Jindřiška Nováková

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jindřiška Nováková
Narození 6. května 1928
Úmrtí 24. října 1942 (ve věku 14 let)
Koncentrační tábor Mauthausen-Gusen
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Jindřiška Nováková (6. května 192824. října 1942) byla nejmladší obětí v koncentračním táboře Mauthausen.[1]

Dětství[editovat | editovat zdroj]

Byla nejmladší dcerou Václava a Marie Novákových. Kromě Jindřišky měli Novákovi ještě dcery Annu a Miroslavu a syna Václava. Do rodiny patřila také nejstarší dcera Marie. Protože se ale provdala za sudetského Němce, otec ji zavrhl a Marie přerušila s rodinou kontakty.

Před druhou světovou válkou bydleli Novákovi v Podmoklech (dnes část Děčína). Rádi chodili do Sokola a Jindřiščin otec Václav zastával funkci náčelníka župy Krušnohorské-Županovy, kterou vedl Jan Zelenka-Hajský. Po podpisu Mnichovské dohody na podzim roku 1938 museli všichni Češi opustit své domovy v Sudetech a Novákovi se přestěhovali do pražské Libně. Tam se díky Janu Zelenkovi-Hajskému zapojili do domácího protinacistického odboje.

Po atentátu[editovat | editovat zdroj]

Když přišla Jindřiška 27. května 1942 pár minut po vykonání útoku na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha ze školy domů, v jejich kuchyni seděl zraněný Jan Kubiš, kterého Jindřiščina maminka Marie právě ošetřovala. Kubiš poprosil Jindřišku, aby vyzvedla jízdní kolo, které nechal stát u obchodu firmy Baťa na rohu Slavatovy a Primátorské ulice. Z taktických důvodů se dohodli, že Jindřiška nepůjde přímou cestou, ale oklikou pro případ, že by ji někdo pozoroval.

V momentě, kdy Jindřiška kolo vyzvedla a chtěla ho odvézt, zpozorovaly ji Žofie Čermáková[2] a Cecílie Adamová,[2] které stály poblíž a ptaly se jí, proč to kole bere. Jindřiška v souladu s plánem odpověděla, že patří jejímu tatínkovi, který měl úraz. Jízdní kolo odvedla a postavila na dvůr, kde ho později vyzvedl Miroslav Piskáček, syn jednoho z dalších spolupracovníků parašutistů. Mezitím ale bohužel obě ženy stačily několika kolemjdoucím povyprávět o tom, co zajímavého viděly.[3]

Když gestapo rozjelo rozsáhlou pátrací akci, dostaly svědkyně strach z toho, že budou popraveny, pokud neučiní udání. Ve středu 3. června 1942 tedy gestapo zatklo 260 dívek a mladých žen, které bydlely v blízkém okolí. Zavezly je do Petschkova paláce a tam se jedna dívka za druhou musela procházet s jízdním kolem,[4] přičemž svědkyně je pozorovaly průzorem pro filmovou promítačku. Obě ženy měly tak za úkol poznat dívku, kterou viděly odvádět jízdní kolo, ale ani jedna ji nepoznala.

Zatčení[editovat | editovat zdroj]

Prozrazení se ale stejně nepodařilo zabránit. Po zradě Karla Čurdy byla také rodina Novákových byla zatčena gestapem 9. července 1942. Byli převezeni do Terezína a odtud dne 23. října 1942 do Mauthausenu. Jindřiška Nováková byla zavražděna dne 24. října 1942 v 11 hodin a 12 minut. Byla nejmladší z obětí, které nacisté v Mauthausenu zavraždili.

Ve filmu[editovat | editovat zdroj]

Přestože příběh operace Anthropoid, respektive události spojené s atentátem na Heydricha byly již několikrát zfilmovány, příběh Jindřišky Novákové byl zobrazen zatím pouze v americkém filmu z roku 1975, Operace Daybreak (postava ve filmu pojmenovaná jako Jindřiška Moravcová; zahrála ji Pavla Matějovská).

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. VLČKOVÁ, Daniela. Operace Anthropoid. Malá Jindřiška šla pro zakrvácené kolo, zastřelili ji v Mauthausenu [online]. Lidovky.cz, 2017-05-22 [cit. 2018-09-26]. Dostupné online. 
  2. a b Jindřiška Nováková [online]. Spolek pro vojenská pietní místa [cit. 2020-08-18]. Dostupné online. 
  3. LENC, Zdeněk; BAREŠ, Ivan. Panenka proti Heydrichovi [online]. Česká televize, 2015-10-05 [cit. 2018-09-26]. Dostupné online. 
  4. JANÍK, Vlastislav. Baumanovi: Příběh rodiny Baumanovy [online]. [cit. 2018-09-26]. Dostupné online.