JIC

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
JIC
Biotechnologický inkubátor JIC INBIT v areálu Univerzitního kampusu Brno-Bohunice
Biotechnologický inkubátor JIC INBIT v areálu Univerzitního kampusu Brno-Bohunice
Vznik2003
Právní formazájmové sdružení právnických osob
Souřadnice
Oficiální webwww.jic.cz
Map
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

JIC (zkratka z Jihomoravské inovační centrum) je české zájmové sdružení právnických osob, které se zaměřuje na podporu inovačního podnikání a komerčního využití výzkumu a vývoje. JIC, sídlící v Medlánkách v Brně v Českém technologickém parku, zprostředkovává propojení univerzit a vědecko-výzkumných institucí s podnikatelskou sférou, s cílem maximalizovat přínos výzkumu a vývoje na regionální a národní úrovni.

Vznik[editovat | editovat zdroj]

JIC vzniklo v roce 2003 jako zájmové sdružení právnických osob. Členy sdružení jsou Jihomoravský kraj, statutární město Brno, Masarykova univerzita, Vysoké učení technické v Brně, Mendelova univerzita v Brně a Veterinární univerzita Brno.

JIC provozuje v Brně tři podnikatelské inkubátory (technologický inkubátor JIC INTECH, biotechnologický inkubátor JIC INBIT a také třetí inkubátor, JIC INMEC, zaměřený na pokročilé materiály a technologie) a kreativní hub KUMST.

Činnost[editovat | editovat zdroj]

JIC je správcem dvou technologických inkubátorů fungujících v areálu Vysokého učení technického v Brně a Biotechnologického inkubátoru v areálu univerzitního kampusu v Brně-Bohunicích. Od roku 2020 provozuje také kreativní hub KUMST v centru Brna.[1]

JIC pomáhá inovačním firmám, studentům s originálními nápady, výzkumným pracovníkům a vynálezcům. K podnikatelům, kteří začínali v inkubátorech JIC, patří například Václav Muchna, spolumajitel firmy Y Soft. Ten získal titul Začínající podnikatel roku 2006 České republiky v soutěži vyhlašované společností Ernst & Young.[2]

Ocenění[editovat | editovat zdroj]

JIC zvítězil v roce 2010 v národním kole mezinárodní soutěže Evropské ceny za podnikání a reprezentoval Českou republiku v evropském kole soutěže v kategorii „Cena za rozvoj podnikatelského prostředí“.[3] V závěru roku 2011 JIC získalo 3. místo v mezinárodní soutěži The Best Incubator Award v kategorii nejlepší mezinárodně zapojený inkubátor za rok 2011.[4][5]

Dceřiné společnosti[editovat | editovat zdroj]

JIC má tři dceřiné společnosti: Intemac Solution, která provozuje výzkumné centrum INTEMAC, JIC VENTURES a FabLab Brno.

INTEMAC[editovat | editovat zdroj]

Výzkumné centrum INTEMAC v Kuřimi pomáhá firmám při výzkumu a vývoji v oblasti obráběcích strojů, výrobní techniky a všeobecného strojírenství.

JIC Ventures[editovat | editovat zdroj]

JIC VENTURES byla založena v roce 2015 s cílem investovat do současných i bývalých účastníků programů JIC. Společnost investicemi v řádek stovek tisíc až jednotek milionů korun podporuje rychlejší rozvoj prověřených firem. Úspěšně zhodnocené podíly následně plánuje využívat k podpoře dalších klientů JIC. Do firem investuje sama nebo s dalšími investory. První investice JIC VENTURES putovala do firmy GINA Software výměnnou za 3% podíl. GINA Software vyvíjí mapový systém pro mobilní zařízení, který umožňuje navigaci v náročném terénu, koordinaci týmů a efektivní výměnu geografických informací.

FabLab Brno[editovat | editovat zdroj]

FabLab je otevřená digitální dílna v Českém technologickém parku v Brně, která vznikla v roce 2017. Společnost FabLab Brno byla založena roku 2022.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. mvr. V brněnském kreativním klubu Kumst startuje plný provoz. Nabídne víc akcí i poradenství [online]. Ceskatelevize.cz, 2021-09-10 [cit. 2021-09-12]. Dostupné online. 
  2. http://www.hyperstudent.cz/vaclav-muchna-brnensky-gates.php
  3. Archivovaná kopie. moderniobec.ihned.cz [online]. [cit. 2012-03-15]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2020-06-18. 
  4. http://www.ceskatelevize.cz/ct24/ekonomika/162091-jihomoravske-inovacni-centrum-se-radi-mezi-nejlepsi-na-svete/
  5. http://www.kr-jihomoravsky.cz/Default.aspx?ID=178630&TypeID=2

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]