Přeskočit na obsah

Jocksy

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Pohled zepředu, ze strany a zezadu

Jocksy [tʒɔksɪ] či [ʒɔksɪ]IPA (v angličtině jocks či jockstraps) jsou druh pánského spodního prádla. Zepředu jsou podobné slipům, ale zadní část je téměř volná. Přední váček drží jen pasová elastická guma a zadní dva elastické popruhy, které nespojuje žádná látka.

Historie jocksů je nejasná, jelikož není zcela jasné, kdo je jako první navrhl. První teorie uvádí, že originálním výrobcem byl finský atlet Parvo Nakacheker, který studoval lidské tělo, a proto přišel s dokonalým spodním prádlem, jež zajistí pohodlí při jakékoliv fyzické aktivitě. Podle druhé a pravděpodobnější teorie uvedla roku 1874 jocksy na trh společnost BIKE Web Company, a sice pro sportovní účely – hlavně cyklisty při cestování po drsných ulicích Bostonu. Jocksy zaznamenaly úspěch a o nějaký čas později je začaly prodávat i další firmy. V současnosti je lze sehnat skoro u každého prodejce pánského spodního prádla.[1]

Mezi výhody jocksů patří ideální využití pro sportovní aktivity (kopírují anatomii těla, zabezpečují intimní partie, ale zároveň umožňují pokožce dýchat), lze je nosit pod upnuté kalhoty a představují ideální spodní prádlo do letních měsíců (nabízejí volnost a pocit svěžesti). Naopak k nevýhodám určitě náleží jejich odvážný vzhled, nošení v zimních měsících a při volbě špatné velikosti a materiálu také nepříjemné škrcení a řezání.[2][3]

Jedná se též o spodní prádlo úzce spojované s gay kulturou, kam pronikly s rostoucí popularitou pánského spodního prádla, staly se předmětem módního zájmu a jedním ze sexuálních stimulů vyobrazovaných v reklamách.[4]

V oblasti kontaktních sportů, jako je např. box nebo hokej, mohou jocksy obsahovat i zpevněný chránič, zejména v takových případech se označují spíše jako suspenzor,[5] neboť ochranná funkce je zde významnější než oděvní či módní.

  1. Průvodce světem pánského spodního prádla. Fresh Gay Magazine [online]. 2013-12-12 [cit. 2018-04-04]. Dostupné online. 
  2. KAŠPAR, Matěj. Průvodce stylem: jocksy [online]. Trenýrkárna.cz, 2018-03-04 [cit. 2018-04-04]. Dostupné online. 
  3. Jocksy - netradiční prádlo pro muže [online]. Podkalhoty.cz [cit. 2018-04-04]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2014-10-03. 
  4. Jockstrapy: Pánské spodní prádlo nabité sexualitou oceníte nejen v posteli, ale i při sportu. Krátká historie jednoho z nejpozoruhodnějších kusů pánského šatníku + tipy, kde koupit nejlépe. Lui [online]. 2014-03-15 [cit. 2018-04-04]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu. 
  5. Penis v pohybu: jak se vyvarovat odřeninám a pálení. iDNES.cz [online]. 2015-02-17 [cit. 2019-02-09]. Dostupné online. 

Externí odkazy

[editovat | editovat zdroj]