Jiří V.

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Král Jiří V.

Jiří V. (anglicky George V, plným jménem George Frederick Ernest Albert) (3. června 186520. ledna 1936) byl první britský Windsorský (dříve spíše Saxea-Coburg-Gotha) monarcha, král Spojeného království Velké Británie a severního Irska a císař Indie od 6. května 1910 až do své smrti, 20. ledna 1936.

Život

Dětství a vzdělání

George Frederick Ernest Albert se narodil 3. června 1865 v Londýně. Jeho otec princ Walesu, Edward VII., byl nejstarší syn královny Viktorie a jejího manžela, prince Alberta Saxen-Coburg-Gotha. Jeho matkou byla princezna Walesu, Alexandra Dánská, nejstarší dcera krále Kristiána IX. Dánského.

Edward VII. se svými syny

Byl pokřtěn v kapli Svatého Jiří na Windsorském zámku 7. července 1865 a jeho kmotři byli Hanoverský král, královna a korunní princezna Dánska, Leiningenský princ, vévoda Saxen-Coburg-Gotha, vévodkyně Cambridge, princezna Alice a hrabě z Tipperary.

Jelikož byl mladším synem Edwarda VII., očekávalo se tedy, že nejpravděpodobnějším dědicem trůnu je jeho starší bratr, Albert Victor.

Královna Viktorie jmenovala Johna Neale Daltona jejich instruktorem a oba chlapci dostali rázem tvrdou výuku a přísný výukový plán, ačkoli ani jeden z nich příliš rozumově nevynikal.

Později byli oba bratři poslání na HMS Bacchante, kde sloužili jako kadeti, přičemž procestovali velký kus britské říše, navštívili kolonie v Austrálii a Dálný východ, a oba dva dostali několik prestižních ocenění v Japonsku. Po návratu do Spojeného království byli bratři rozděleni, Jiří byl poslán do státního námořnictva a jeho bratr, Albert Viktor začal navštěvovat vysokou školu v Cambridge. Jiří sloužil u námořnictva až do roku 1891 a navštívil několik míst ve světě a znovu cestoval i po britské říši. I zde dostal několik vyznamenání a do své rodné Anglie si přivezl i papouška.

Manželství a potomci

Marie z Tecku se svým manželem

Když ještě sloužil mladý Jiří u námořnictva, kde byl několik let pod dohledem svého strýce Prince Alfréda na Maltě, slepě se zde zamiloval do dcery svého strýce a tedy své sestřenice Marie Edinburské. Většinou členů rodiny byl tento svazek schvalován, až na jejich matky, které byly zásadně proti a nakonec se tento svazek neuskutečnil. Později se Marie stala manželkou rumunského krále Ferdinanda.

V roce 1891 se jeho bratr Albert Victor, vévoda z Clarence zasnoubil s jeho vzdálenou příbuznou Marií Viktorií z Tecku, jedinou dcerou Františka, vévody z Tecku a princezny Marie Adelaide z Cambridge. Nicméně o šest týdnů později zemřel Albert Victor na zápal plic a tak se na přední místo kandidáta o trůn svého otce dostal Jiří.

Královna Viktorie byla velkou podporovatelkou sňatku mezi Marií a budoucím králem a nakonec přesvědčila Jiřího, aby se o Marii ucházel. Po požadavku o ruku z Jiřího strany Marie přijala a ač byl tento sňatek dohodnutý, bylo toto manželství velmi úspěšné a zdá se, že Jiří Marii nakonec opravdu miloval. Jejich sňatek se konal 6. července 1893 v královské kapli Svatého Jakuba v paláci v Londýně. Pár měl celkem šest dětí:

  1. Král Edward VIII. (pozdější král Spojeného království) (23. červen 1894 - 28. květen 1972)
  2. Král Jiří VI. (roz. Albert) (14. prosinec 1895 - 6. únor 1952)
  3. Princezna Marie (25. duben 1897 - 28. březen1965)
  4. Princ Jindřich, vévoda Gloucesteru (31. březen 1900 - 10. červen 1974)
  5. Princ Jiří, vévoda Kentu (20. prosinec 1902 - 25. srpen 1942)
  6. Princ Jan (2. červenec 1905 - 18. leden 1919)

Yorkským vévodou a princem Walesu

Jiří V. v roce 1893

V roce 1892 jmenovala královna Viktorie Jiřího vévodou Yorku, hrabětem Invernessu a baronem Killarney. Po tomto jmenování začala být jeho žena Marie Teck oslovována jako Její královská výsost vévodkyně Yorku.

Vévoda a vévodkyně Yorku žili převážně ve svém poměrně malém domě v Sandringhamu v Norfolku způsobem života téměř normální rodiny. Hlavně Jiří žil jednoduchým životem. Byl ale i velmi přísným otcem a jeho děti z něho měli nejednou strach. Jednou dokonce řekl, že “můj otec byl vystrašený ze své matky. Já jsem byl vystrašený z mého otce a já jsem předurčen dohlížet na to, aby mé děti byli vystrašeny ze mě.”

