Jindřiška Nováková

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jindřiška Nováková
Narození6. května 1928
Podmokly
ČeskoslovenskoČeskoslovensko Československo
Úmrtí24. října 1942 (ve věku 14 let)
koncentrační tábor Mauthausen
Německá říšeNěmecká říše Německá říše
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Základní škola Bohumila Hrabala (Zenklova 26/52, Praha 8 Libeň)
Pamětní deska na ZŠ Bohumila Hrabala (Zenklova 26/52, Praha 8 Libeň)
Pamětní deska věnovaná rodině Novákových (na adrese: Novákových 375/5; Praha 8 – Libeň)

Jindřiška Nováková (6. května 1928 Podmokly[1]24. října 1942 koncentrační tábor Mauthausen) byla účastnicí protektorátního protinacistického odboje (pomáhala skrýt stopy po atentátu na Heydricha) a stala se nejmladší obětí v koncentračním táboře Mauthausen.[2]

Dětství[editovat | editovat zdroj]

Narodila se v Podmoklech u Děčína, v dětství pak žila v Praze. Byla nejmladší dcerou Václava a Marie Novákových. Kromě Jindřišky měli Novákovi ještě dcery Annu a Miroslavu a syna Václava. Do rodiny patřila také nejstarší dcera Marie. Protože se ale provdala za sudetského Němce, otec ji zavrhl a Marie přerušila s rodinou kontakty.

Před druhou světovou válkou bydleli Novákovi v Podmoklech (dnes část Děčína). Rádi chodili do Sokola a Jindřiščin otec Václav zastával funkci náčelníka župy Krušnohorské-Županovy, kterou vedl Jan Zelenka-Hajský. Po podpisu Mnichovské dohody na podzim roku 1938 se Novákovi se přestěhovali do pražské Libně.[3] Tam se díky Janu Zelenkovi-Hajskému zapojili do domácího protinacistického odboje.

Po atentátu[editovat | editovat zdroj]

Když přišla Jindřiška 27. května 1942 pár minut po vykonání útoku na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha ze školy domů, v jejich kuchyni seděl zraněný Jan Kubiš, kterého Jindřiščina maminka Marie právě ošetřovala. Kubiš poprosil Jindřišku, aby vyzvedla jízdní kolo, které nechal stát u obchodu firmy Baťa na rohu Slavatovy a Primátorské ulice. Z taktických důvodů se dohodli, že Jindřiška nepůjde přímou cestou, ale oklikou pro případ, že by ji někdo pozoroval.

V momentě, kdy Jindřiška kolo vyzvedla a chtěla ho odvézt, zpozorovaly ji Žofie Čermáková[4] a Cecílie Adamová,[4] které stály poblíž a ptaly se jí, proč to kolo bere. Jindřiška v souladu s plánem odpověděla, že patří jejímu tatínkovi, který měl úraz. Jízdní kolo odvedla a postavila na dvůr, kde ho později vyzvedl Miroslav Piskáček, syn jednoho z dalších spolupracovníků parašutistů. Mezitím ale bohužel obě ženy stačily několika kolemjdoucím povyprávět o tom, co zajímavého viděly.[5] Když gestapo rozjelo rozsáhlou pátrací akci, dostaly svědkyně strach z toho, že budou popraveny, pokud neučiní udání. Ve středu 3. června 1942 tedy gestapo zatklo 260 dívek a mladých žen, které bydlely v blízkém okolí. Zavezly je do Petschkova paláce a tam se jedna dívka za druhou musela procházet s jízdním kolem,[6] přičemž svědkyně je pozorovaly průzorem pro filmovou promítačku. Obě ženy měly tak za úkol poznat dívku, kterou viděly odvádět jízdní kolo, ale ani jedna ji nepoznala, nebo ji poznat nechtěly.

Zatčení[editovat | editovat zdroj]

Prozrazení se ale stejně nepodařilo zabránit. Po zradě Karla Čurdy byla také rodina Novákových zatčena gestapem 9. července 1942. Byli převezeni do Terezína a odtud dne 23. října 1942 do Mauthausenu. Jindřiška Nováková byla zavražděna dne 24. října 1942 v 11 hodin a 12 minut. Byla nejmladší z obětí, které nacisté v Mauthausenu zavraždili.

