Joe Rogan

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jump to navigation Jump to search
Joe Rogan
Joerogan.jpg
Narození 11. srpna 1967 (50 let)
Newark
Bydliště Bell Canyon
Alma mater University of Massachusetts Boston
Web www.joerogan.net
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Joseph Rogan (* 11. srpna 1967) je americký herec, moderátor, stand-up komik a aktvista za legalizaci marihuany. V České republice se vysílá jím moderovaný pořad Faktor strachu.

Bojová umění[editovat | editovat zdroj]

Během střední školy začal trénovat taekwondo a získal černý pas v 15 letech, čtyřikrát zvítězil v mistrovství státu Massachusetts a vyhrál také celoamerický šampionát. K taekwondu ještě na střední škole přidal kickbox a ve dvaceti ještě judo. V roce 1996 začal trénovat brazilské Jiu-Jitsu. Je také komentátorem soutěží v bojových uměních Ultimate Fighting Championship (UFC).

Média a showbusiness[editovat | editovat zdroj]

Televizní seriály[editovat | editovat zdroj]

V roce 1994 si zahrál jednu z hlavních postav v televizním seriálu z prostředí baseballu Hardball. O rok později se objevil jako vedlejší postava v seriálu NewsRadio z prostředí newyorského radia. V roce 1997 si zahrál v seriálu Třeba mě sežer (Just Shoot Me) z prostředí redakce módního časopisu. Ve stejném roce se vžil do role módního fotografa Bruce Testonese (Bruce Testones, Fashion Photographer) v podobě krátkého satirického videa.

V roce 2001 se mu podařilo dostat se do role moderátora televizní soutěže Faktor strachu (Fear Factor), ve které soutěží musejí plnit úkoly, jež otestují jejich odvahu a pro jejichž splnění je potřeba překonat strach a různé fobie. Tato soutěž se stala relativně úspěšnou a známou, odvysílalo se cca 150 epizod a Rogan se dostal nejvíce do povědomí lidí právě díky ní.


Joe Rogan o své televizní a filmové kariéře mluvil i ve svém vlastním pořadu (Joe Rogan Experience). Seriál Hardball hodnotí jako dobře napsaný, ale později vlivem rozhodnutí „shora“ do něj bylo zasahováno takovým způsobem, který v něm zničil veškerou komediálnost. Rogana to frustrovalo a proti těmto změnám se ostře ohrazoval. Teprve s odstupem času se dověděl, že byl kvůli tomu hodně blízko vyhození. Na zkušenost s NewsRadio vzpomíná naopak v dobrém, to, že byl obsazen, popisuje jako velké štěstí; a s některými hereckými kolegy z tohoto seriálu se stýká. Pro tento seriál musel (v rámci své dohody s Disney) projít několik hodin herecké průpravy.[1] Období mezi roky 1997 a 2001 hodnotí jako ne příliš úspěšné. O Faktoru strachu si myslel, že bude velmi rychle zrušen, takže si ho chtěl „užít“ – tím, že v tomto období býval pod vlivem marihuany – ale ne natolik, aby se nechal vyhodit, protože za moderování této soutěže byl slušně placen. Sám sebe považuje za celebritu kategorie C.

Filmy[editovat | editovat zdroj]

Do filmů určených na plátna kin se Joe Rogan dostává sporadicky a jako vedlejší postava od roku 2010.

  • 2010: Venus & Vegas
  • 2011: Ošetřovatel
  • 2012: Profesor v ringu
  • 2017: Bright

Komentování bojových sportů[editovat | editovat zdroj]

Stand-up comedy[editovat | editovat zdroj]

Poprvé zkusil Rogan stand-up comedy v roce 1988 – vedla ho k tomu touha si to zkusit a též „zlatá éra stand-upu“, která podle něj trvala v první polovině 80. let. Vystupoval v různých klubech v New Yorku, později jezdil na turné po Spojených státech. V roce 2016 mu vyšel hodinový „comedy special“ nazvaný Joe Rogan: Triggered, na rok 2018-19 chystá další.

Joe Rogan Experience[editovat | editovat zdroj]

Joe vysílá vlastní podcast nazvaný Joe Rogan Experience. Je ve formě rozhovoru se zajímavými osobnostmi, ve kterých se jich vyptává na pole jejich expertízy, osobní život, zázemí, ze kterých vycházejí, úhly pohledu. Jednotlivé epizody točí téměř každý den a jsou poměrně dlouhé (typicky 2-3 hodiny). Doposud (k březnu 2018) jich odvysílal přes 1080.[2]

Osobní život[editovat | editovat zdroj]

Se svou manželkou má holčičku (*2008) a očekává narození dalšího potomka.[3]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Joe Rogan Experience #1085
  2. http://podcasts.joerogan.net/
  3. Joe Rogan accuses rivals of stealing his material [online]. DALLASNEWS.com, 2010-02-26 [cit. 2010-09-03]. Dostupné online. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]