Manželský pár podnikl v této době taky širokou škálu nejrůznějších výprav po celém světě. V roce 1900 procestovali britskou Říši, navštívili Austrálii, kde Duke zahájil první zasedání Australského parlamentu o vytvoření Australského společenství. Jejich cesta pokračovala v roce 1901 na Nový Zéland, kde navštívili cornwallský park v Aucklandu a mnoho dalších míst.

22. leden v roce 1901 zemřela královna Viktorie a otec Jiřího, Albert Edward vstoupil na trůn jako Král Edward VII. Od svého otce Jiří zdědil několik významných titulů a téhož roku byl jmenovaný na Jeho královskou výsost vévodu Cornwallu a Yorku až do 9. listopadu 1909, kdy byl „povýšen“ na Prince z Walesu a hrabě z Chesteru.

Jiří V. měl také široký přístup ke státním listinám a dokladům. Často listiny studoval i se svou ženou Marií, která měla větší znalosti než Jiří a často Jiřímu pomáhala psát i proslovy.

Králem a císařem

George V of the united Kingdom.jpg

6. května 1910 král Edward VII. zemřel a princ z Walesu vystoupil na trůn. Jiří byl nyní Král Jiří V. a jeho ženě zvolil královské jméno Královna Marie Terr. Jejich korunovace se konala ve Westminsterském opatství 22. června v roce 1911.

11. prosinec 1911 odcestoval královský pár do Indie s cílem představit se tamnímu obyvatelstvu jako nový císař a císařovna. Při této příležitosti také Jiří založil novou císařskou korunu pro Indii. Jiří V. se ale více než politickým záležitostem věnoval především lovu, který miloval, zvlášť pak lov s vycvičenými tygry, což později znamenalo velké zanedbání plánovaného rozvrhu návštěv různých měst a osobností. Během jednoho loveckého období střelil Jiří neuvěřitelných 1.209 bažantů.

Kritické období pro královskou rodinu znamenalo především období první světové války (1914-1918), jelikož měli oba dva členové rodiny německé předky, zvlášť německého císaře Viléma II., jeho bratrance, který představoval pro Brity neuvěřitelnou hrůzu z války. Jiří V. se tedy 17. červenec 1917 rozhodl, že německy znějící název Saxea-Coburg-Gotha změní na více anglicky znějící název Windsor, čímž se mu podařilo uklidnit do jisté míry nacionalisty, před kterými začal mít strach. Specificky přijal slovo Windsor jako příjmení pro všechny potomky královny Viktorie, kteří sídlili ve Spojeném království, vyjma žen, které se do těchto rodin přivdaly.

Během první světové války bylo mnoho monarchů, kteří vládli v Evropě, zbaveno funkce krále či císaře. Tak se stalo i s bratrancem Jiřího V., carem Ruska Mikulášem II., který byl v roce 1917 sesazen z trůnu a roku 1918 s celou rodinou bolševiky zavražděn. Nemalou část monarchů z Rakouska, Německa, Řecka a Španělska sesadily revoluční změny při první světové válce z trůnu. Nemalá část z nich byla dokonce příbuzná se samotným Jiřím V. Ten se začal o své místo na trůně vážně, ale oprávněně obávat a snažil se zachránit své příbuzné monarchy, mezi které patřil např. Princ Andrew Řecký a princezna Alice Battenbergská a jejich děti, včetně Prince Philipa, který si později vzal vnučku Jiřího V., Alžbětu II.

Je však třeba zmínit fakt, že byl Jiří vášnivý sběratel a své sbírky několika druhů daroval později muzeu Royal Philatelic. Zvláště známky zastupují v jeho sbírkách důležité místo a sám Jiří jich nasbíral několik desítek, které byly staré i několik desetiletí. Zajímal se o historii, zvláště o osobnosti s celého světa a s daleké minulosti.

Pozdější léta a smrt

První světová válka se však zásadně podepsala na zdraví Jiřího V., které se začalo od konce války zhoršovat poměrně rychle. Mohlo za to i jeho kouření doutníků, které bylo později čím dál častější. Začal postupně slábnout, k závěru měl problémy s chůzí, měl slabý zrak a občas trpěl i bludy. Už v této době bylo jasné, že panovník už příliš dlouho žít nebude. Tudíž začali hledat nového dědice trůnu, čímž byl nejvhodnější jeho prvorozený syn Edward VIII.

Jiří V., král Spojeného království Velké Británie a císař Indie zemřel 20. leden v roce 1936 ve svém domě v Sandringhamu. Byl pohřben v kapli Svatého Jiří na Windsorském zámku. Existuje teorie, že jeho smrt uspíšil jeho lékař, lord Dawson Penna, který mu prý dal smrtící injekci kokainu a morfia, aby zkrátil jeho trápení.

Odkazy

V tomto článku byl použit překlad textu z článku George V of the United Kingdom na anglické Wikipedii.

Šablona:Panovník VB a I

Nevložen titul!
1927 - 1936
Nevložen titul!
1910 - 1936

Logo Wikimedia Commons Galerie Jiří V. ve Wikimedia Commons

Šablona:Link FA