stal sir James Stewart, černý rytíř z Lorn. Ji i Jamese Stewarta zajal Alexander Livingston, správce hradu Stirling, a Johanu propustil až poté, co rezignovala na pozici regentky. 21. září 1439 se za Jamese Stewarta provdala, po získání dispensu od papeže. Spolu pak měli tři syny. Zemřela v roce 1445 a byla pochována v kartuziánském převorství v Perthu

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Joan Beaufort, Queen of Scots na anglické Wikipedii.

Předchůdce:
Anabella Drummondová
Skotská královna
14241437
Nástupce:
Marie z Guelders