Joachina de Vedruna

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Svatá
Joachina de Vedruna, C.C.V.
Joachina de Vedruna
Joachina de Vedruna
Zakladatelka
Datum narození 16. dubna 1783
Místo narození Španělsko Barcelona, (Španělsko)
Datum úmrtí 28. srpna 1854
Místo úmrtí Španělsko Vic, (Španělsko)
Svátek 28. srpna
Místo pohřbení Mateřský dům ve Vicu
Blahořečena 19. května 1940
Svatořečena 12. dubna 1959
Uctívána církvemi Římskokatolická církev

Sv. Joachina de Vedruna, C.C.V. (16. dubna 1783, Barcelona28. srpna 1854, Vic) byla španělská matka rodiny, katolická řeholnice a zakladatelka Sester Karmelitek lásky.

Život[editovat | editovat zdroj]

Narodila se 16. dubna 1783 v Barceloně, v bohaté rodině. Roku 1799 se vdala za právníka a vlastníka půdy Teodora de Mas, s nímž měla devět dětí. Když jí roku 1816 zemřel manžel tak se svými děti přestěhovala do Vicu. Zde začala svou charitativní činnost mezi nemocnými a mladými ženy. Její duchovní rádce kapucín Esteban de Olot, jí navrh', aby založila apoštolskou kongregaci, která se bude věnovat vzdělávání a charitě. Biskup Vicu Pablo Jesús Corcuera, jí řekl, že by kongregace měla být Karmelitánská. Stejný biskup napsal pro tuto kongregaci pravidla (6. února 1826), a o dvacet dní později ona a osm žen složily své sliby. V dalších několika letech, Joachina založila několik domů v Katalánsku. Během První Karlistické války (občanská válka ve Španělsku 1833-1839), musela uprchnout ze Španělska, protože založila nemocnici v Carlistu v Berze, která byla ohrožena v důsledku bojů. Odešla do Francie do města Roussillon, kde zůstala od roku 18361842.

Její apoštolská kongregace byla s konečnou platností schválena v roce 1850 papežem Piem IX.. Navzdory vážným problémům, která představuje občanská válka a sekulární opozice, se kongregace rozšířila do Katalánska. Poté bylo společenství založeno po celém Španělsku a Hispanoamerice. Nakonec byla nucena rezignovat na post generální představené z důvodu nemoci, ačkoli zemřela během epidemie cholery v Barceloně, po dobu čtyř let pomalu podlehla ochrnutí. Zemřela 28. srpna 1854 ve Vicu. Byla obdivována pro svou nesobeckou lásku, hlubokou důvěru v Boha a silnou modlitbu.

Je pohřbena v mateřském domě ve Vicu a její tělo je neporušené.

Blahořečena byla 19. května 1940 a svatořečena 12. dubna 1959.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Joaquina Vedruna de Mas na anglické Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]