JIC

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
JIC
JIC Basic Black RGB 1000x1000px.png
Biotechnologický inkubátor JIC INBIT v areálu Univerzitního kampusu Brno-Bohunice
Biotechnologický inkubátor JIC INBIT v areálu Univerzitního kampusu Brno-Bohunice
Vznik2003
Právní formazájmové sdružení právnických osob
Souřadnice
Oficiální webwww.jic.cz
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

JIC (zkratka z Jihomoravské inovační centrum) je české zájmové sdružení právnických osob, které se zaměřuje na podporu inovačního podnikání a komerčního využití výzkumu a vývoje. JIC, sídlící v Medlánkách v Brně v univerzitním kampusu Pod Palackého vrchem, zprostředkovává propojení univerzit a vědecko-výzkumných institucí s podnikatelskou sférou, s cílem maximalizovat přínos výzkumu a vývoje na regionální a národní úrovni.

Vznik[editovat | editovat zdroj]

JIC vzniklo v roce 2003 jako zájmové sdružení právnických osob. Členy sdružení jsou Jihomoravský kraj, statutární město Brno, Masarykova univerzita, Vysoké učení technické v Brně, Mendelova univerzita v Brně a Veterinární univerzita Brno.

JIC provozuje v Brně tři podnikatelské inkubátory (technologický inkubátor JIC INTECH, biotechnologický inkubátor JIC INBIT a také třetí inkubátor, JIC INMEC, zaměřený na pokročilé materiály a technologie) a kreativní hub KUMST.

Činnost[editovat | editovat zdroj]

JIC je správcem dvou technologických inkubátorů fungujících v areálu Vysokého učení technického v Brně a Biotechnologického inkubátoru v areálu univerzitního kampusu v Brně-Bohunicích. Od roku 2020 provozuje také kreativní hub KUMST v centru Brna.[1]

JIC pomáhá inovačním firmám, studentům s originálními nápady, výzkumným pracovníkům a vynálezcům. K podnikatelům, kteří začínali v inkubátorech JIC, patří například Václav Muchna, spolumajitel firmy Y Soft. Ten získal titul Začínající podnikatel roku 2006 České republiky v soutěži vyhlašované společností Ernst & Young.[2]

Ocenění[editovat | editovat zdroj]

JIC zvítězil v roce 2010 v národním kole mezinárodní soutěže Evropské ceny za podnikání a reprezentoval Českou republiku v evropském kole soutěže v kategorii „Cena za rozvoj podnikatelského prostředí“.[3] V závěru roku 2011 JIC získalo 3. místo v mezinárodní soutěži The Best Incubator Award v kategorii nejlepší mezinárodně zapojený inkubátor za rok 2011.[4][5]

Dceřiné společnosti[editovat | editovat zdroj]

JIC má dvě dceřiné společnosti: Intemac Solution s.r.o., která provozuje výzkumné centrum INTEMAC, a JIC VENTURES s.r.o.

INTEMAC[editovat | editovat zdroj]

Výzkumné centrum INTEMAC v Kuřimi pomáhá firmám při výzkumu a vývoji v oblasti obráběcích strojů, výrobní techniky a všeobecného strojírenství.

JIC Ventures[editovat | editovat zdroj]

JIC VENTURES s.r.o. byla založena 15. června 2015 s cílem investovat do současných i bývalých účastníků programů JIC. Společnost investicemi v řádek stovek tisíc až jednotek milionů korun podporuje rychlejší rozvoj prověřených firem. Úspěšně zhodnocené podíly následně plánuje využívat k podpoře dalších klientů JIC. Do firem investuje sama nebo s dalšími investory. První investice JIC VENTURES putovala do firmy GINA Software výměnnou za 3% podíl. GINA Software vyvíjí mapový systém pro mobilní zařízení, který umožňuje navigaci v náročném terénu, koordinaci týmů a efektivní výměnu geografických informací.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]