Jindřich Nečas

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Prof. RNDr. Jindřich Nečas, DrSc.
JindrichNecas1999.jpg
Narození14. prosince 1929
Praha
ČeskoslovenskoČeskoslovensko Československo
Úmrtí5. prosince 2002 (ve věku 72 let)
Praha
ČeskoČesko Česko
Povolánímatematik
ZaměstnavatelUniverzita Karlova
Oceněnímedaile Za zásluhy mzz II. stupeň (1998)
DětiMga. Jindra Nečasová Nardelli PhD. RNDr. Šárka Nečasová, DrSc.
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Jindřich Nečas (14. prosince 1929 Praha5. prosince 2002 Praha) byl český matematik působící v oboru parciálních diferenciálních rovnic, nelineární funkcionální analýzy a jejich aplikacích v mechanice tekutin. Za svou činnost obdržel 28. října 1998 z rukou prezidenta České republiky Václava Havla medaili Za zásluhy II. stupně.

Kariéra[editovat | editovat zdroj]

Jindřich Nečas se narodil v Praze a mládí strávil v Mělníku. V letech 1948–1952 vystudoval matematiku na přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy. Krátce působil na ČVUT a poté získal pozici na Matematickém ústavu Akademie věd, kde byl vedoucím oddělení parciálních diferenciálních rovnic. Působil také na Matematicko-fyzikální fakultě Univerzity Karlovy, kde byl v letech 1967–1971 vedoucím katedry matematické analýzy. Od roku 1977 přešel na fakultu definitivně a mnoho let byl vedoucím oddělení matematického modelování. Od roku 1995 působil také na Northern Illinois University v De Kalb v USA. V roce 1998 obdržel za své celoživotní dílo medaili Za zásluhy.

Jindřich Nečas byl prvním doktorským studentem významného matematika Ivo Babušky. Ve své práci se věnoval použitím funkcionálně-analytických metod při řešení parciálních diferenciálních rovnic. Při svých zahraničních cestách se setkal s J.-L. Lionsem a S. L. Sobolevem, kteří významně ovlivnili jeho další směřování. Věnoval se eliptickým rovnicím a v tomto oboru sepsal knihu Les methodes directes en theorie des equations elliptiques, která mu v roce 1966 vynesla titul DrSc. Poté se věnoval nelineární funkcionální analýze a spektrální teorii operátorů, v těchto oborech je mj. autorem knih Spectral Analysis of Nonlinear Operators a Introduction to the Theory of Nonlinear Elliptic Equations. Později se věnoval aplikacím těchto oborů v mechanice kontinua a mechanice tekutin, mimo jiné i matematické teorii Navier-Stokesových rovnic. Mezi jeho obor zájmu patřily také numerické metody spojené s problémy mechaniky kontinua, především metoda konečných prvků.

Patřil mezi zakladatele studijního oboru matematické modelování ve fyzice a technice na Matematicko-fyzikální fakultě UK. Jeho jméno nesou tradiční semináře na Matematicko-fyzikální fakultě a na Matematickém ústavu Akademie Věd a také Nečasovo Centrum matematického modelování – společný vědecký projekt několika vědeckých institucí v České republice.

Jindřich Nečas s manželkou Zdeňkou mají dvě dcery. Starší Jindra Nečasová Nardelli je skladatelka vážné hudby, jejíž díla byla prezentována i v zahraničí. Mladší Šárka Nečasová, kráčí v otcových stopách. Po vystudování Matematické analýzy na MFF UK působí jakožto vedoucí vědecký pracovník na Matematickém ústavu Akademie věd ČR v Praze[1][2] v oboru parciálních diferenciálních rovnic, mechaniky proudění a soustavy Navierových-Stokesových rovnic.

Zemřel roku 2002. Byl zpopelněn a pohřben na Vinohradském hřbitově[3].

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Applied Nonlinear Analysis. link.springer.com [online]. KLUWER ACADEMIC PUBLISHERS NEW YORK, BOSTON, DORDRECHT, LONDON, MOSCOW, 2000 [cit. 2019-01-08]. Dostupné online. 
  2. Šárka Nečasová. www.math.cas.cz [online]. [cit. 2019-01-08]. Dostupné online. 
  3. Putování po hrobech slavných matematiků, fyziků, astronomů IV: Vinohradský hřbitov poprvé | Matfyz.cz. www.matfyz.cz [online]. [cit. 2020-11-23]. Dostupné online. (česky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]