Jiří Plachý (obránce Prahy)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Tento článek pojednává o hrdinovi roku 1648. Možná hledáte: Jiří Plachý-Ferus - jezuitský spisovatel a kazatel.
Jiří Plachý
Jiří Plachý (M. Merian mladší, Theatrum Europaeum)
Jiří Plachý (M. Merian mladší, Theatrum Europaeum)
Narození1606
České Budějovice
Úmrtí1664 (ve věku 57–58 let)
Kutná Hora
Povoláníjezuitský profesor
Znám jakoobránce Starého Města při vpádu Švédů do Prahy
RodičeŠimon Plachý z Třebnice
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Jiří Plachý (1606 České Budějovice1664 Kutná Hora) byl jezuitský profesor z pražského Klementina, který se proslavil při hájení Starého Města před útokem švédské armády v roce 1648.

Život[editovat | editovat zdroj]

Jiří Plachý na obrázku Mikoláše Alše

Pocházel z Českých Budějovic, jeho otcem byl Šimon Plachý z Třebnice, který byl zabit při vpádu Pasovských v roce 1611. V sedmnácti letech vstoupil do jezuitského řádu. Vyučoval na jezuitských kolejích v Praze a Olomouci, ke konci života v Jičíně a Kutné Hoře. V pražském Klementinu byl nejen profesorem, ale také dvakrát správcem klementinské tiskárny.[1]

I když nebyl přímo velitelem studentské legie, která zabránila švédské armádě přejít přes Karlův most a dobýt pravobřežní části Prahy, patřil k jejím nejvýraznějším osobnostem. Pro jeho vysokou postavu mu říkali „dlouhý páter“ a jeho neohroženost prý vzbuzovala obdiv i mezi nepřáteli. Tradovala se historka, že se ho Švédové báli a považovali ho za čaroděje - že prý dává studentům jíst nějaké lístky s říkáním, které je chrání před jejich kulemi.[2] Plachého železné rukavice a přílbu potom dlouho uchovávali v Klementinu a studenti je nosili v průvodu při každoročních procesích k Mariánskému sloupu na Staroměstském náměstí.[1]

V některých zdrojích je zmiňován pod jménem Jiří Plachý Ostermann[3] (Ostermann je pravděpodobně původní jméno rodiny).[4][pozn. 1] Bývá zaměňován (i v literatuře) se svým jmenovcem a strýcem zvaným Ferus, který též působil v Klementinu.

Jiří Plachý v literatuře[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Poznámky[editovat | editovat zdroj]

  1. Tímto přízviskem bývá označován také jeho otec nebo jeho strýc.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b Česká provincie tovaryšstva Ježíšova - Aktuality: Obraz Boj Pražanů se Švédy na Karlově mostě. www.jesuit.cz [online]. [cit. 2021-01-30]. Dostupné online. 
  2. Jindy a dnes. Čech: politický týdenník katolický. 8.7.1917, roč. 42, čís. 184, s. 7–8. Dostupné online. 
  3. Plachý z Třebnice Šimon - ENCYKLOPEDIE ČESKÝCH BUDĚJOVIC. encyklopedie.c-budejovice.cz [online]. [cit. 2020-05-02]. Dostupné online. 
  4. VOLF, Josef. Jak se jmenoval původně rod Plachých. Plzeňsko. 1926, roč. VIII, s. 39–40. Dostupné v archivu pořízeném dne 2021-04-03.  Archivováno 3. 4. 2021 na Wayback Machine.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]