Připomínky[editovat | editovat zdroj]

Pamětní deska[editovat | editovat zdroj]

Dne 4. září 2014 byla Jindřišce Novákové odhalena pamětní deska na budově Základní školy Bohumila Hrabala v Zenklově ulici 52 v Praze 8, kterou dívka navštěvovala. V září 2020 byla deska kompletně zrekonstruována[7]

Dívka s kolem[editovat | editovat zdroj]

Dne 4. září 2022 byl na nádvoří Základní školy Bohumila Hrabala (na adrese: Zenklova 26/52, Praha 8 Libeň)) slavnostně odhalen netradiční pomník od Lukáše Wagnera[8] nazvaný „Dívka s kolem“ věnovaný Jindřišce Novákové.[9] Kovový objekt, vzdáleně připomínající jízdní kolo, je složen z mnoha obručí, které vytvářejí dojem velké koule.[9] Z obvodu obručí jsou k jejich identickému pomyslnému středu nataženy drátěné „cyklistické“ paprsky (loukotě). Na vrchní straně pomyslné koule je sedící kovová figurální plastika ve tvaru dívčího obrysu vztahujícího ruku k nebesům.[9][8] Pomník jako celek visí (na ocelových lanech mezi několika vzrostlými stromy) v relativně velké výšce. Pod ním jsou na zemi umístěné dětské herní prvky založené na konstrukčních motivech bicyklu (řídítka jízdních kol, cyklistické sedačky).[9] Myšlenkou celé této umělecké instalace, která bude na nádvoří základní školy umístěna trvale, je ostrý kontrast mezi osobní statečností čtrnáctileté dívky a zrůdným násilím německých fašistů,[8] které se nezastavilo ani před fyzickými likvidacemi mladistvých odbojářů či perzekucí dětí z rodin zatčených a popravených členů domácího odboje. Památník (včetně herních prvků) financovala radnice Prahy 8 částkou 2 milionů korun.[9] Celá umělecká instalace[8] byla zbudována v těsné blízkosti pamětní desky umístěné na téže škole, kde se Jindřiška Nováková za protektorátu vzdělávala.[9][8][10]

Ve filmu[editovat | editovat zdroj]

Přestože příběh operace Anthropoid, respektive události spojené s atentátem na Heydricha byly již několikrát zfilmovány, role Jindřišky Novákové byla zobrazena zatím pouze v americkém filmu z roku 1975 Operace Daybreak (postava ve filmu pojmenovaná jako Jindřiška Moravcová; zahrála ji Pavla Matějovská).

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Pamětní deska Jindřiška Nováková | Spolek pro vojenská pietní místa. www.vets.cz [online]. [cit. 2021-03-20]. Dostupné online. 
  2. VLČKOVÁ, Daniela. Operace Anthropoid. Malá Jindřiška šla pro zakrvácené kolo, zastřelili ji v Mauthausenu [online]. Lidovky.cz, 2017-05-22 [cit. 2018-09-26]. Dostupné online. 
  3. MELŠA, Marek; KOŠAŘOVÁ, Karolína. Do Libně po stopách parašutistů a jejich spolupracovníků [online]. web: Praha neznámá cz, 2017-01-11 [cit. 2021-11-22]. Dostupné online. 
  4. a b Jindřiška Nováková [online]. Spolek pro vojenská pietní místa [cit. 2020-08-18]. Dostupné online. 
  5. LENC, Zdeněk; BAREŠ, Ivan. Panenka proti Heydrichovi [online]. Česká televize, 2015-10-05 [cit. 2018-09-26]. Dostupné online. 
  6. JANÍK, Vlastislav. Baumanovi: Příběh rodiny Baumanovy [online]. [cit. 2018-09-26]. Dostupné online. 
  7. ZIMMEROVÁ, Wendy. Jindřiška Nováková, nejmladší popravená žena v Mauthausenu, má novou pamětní desku [online]. web: Pražská drbna cz, 2020-10-01 [cit. 2021-11-22]. Dostupné online. 
  8. a b c d e ČTK. V Praze odhalili instalaci na památku nejmladší zavražděné oběti heydrichiády Jindřišky Novákové (Památník dívky s kolem) [online]. web: Echo 24 cz, 2022-09-04 [cit. 2022-09-05]. Dostupné online. 
  9. a b c d e f ŠMEJKAL, Pabvel. Dívka s kolem. V Libni stojí nový památník nejmladší zavražděné pomocnice Kubiše a Gabčíka [online]. web: Denik Forum 24 cz, 2022-09-05 [cit. 2022-09-05]. Dostupné online. 
  10. a b c d e PADEVĚT, Jiří; CHURAVÝ, Mojmír. Pomník Jindřiška Nováková [online]. web: Spolek pro vojenská pietní místa, 2022-09-04 [cit. 2022-10-25]. Umístění: Praha 8, Zenklova 26/52, v nádvorním traktu školy; Souřadnice: N50°6'26.8 E14°28'21.28. Dostupné online. 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]