Jindřich Parma

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Jindřich Parma
Narození 14. září 1952 (65 let)
Praha
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Jindřich Parma (* 14. září 1952 Praha) je český hudební skladatel pop music.

Život[editovat | editovat zdroj]

Otec Eduard Parma je hudební skladatel, matka Jaroslava úřednice. Po absolvování Státní konzervatoře v Praze (1968-1974) ve hře na trubku u prof. Václava Junka hrál ve skupině Fousy, pak v jazzrockovém seskupení Mahagon (1974-1976) a zároveň komponoval své první instrumentální skladby (např. Ještě není pozdě, Všichni se tam sejdeme, Večeře u Pepíka, Lék proti zimě, Prázdniny, Lamie atd.) Též v období 1973-1980 působil v orchestru Karla Vágnera doprovázejícího tehdy československou několikanásobnou Zlatou slavici Hanu Zagorovou. Od roku 1981 již na trubku nehraje a pouze skládá, aranžuje a nahrává pop hudbu včetně instrumentálních skladeb (např. Snění, Salora, Fostex, Juno - tato skladba, byla použita ve filmu Slunce, seno, jahody v roce 1983 atd.) Sólově na trubku nahrál skladbu Kouzelná hvězda (1980), známou z rozhlasu. Velice často texty k jeho písním psal Zdeněk Borovec, Pavel Žák, Miroslav Černý, Michal Bukovič, Michal Horáček a spousty dalších včetně textaře Pavla Cmírala, který píše texty i v současné době.

V roce 1999 vzpomínal Karel Vágner ve své knize Nejen mistr basů, na Jindřicha Parmu jako na jednoho z prvních, který v tehdejším Československu skládal a aranžoval diskotékovou muziku a který vynikal i jako aranžér, jenž kromě jiného aranžoval Vágnerovu skladbu Holky z naší školky a přičinil se tak o její mimořádný úspěch.

V 80. letech skládal pro Karla Gotta písně "Chyť své dny", "Dlouhá noc končí svítáním", "Faust" a "Promoklý Don Juan", Oh, My Darling, pro Hanu Zagorovou písně "Jedu s Vámi", "Co Ti brání v pousmání", "Zvonková pouť", Maxitaxi, Byl jsi tak jiný, "Óda na život", "Najdi louku", pro Marii Rottrovou "Můj, to se ví", "Zářím", "Bázlivá" a začíná dlouholetou, velmi úspěšnou spolupráci s Petrem Kotvaldem, pro kterého napsal sérii hitů: Kouzelnice, Je v tahu, Milujem se čím dál víc,"Gejzír", "Kdekdo je dál" a "Satelit". Roku 1990 píše skladbu "Happy Birthday" na singl Heleny Vondráčkové, který však nikdy nevyšel, a zároveň v témž roce získal ocenění Diskoslavík. Roku 1991 zpíval Michal David jeho písně ve filmu Discopříběh č. 2 (finální píseň z tohoto filmu ..Tak na to šlápni.. se v nové verzi objevila v roce 2010 v muzikálu - Jak zabít Davida - a zároveň se stala otvírákem pro koncert M.Davida ..Mejdan roku -z O2 Arény - Michal David 50). Kotvaldem zpívaná píseň "Milujem se čím dál víc" získává v roce 1990 ocenění jako skladba roku v anketě Duhová deska.

