Jindřich Jules Bourbon-Condé

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jindřich Jules Bourbon-Condé
kníže z Condé
Doba vlády 11. listopadu 16861. dubna 1709
Narození 29. července 1643
Paříž
Úmrtí 1. dubna 1709
Paříž
Manželka Anna Henrietta Bavorská
Potomci Marie Tereza Bourbonská
Jindřich Bourbon
Ludvík III. Bourbon-Condé
Anna Bourbonská
Jindřich Bourbon
Ludvík Jindřich Bourbon
Anna Marie Bourbonská
Luisa Benedikta Bourbonská
Marie Anna Bourbonská
Rod Bourbon-Condé
Otec Louis, Grand Condé
Matka Claire-Clémence de Maillé-Brézé
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Jindřich Jules Bourbon-Condé (29. července 1643, Paříž1. dubna 1709, Paříž) byl od roku 1686 do své smrti knížetem z Condé. Ke konci života trpěl klinickou lykantropií a byl považován za choromyslného.

Život[editovat | editovat zdroj]

Jindřich Jules se narodil v létě 1643 jako syn knížete Louise, známého jako Grand Condé. Byl o pět let mladší než král Ludvík XIV. Byl jediným dědicem ohromného bohatství a majetku rodu Condé, včetně Hôtelu de Condé a zámku Chantilly. Jeho matka, princezna Claire-Clémence de Maillé-Brézé, byla neteří kardinála Richelieu. Pokřtěn byl v den svého narození v kostele svatého Sulpicia v Paříži. Do tří let, zatímco byl jeho otec vévodou z Enghienu, byl u dvora znám jako vévoda z Albret.

Čtyři přeživší dcery Jindřicha Julese, Pierre Gobert.

Po smrti svého dědečka získal otcův zdvořilostní titul vévody z Enghien. Jako člen vládnoucího rodu Bourbonů byl princezm královské krve s titulaturou Monsieur le Duc.

Po většinu svého života byl Jindřich Jules psychicky nestabilní. Byl to malý, ošklivý, zhýralý a brutální muž, nejen "odpudivý", ale "prokletý tak násilnou povahou, že bylo nebezpečné mu odporovat".

V roce 1673 ukončil vojenský výcvik a byl nominálně pověřen vedením rýnské fronty. Funkce však byla jen nominální, nikdy ji nevykonával, protože postrádal vojenské schopnosti svého otce. Byl vzdělaný, ale měl zlomyslnou povahu. Za vhodnou manželku pro něj byla považována jeho vzdálená sestřenice Alžběta Markéta Orleánská, dcera Gastona Orleánského. Sňatek se však neuskutečnil.

V prosinci 1663 se nakonec v Palais du Louvre v Paříži oženil s o pět let mladší Annou Henriettou Bavorskou, dcerou prince Eduarda Falckého a známé politické společnice Anny Gonzagové. Manželé měli deset dětí. Mladá princezna byla známá svou zbožnou, velkorysou a laskavou povahou. Mnozí u dvora ji chválili za velmi příznivý přístup k jejímu nepříjemnému manželovi. Navzdory jejím dobrým vlastnostem však Jindřich Jules, který byl náchylný k velkým vztekům, svou tichou manželku často bil.

Jindřich Jules měl navíc nemanželskou dceru s Françoise-Charlotte de Montalais. Dítě bylo známé jako Julie de Bourbon, Julie de Gheneni nebo Mademoiselle de Châteaubriant.

Jindřich Jules zemřel 1. dubna 1709 ve věku 65 let. Jeho nástupcem se stal jeho syn Ludvík III. Bourbon-Condé.

Potomci[editovat | editovat zdroj]

Za čtyřicet šest let manželství se manželům narodilo deset dětíː

Vývod z předků[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Henri Jules, Prince of Condé na anglické Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Kníže z Condé
Předchůdce:
Louis, Grand Condé
16861709
Jindřich Jules Bourbon-Condé
Nástupce:
Ludvík III. Bourbon-Condé