Jiří Meklenbursko-Střelický

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jiří Meklenbursko-Střelický
meklenbursko-střelický velkovévoda
Portrét
Doba vlády6. listopadu 18166. září 1860
Úplné jménoJiří Fridrich Karel Josef
Narození12. srpna 1779
Hannover
Úmrtí6. září 1860
Neustrelitz
ManželkaMarie Hesensko-Kasselská
PotomciLuisa Meklenbursko-Střelická
Fridrich Vilém Meklenbursko-Střelický
Karolina Mariana Meklenbursko-Střelická
Jiří August Meklenbursko-Střelický
DynastieDynastie Meklenburských
OtecKarel II. Meklenbursko-Střelický
MatkaFrederika Hesensko-Darmstadtská
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Jiří Meklenbursko-Střelický (Jiří Fridrich Karel Josef; 12. srpna 1779, Hannover6. září 1860, Neustrelitz) byl od roku 1816 meklenbursko-střelickým velkovévodou.

Dětství[editovat | editovat zdroj]

Vévoda Jiří Fridrich Karel Josef Meklenbursko-Střelický se narodil v Hannoveru jako osmé dítě Karla II. Meklenbursko-Střelického a jeho první manželky Frederiky Hesensko-Darmstadtské. Po smrti matky v roce 1782 se otec o dva roky později v roce 1784 oženil s její sestrou Šarlotou a rodina se odstěhovala z Hannoveru do Darmstadtu. Jiří v Darmstadtu zůstal až do roku 1794, kdy se jeho otec stal meklenbursko-střelickým vévodou a Jiří jej doprovázel do Neustrelitz.

Následník trůnu[editovat | editovat zdroj]

Brzy po příjezdu do Neustrelitz se Jiří zapsal na univerzitu v Rostocku, kde studoval do roku 1799. Po opuštění univerzity odešel do Berlína, kde žil u pruského dvora. Jeho sestra Luisa byla manželkou pruského krále Fridricha Viléma III. V roce 1802 odjel do Itálie, kde zůstal do roku 1804, poté se vrátil do Německa a usadil se v Darmstadtu.

Po bitvě u Jeny v roce 1806 odjel do Paříže, kde jednal o vstupu Meklenburska-Střelicka do Rýnského spolku. V roce 1814 se také zúčastnil Vídeňského kongresu, kde bylo Meklenbursko-Střelicko povýšeno na velkovévodství.

Velkovévoda[editovat | editovat zdroj]

Když Jiřího otec 6. listopadu 1816 zemřel a Jiří se stal velkovévodou, našel velkovévodství ve špatném stavu. Začal zvyšovat úroveň vzdělání svých obyvatel budováním škol. Na konci jeho vlády uměla většina jeho poddaných číst a psát. Také vylepšil zemědělství a zrušil ve svém velkovévodství nevolnictví.

Velkovévoda Jiří zemřel 6. září 1860 ve věku 81 let v Neustrelitz a jeho nástupcem se stal jeho nejstarší syn Fridrich Vilém.

Manželství a potomci[editovat | editovat zdroj]

12. srpna 1817 se osmatřicetiletý Jiří v Kasselu oženil s o sedmnáct let mladší Marií Hesensko-Kasselskou, dcerou Fridricha Hesensko-Kasselského. Měli spolu čtyři děti:

Vývod z předků[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku George, Grand Duke of Mecklenburg-Strelitz na anglické Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Meklenbursko-střelický velkovévoda
Předchůdce:
Karel II.
18161860
Jiří Meklenbursko-Střelický
Nástupce:
Fridrich Vilém