Jindřich Jindřich

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jindřich Jindřich
Jindřich Jindřich
Jindřich Jindřich
Základní informace
Narození5. března 1876
Klenčí pod Čerchovem, Čechy
Rakousko-UherskoRakousko-Uhersko Rakousko-Uhersko
Úmrtí23. října 1967 (ve věku 91 let)
Domažlice
ČeskoslovenskoČeskoslovensko Československo
Místo pohřbeníKlenčí pod Čerchovem
Žánryklasická hudba a folklór
Povoláníhudební skladatel, klavírista, etnolog a etnograf
Nástrojeklavír
Oceněnínárodní umělec (1957)
Čestné občanství města Domažlice
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Jindřich Jindřich (5. března 1876 Klenčí pod Čerchovem[1]23. října 1967 Domažlice) byl český hudební skladatel, klavírista, sbormistr, etnograf a sběratel lidových písní. Byl přítelem Josefa Fišera.

Život[editovat | editovat zdroj]

Byl synem učitele Aloise Jindřicha, typického venkovského kantora s širokým hudebním vzděláním. Hrál prakticky na všechny hudební nástroje a byl zejména velmi dobrý houslista. Pokoušel se i o kompozici, dochovalo se několik příležitostných skladeb. Pevné základy hudebního vzdělání získal tedy mladý Jindřich doma. Pokračoval ve studiu na učitelském ústavu v Soběslavi. Několik let učil na školách ve Lhenicích a v Domažlicích.

Vedle učitelského působení studoval skladbu u Vítězslava Nováka a klavír u Karla Hoffmeistra. Stal se oblíbeným doprovázečem českých pěvců Karla a Emila Buriana a zejména Emy Destinnové. Ta velmi milovala jeho chodské písně a často je na koncertech uváděla. Koncertoval se Ševčíkovým kvartetem a byl úspěšný i jako sólový klavírista.

Celý svůj život však zasvětil rodnému Chodsku. Byl sbormistrem studentského mužského sboru v Soběslavi a domažlického sboru Čerchovan. V Domažlicích vybudoval Chodské muzeum, které shromažďuje doklady chodského lidového umění.

Za své hudební i etnografické dílo byl v roce 1954 jmenován zasloužilým umělcem a v roce 1957 národním umělcem. Byl také členem České akademie věd a umění a čestným členem Svazu českých skladatelů.

Etnografické dílo[editovat | editovat zdroj]

Jeho největším dílem je 26dílný etnografický sborník Chodsko. Čtyři první díly obsahují chodský slovník, gramatiku a historii Chodska. Dalších 22 dílů je věnováno životu, zvykům chodského lidu a lidové kultuře Chodska.

Výsledky své sběratelské činnosti publikoval v devítidílném Chodském zpěvníku, který obsahuje více než 1400 notových záznamů písní a na 4000 textů. Je to sbírka ve své rozsáhlosti a úplnosti ojedinělá nejen v naší, ale i ve světové literatuře.

Hudební dílo[editovat | editovat zdroj]

Busta Jindřicha Jindřicha v Domažlicích

Hudební dílo Jindřicha Jindřicha je převážně vokální. Zkomponoval více než 170 písní s doprovodem klavíru či orchestru, 29 mužských sborů, 8 smíšených sborů a 16 ženských sborů. Vydal rovněž několik sbírek úprav chodských písní, z nichž patrně nejznámější je Poklad Chodska obsahující 102 písní a tanců.

Vedle této tvorby zkomponoval řadu drobných klavírních skladeb, rovněž vesměs inspirovaných Chodskem. Orchestrální díla jsou jen příležitostná. Z roku 1906 pochází Elegie pro smyčcový orchestr a z roku 1911 symfonická báseň Svítání v horách.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Klenčí pod Čerchovem 05 | Porta fontium. www.portafontium.eu [online]. [cit. 2019-06-06]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]