Jogesh Pati

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jogesh Pati
Narození3. dubna 1937 (85 let)
Baripada
Alma materRavenshaw University
Povolánífyzik
ZaměstnavatelMarylandská univerzita
OceněníDiracova medaile (2000)
Diracova medaile Mezinárodního centra teoretické fyziky (2000)
Padma Bhushan in science & engineering
Guggenheimovo stipendium
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Jogesh C. Pati (odia:ଯୋଗେଶ ପତି ) (* 1937) je indicko americký teoretický fyzik pracující na Stanford Linear Accelerator Center.

Život[editovat | editovat zdroj]

Jogesh Pati absolvoval základní i střední školu v Indii. Následně byl přijat na MPC Vysokou školu a zde získal první titul.

Poté získal bakalářský titul na Ravenshaw College a Utkal University v roce 1955, magisterský titul na Delhi University v roce 1957 a doktorský titul na Marylandské univerzitě v College Parku v roce 1961.[1]

Je emeritní profesorem na Marylandské univerzitě na fyzikálním oddělení, které je součástí fakulty matematických, počítačových a přírodních věd.[2]

Pati učinil průkopnické příspěvky v otázce sjednocení elementárních částickvarků a leptonů – a jejich kalibračních sil: slabé, elektromagnetické a silné. Ve spolupráci s laureátem Nobelovy ceny Abdusem Salamem z Pákistánu formuloval původní kalibrační teorie kvarkového–leptonového sjednocení a její důsledek, že dochází k narušování baryonového a leptonového čísla, což by se projevilo zejména u rozpadu protonu. Je pravděpodobné, že důsledky takového sjednocení, poskytují jeden z pilířů moderní částicové fyziky. Představy Patiho a Salama (Patiho-Salamův model) o symetrie SU(4) barvy, levo-pravé symetrie, a související existence pravotočivých neutrin poskytují některé z klíčových složek pro pochopení pozorovaných hmotností neutrin a jejich oscilací.

Uznání[editovat | editovat zdroj]

Pati byl oceněn Diracovou medailí za podnětné příspěvky k "úsilí o sjednocení". Medaili získal roku 2000 spolu s Howardem Georgi a Helen Quinnovou.[3][4][5] V roce 2013 získal Pati státní vyznamenání Padma Bhushan, 3. nejvyšší civilní ocenění indické vlády.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]


Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Jogesh Pati na anglické Wikipedii.