Jindřich Maudr

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jindřich Maudr
Maudr.jpg
Narození 10. ledna 1906
Praha
Úmrtí 1. května 1990 (ve věku 84 let)
Praha
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Přehled medailí
Olympijské kruhy Zápas na LOH
stříbro LOH 1928 zápas řecko-římský
Mistrovství Evropy v zápasu řecko-římském
bronz ME 1931 do 61 kg

Jindřich Maudr (10. ledna 1906, Praha1. května 1990) byl československý zápasník, olympionik. Získal stříbrnou medaili na olympiádě 1928 v Amsterdamu v řecko-římském zápase v bantamové váze. Účastnil se také olympiády 1932 v Los Angeles, kde v kategorii do 62 kg vypadl ve čtvrtém kole. Na mistrovství Evropy 1931 získal bronzovou medaili.

Počátek kariéry[editovat | editovat zdroj]

Se zápasem začínal v AFK Vršovice (později Bohemians) kam ho roku 1923 přivedli kamarádi Sedmera a Komárek. Nejprve ho nechtěli ani přijmout pro jeho drobnou postavu. Nakonec ho ovšem náčelník Václav Zvěřina přijal. Již o rok později, konkrétně 27. května 1924 se stal dorosteneckým mistrem republiky. V roce 1926, ještě jako nováček, uspěl na mistrovství republiky dospělých, když porazil i vynikajícíhoJana Bozděcha. V roce 1927 si již zajistil titul Mistra republiky v bantamové váze (56 kg) a tím se dostal do nominačních bojů na Olympijské hry do Amsterdamu. V nominačních závodech posléze porazil všechny své největší soupeře Bozděcha, Niče a Zemana a tak mohl odcestovat do holandské metropole.

OH Amsterdam 1928[editovat | editovat zdroj]

Maudr se od počátku turnaje prosazoval bojovností a aktivním pojetím zápasu. Postupně porazil Dána Anderssona, Holanďana van Maarena a následně i Mistra Evropy Itala Gazziho, což bylo označeno za největší překvapení turnaje. Pokračoval výhrou nad Švédem Lindöfem a ve finále jej čekal Němec Leucht. Maudr po vyrovnaném boji podlehl soupeři na body a získal stříbrnou medaili. Dvacetiletý Maudr se stal rázem velmi populárním. Na uvítanou mu vyhrávala dechovka Elektrických podniků, kde byl zaměstnán a dočkal se i slavnostního přijetí od legendárního Josefa Šmejkala v Mnichovicích.

Mistrovství Evropy 1931[editovat | editovat zdroj]

Na domácím Mistrovství nastoupil Maudr ve váze pérové do 61 kg. Porazil postupně francouze Molleta a dána Schacka. Poté ovšem podlehl mistru Evropy Pihlajamäkimu z Finska. V rozhodujícím utkání porazil Maďara Zomboryho a získal bronzovou medaili. Na tomto championátu byl naším jediným medailistou.

OH Los Angeles 1932[editovat | editovat zdroj]

Na Olympijské hry do Los Angeles mohl odjet z důvodu špatné hospodářské situaci svazu jen díky veřejné sbírce. V prvním kole porazil švéda Lindöfa a ve druhém japonce Kaseho. Následovala ovšem porážka od němce Ehrla a fina Koskeli. Na Maudra tak zbylo čtvrté místo.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • MENŠÍK, František. Památník XXII. Championátů Evropy v zápase řecko-římském v Praze. 1. vyd. Praha: Melantrich, 1931. 
  • Sto zápasnických let. 1. vyd. Praha: Svaz zápasu ČR, 1995. 171 s. 
  • OKTÁBEC, Josef. 70 zápasnických let. Praha: STN, 1965. 79 s. 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]