Joe Simpson

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Joe Simpson
Joe Simpson - 2013.jpg
Narození 13. srpna 1960 (58 let)
Kuala Lumpur
Alma mater Ampleforth College
Ocenění NCR Book Award (1989)
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Pohled na západní stěnu hory Siula Grande

Joe Simpson (13. srpna 1960, Kuala Lumpur, Malajsie) je anglický horolezec, spisovatel a motivační řečník. Proslavil se knihou Pád do ticha, podle které byla v roce 2003 natočena i filmová adaptace.

Životopis[editovat | editovat zdroj]

Mládí[editovat | editovat zdroj]

Joe Simpson se narodil v Kuala Lumpur v Malajsii, kde jeho otec sloužil jako příslušník britské armády. Od osmi let Simpson cestoval mezi školou v Británii a mnoha zeměmi, kde jeho otec zrovna pobýval.

S horolezectvím začal díky učiteli tělocviku na Ampleforth College. Ve čtrnácti letech si přečetl knížku Bílý pavouk od Heinricha Harrera o prvovýstupu na Eiger severní stěnou, který podnikl Anderl Heckmair, Fritz Kasparek a Ludwig Vörg v roce 1938. Navzdory nebezpečím popsaným v knize, které horolezcům hrozí, kniha v něm vyvolala vášeň pro tento sport.

Výstup na Siula Grande[editovat | editovat zdroj]

V roce 1985 Simpson a jeho partner Simon Yates provedli prvovýstup na neslezenou západní stěnu hory Siula Grande (6 344 m n. m.) v Cordillera Huayhuash v peruánských Andách. Během sestupu si Simpson zlomil nohu, což se za daných podmínek rovnalo jisté smrti. Přesto se ho Yates pokoušel postupně spouštět na laně. Simpson ale během jednoho spouštění zůstal bezmocně viset pod převisem a Yates, kterému hrozil pád a nevěděl, co se s jeho partnerem stalo, lano přeřízl.

Simpson pád přežil a dokázal se i se zlomenou nohou vrátit do tábora. Po návratu se na Yatese snesla kritika za to, že lano přeřízl. Simpson ho ale vždy obhajoval. O své zkušenosti napsal později knihu Pád do ticha, která se dočkala i filmové inscenace.

Simpson prodělal řadu komplikovaných operací kvůli zranění, které si na Siula Grande způsobil. Doktoři tvrdili, že jeho horolezecká kariéra skončila a že po zbytek života bude mít patrně potíže s chůzí. Po dvou letech rehabilitace se ale Simpson vrátil zpět na hory.

Po vymknutí levého kotníku během lezení s Malem Duffem na hoře Pachermo v Nepálu napsal knihu This Game of Ghosts (nepřeloženo), kde tento zážitek popsal.

Celkem šestkrát se pokusil o zdolání severní stěny Eigeru v letech 2000 až 2003 se svým partnerem Rayem Delaney, všechny pokusy musel vzdát kvůli špatnému počasí. Tato hora ho inspirovala k napsání knihy Vzývající ticho, podle které později v roce 2007 vznikl hraný dokument Channelu 4. Kniha byla oceněna cenou National Outdoor Book Award.

Bibliografie[editovat | editovat zdroj]

  • Touching the Void (Jonathan Cape) 1988, v češtině Setkání se smrtí 1994
  • The Water People (Jonathan Cape) 1992
  • This Game of Ghosts (Jonathan Cape) 1993, v češtině Hra duchů 1999
  • Storms of Silence (Jonathan Cape) 1996
  • Dark Shadows Falling (Jonathan Cape) 1997, v češtině Temné stíny nad námi 1999
  • The Beckoning Silence (Jonathan Cape) 2002, v češtině Vábivé ticho 2009
  • The Sound of Gravity (Jonathan Cape) 2011, v češtině Zvuk zemské tíže 2011

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]