Jim Bridger

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
James Bridger
Narození17. března 1804
Richmond
Úmrtí17. července 1881 (ve věku 77 let)
Kansas City
Povoláníobjevitel a traper
RodičeJames Bridger[1]
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

James Felix Bridger, zvaný Jim Bridger (17. března 1804 Richmond, Virginie17. července 1881 Kansas City, Missouri), byl Američan, který jako lovec kožešin procestoval neprobádaná území Divokého západu.

Biografie[editovat | editovat zdroj]

V roce 1812 se s rodiči přistěhoval z východního pobřeží do Missouri. Vyučil se kovářem, roku 1822 se přidal k výpravě na Západ, kterou vedl generál William Henry Ashley, a stal se příslušníkem Rocky Mountain Fur Company, zabývající se obchodem s bobřími kožešinami.

Byl jedním z prvních bílých mužů, kteří navštívili Velké Solné jezero a gejzíry v Yellowstonu, objevil zkratku na Oregonské stezce, která se podle něj nazývá Bridger Pass. V roce 1843 založil obchodní stanici Fort Bridger ve Wyomingu. Byl třikrát ženat, pokaždé s indiánskou dívkou, ovládal řadu domorodých jazyků a důkladně znal Skalnaté hory, proto byl vyhledávaným průvodcem pionýrů hledajících nový život na Západě, včetně prvních mormonů, i oddílů americké armády.

V roce 1868 ho zhoršující se zdraví i změna poměrů v krajině Skalnatých hor, kam přicházelo stále více lidí a narůstaly konflikty s původními obyvateli, přiměly vrátit se na rodinnou farmu v Missouri, kde také zemřel.

Legenda a pocty[editovat | editovat zdroj]

Jim Bridger byl také vyhlášeným vypravěčem, který své skutečné zážitky z divočiny mísil s řadou mystifikací, proto je jako legenda dobývání Západu zmíněn v řadě písní, knih a filmů. Posloužil i jako inspirace pro postavy různých westmanů – fiktivních hrdinů Divokého západu. V řadě amerických měst jsou jeho sochy, jmenuje se po něm také chráněné území Bridger-Teton National Forest, pohoří Bridger Mountains a lyžařský areál Bridger Bowl nedaleko Bozemanu.

V české kultuře ho nejvíce zpopularizoval Jan Vyčítal v textu písně Blízko Little Big Hornu, jednoho ze šlágrů české country. Zde vystupuje Jim Bridger jako stopař, který se snaží varovat generála Custera před záhubou. Ve skutečnosti mu v době konání bitvy u Little Bighornu bylo už 72 let a byl dávno na odpočinku.

Reference[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]