Dále v 90. letech minulého století spoluzaložil s R. Velechovským a svým bratrem Eduardem Parmou mladším rapovou skupinu "Rave model", která pronikla na české diskotéky skladbou "Karel Gott nemá funky rád" a též skladbou "Mastroianni". V té době zároveň začal spolupracovat se zpěvačkou Janou Feriovou a pod společným názvem "Karya" vydali u Monitor-EMI dvě alba "Karya" (1993) a "Mastroianni" (1994), největším hitem se stala skladba "Spoutaná". Remix Spoutané spolu s novými skladbami se objevil na 3. albu "Spoutaná" v roce 2005 . S Heidi (Janků) nahrál skladby "Skandál", "Ave Maria", "Long Play" či "Sejmi svý soky". V letech 1996-1998 složil a nahrál anglicky zpívané skladby pro vokální skupinu Blondes s hity "Volare Cantare (Love Generation)", "Stay (I Love You So Much)" a "Amor (Knockin' Here On My Door)". Velkých hitem se v roce 1999 stala vánoční píseň "Vánoce hrajou glórijá", kterou zpíval Petr Kotvald. Skladba "Mumuland" obsadila v létě 2001 1. místo v IFPI Radio 2001, stala se jedním z největších hitů P. Kotvalda a zároveň hitem tohoto roku a dekády vůbec. V roce 2002 realizoval projekt "Dýza Boys" s V. Upírem Krejčím a I. Pešákem. Až o několik let později se skladba "Nekecá, nekecá" z jediného stejnojmenného alba "Dýza Boys" stala velice populární na YouTube. V témže roce složil skladby pro album Heidi s hitem "Když cowboy spí" a album G. Goldové se singlem "Loď odplouvá", které však i přes vydání v Polsku nijak zvlášť neprorazilo v Česku.

Rok 2003 dostal skladbu P. Kotvalda "Marilyn" z CD "Planeta svádění" opět na výsluní 20. místem na IFPI Radio 2003. Ve stejném roce napsal J. Parma pro Ivetu Bartošovou skladby "September Lady", "Skandál", Utajená dovolená a v roce 2005 "Boomerang" , 2008 "Othello" a 2013"Spam" - pro Lucii Vondráčkovou. Skupina Těžkej Pokondr nahrála vlastní verzi Mumulandu jako Malyland s textem L. F. Hagena, Eva Pilarová nahrála pro album Rodeo (2002) "Co jsi uměl, zapomínáš" a Srdcový král, Heidi vydala skladbu "How do you do, dobrej den" a "Do manželských postelí". Jindřich Parma měl dvě vlastní skupiny. Hipodrom (1988-1992) s megahitem "Pražský 'haus'" ze stejnojmenného alba z roku 1990, dalšími singly byly "Noční proud" a "Bourák". Z druhého alba Hipodrom "2" pak vyšel singl "Dámy, 'sme v rejži". Druhým osobním projektem byl "Mumuland orchestra", který vydal CD "Mumuland party mix" v roce 2002 se singly "Haribara", "Den motýlů" a "Hej, karamela", tyto skladby byly však médii opomenuty.

Rok 2007 přinesl skladbu P. Kotvalda "Aka huka daka", rok 2008 trance remix skladby "Milujem se čím dál víc" od slovenského DJ Cobry, rok 2009 po velmi dlouhé době novou skladbu V. Vávry "Už se nebudu ptát" z CD Vávrových hitů nově předělaných právě J. Parmou. S Heidi nahrává písně "Frikulín" a "Natotata". Pro dětský televizní program Up.Paráda V. Upíra Krejčího skládá znělku Paparáda a o rok později píše a nahrává pro P.Kotvalda a S.Hložka jejich první novou originální píseň po 25 letech Cool rendes-vous, ta se však ocitla mimo zájem médií. Koncem roku 2011 vychází P.Kotvaldovi album "Právě tady,právě teď", pro které všechny písně složil právě Parma a titulní píseň "Právě tady a právě teď" je jedna z vůbec nejlepších písní jeho dosavadní skladatelské kariéry . Skladby J. Parmy se během uplynulých 35 let objevily na desítkách alb a kompilací a jejich seznam dnes již nelze snad ani vytvořit (dle archivu Josefa Poljaka seznam skladeb dosahuje úctyhodného čísla 600 (k polovině roku 2014).

