Jiří Máška

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jiří Máška
Narození 2. listopadu 1955 (64 let)
Ražice
ČeskoslovenskoČeskoslovensko Československo
Povolání malíř
Podpis Podpis
Nuvola apps bookcase.svg Seznam děl v databázi Národní knihovny
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Jiří Máška (* 2. listopadu 1955, Ražice) je český malíř, který žije na honduraském ostrově Roatan. V roce 1983 emigroval do USA, když uměleckou avantgardní skupinu výtvarníků, k níž patřil, zdecimovalo kulturní oddělení ÚV KSČ.[zdroj?]

Osobní život[editovat | editovat zdroj]

Vyrostl v Ražicích, učil se malovat u ak. malíře Jiřího Režka ve Strakonicích, vystudoval střední grafickou školu v Praze, kde se v malbě zdokonaloval u profesora Janocha. Působil v propagaci Parku kultury a oddechu v Českých Budějovicích, maloval, ale výstavy jeho obrazů byly shledávány jako nepřijatelné, nevyjadřovaly dostatečně úsilí pracujícího lidu při budování socialismu. Po odchodu do Rakouska a USA studoval na Everett Community College ve Washingtonu u prof. Hansona.

V roce 1991 se vrátil do jižních Čech, ale vývoj v Československu a v České republice mu přivodil značné zklamání, takže v roce 1994 opět odešel za oceán. Do Česka se vrací většinou jen o Vánocích. Je potřetí ženatý a má tři syny. Od roku 1999 žije na ostrově Roatan, který je ve správě Honduraské republiky. Na ostrově postavil vlastní pivovar, věnuje se obchodu a také stavbě replik starých plachetnic. Postavil např. Černou perlu, s níž loupil slavný pirát Henry Morgan, nebo Santa Mariu, hlavní loď flotily objevitele Kryštofa Kolumba. Úspěch v umělecké tvorbě a obchodu mu umožňuje naprostou svobodu počínání.

Umělecký život[editovat | editovat zdroj]

Jiří Máška před svou emigrací nemohl svobodně vystavovat, protože jeho tvorba odporovala konvencím, které určovalo kulturní oddělení ÚV KSČ a jeho jihočeská „agentura“.

Jeho malířská tvorba byla kontroverzní. Obrazy s názvy Slučovací sjezd ČSSD a KSČM, Marťani hledají Paroubka / Chtějí jej odvést do psychiatrické léčebny nebo Prezident Klaus bojuje s Evropskou Unií mohou být důvodem k tomu, proč je v ČR téměř neznámý a málo zviditelňovaný, zatímco obrazy jako Sergei Jesenin - Moskva, Sen mladého řeznického učně, Vzpomínky na Karibik, Brouk Pytlík se učí masturbovat, Obr Koloděj se učí kouřit, Obama Bin Barak dostal Nobelovku, Komunista na kole atd. mu zaručují obdiv, respekt a prodeje v prestižních galeriích např. v New Yorku.

Vystavoval v Los Angeles, Seattle, Paříži, New Yorku, Vancouveru, Hongkongu atd. Bývá řazen do skupiny abstraktních expresionistů, o jeho tvorbě píší prestižní magazíny.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]