Dalšími interprety, kteří nahráli Parmovy skladby,jsou např. B. Paul (i s Bo Andersen), Guillermo Marchena, polská skupina Vox, rakouská zpěvačka Goldie Ens, E. Hurychová, M. Linková, Linda a Pavel, M. Malá, S. Tofi, Blíženci, duo S. Hložek - P. Kotvald, skupina Mammonville, skupina Technoboys, slovenský akordeonista Peter Hanzely, kytarista Lubomír Brabec, skupina Mahagon, P. Rezek, Pavel Vítek, Cutmaster and MC Groove, skupina Times Square, zpěvačka Indian Princess Leoncie, Pavla Forstová, zpěvačka Petra, Roman Roy, a spousty dalších. Současná pěvecká a herecká hvězda Vojta Dyk příležitostně zpíval se svým vedlejším seskupením Tros Discotecos Mumuland jako reagee. Rok 2013 začíná dokončováním a v únoru vydáním nového alba skupiny Hipodrom po 21 letech - Hipodrom 3, na kterém se pěvecky podílí i zpěvačka Karya (Jana Feriová). Tentokrár mění styl hraní na funk či funky house a toto album vydává na firmě Parma productions. Jediný singl z alba "One note funk, one note disco" rádia nepodpořila .

Skladba Mumuland vychází v nových versích na digitálním EP Mumuland u australského vydavatelství LNG music, vydavatelství nové verse zařazuje mezinárodně i na čtyři dance kompilace . Australskou versi Mumulandu v roce 2013 přebírá i vydavatelství XELON entertainment a přiřazuje ji i na své další čtyři taneční kompilace . Jindřich Parma v současnosti vydává i instrumentální alba. V roce 2012 první album Parma electronics 1 obsahující 20 skladeb z let 2007 až 2012 a druhé album v roce 2014 Parma electronics 2 .

Známé písně[editovat | editovat zdroj]

 • Mumuland - Petr Kotvald, Nick Skitz & Eric Mullder, Těžkej pokondr (Malyland), živě TROS DISCOTEQUOS (V.Dyk) ,- částečně živě Nightwork
 • Milujem se čím dál víc - Petr Kotvald, DJ Cobra a Petr Kotvald -trance remix, sámple předehry použitý pro skladbu Hejtklub pomaly -rapper Separ
 • Pražský "haus" - Hipodrom
 • Spoutaná - Karya, Heidi Janků
 • Vánoce hrajou glóriá - Petr Kotvald
 • Je v tahu (spoluautor P. Seering) - Petr Kotvald, (Robert N.)
 • Chyť své dny - Karel Gott
 • Party's Not Over - Guillermo Marchena, Bernie Paul = jako " Parta se mění" - S Hložek (+L. Finková a P. Noha)
 • Gejzír - Petr Kotvald, jako "18" - Blondes, jako " Crazy" - Bernie Paul + Bo Andersen,
 • Volare Cantare (Love Generation) - Blondes
 • Skandál - Heidi Janků
 • September Lady - Iveta Bartošová
 • Nekecá, nekecá - Dýza Boys, živě hraje The Day Late and Dollar Shortkestra (US band)
 • Karneval, Tanz und Maskenball - česky Dlouhá noc končí svítáním - Karel Gott
 • Plačky - Petr Kotvald
 • Kdekdo je dál - Petr Kotvald
 • Marilyn -Petr Kotvald
 • A tak dál - Petr Kotvald
 • Už po nás lásko má jdou - Petr Kotvald
 • Stay (I Love You So Much) - Blondes
 • Skandál - Iveta Bartošová
 • Když cowboy spí - Heidi Janků
 • Juno - Jindřich Parma + Karel Vágner orchestr - instrumental z filmu Slunce, seno, jahody, Parma electronics -Remix 2010
 • Hully gully - Petr Kotvald
 • Kouzelná hvězda - Jindřich Parma + Karel Vágner orchestr - instrumental
 • Mastroianni - Karya, Rave model
 • Dej nám sex - Petr Kotvald
 • Amor (Knockin' Here On My Door) - Blondes
 • Tak na to šlápni - Michal David z filmu Discopříběh č. 2
 • Noční proud - Hipodrom
 • Satelit - Petr Kotvald
 • Můj dům se chrámem nestává - Petr Kotvald
 • Tam kde jsem já, tam nejsi ty - Petr Kotvald
 • Co ti brání v pousmání - Hana Zagorová
 • Princezno, jdi už spát - Stanislav Hložek, Petr Kotvald
 • Možná - Karel Vágner orchestr - instrumental