Jiří Lobkowicz

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Jiří Jan z Lobkowic
Lobkovický erb na zámku v Mělníku
Lobkovický erb na zámku v Mělníku
Narození 23. dubna 1956 (60 let)
Curych
ŠvýcarskoŠvýcarsko Švýcarsko
Manžel(ka) Zdenka Belas
Rodiče Otakar Lobkowicz
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Jiří Jan Lobkowicz (resp. Jiří Jan, kníže z Lobkovic, * 23. dubna 1956 Curych, Švýcarsko), celým jménem Jiří Jan Maria Melchior Lobkowicz je česko-švýcarský politik a finančník. Pochází z knížecí mělnicko-hořínské větve rodu Lobkoviců. Byl předsedou politické strany Cesta změny (2001–2009), k roku 2010 byl místopředsedou Strany evropských demokratů, skupiny Evropského parlamentu.[1][2]

Příbuzenstvo
otec Otakar Lobkowicz
matka Zuzana Széchenyi
bratr Antonín Lobkowicz
manželka Bettina Lobkowicz
manželka Zdenka Belas
syn Robert Christian Lobkowicz

Osobní život[editovat | editovat zdroj]

Je potomkem knížecí rodiny, která žije v českých zemích s výjimkou nuceného přerušení asi 800 let. V době komunistické vlády v Československu žil v zahraničí, ve švýcarské Ženevě. Po maturitě na jedné ze soukromých internátních škol na březích Ženevského jezera vystudoval na vysoké škole v St. Gallen, pak působil ve vyšších funkcích v některých větších bankách. Po pádu komunismu se vrátil do Československa a v roce 1990 přijal československé občanství.

V restitucích byl Jiřímu Janu Lobkowiczovi navrácen rodinný majetek, který byl jeho rodině znárodněn po nástupu komunistické vlády, mj. zámek Mělník a rozsáhlé polnostivinice. Pracoval také v různých poradenských funkcích, byl např. poradcem ministrů federální vlády, dále členem dozorčích rad několika společností.

Byl předsedou politické strany Cesta změny, kterou 2001 založil. Předtím byl také místopředsedou Unie svobody. V evropské politice vystupuje v liberálních i demokraticky katolických kruzích, jejichž představitele zve i na setkání do Čech, která často organizuje.

Kníže Jiří Jan je aktivní v Řádu maltézských rytířů, jehož je rytířem, a je praktikující katolík.

Rodina[editovat | editovat zdroj]

Ochoz na nádvoří mělnického zámku, erb zcela vlevo patří Jiřímu Janovi

Jiří Lobkowicz je podruhé ženatý. Poprvé se oženil 3. prosince 1988 v Morcote v kantonu Ticino se Švýcarkou Bettinou Egliovou (* 18. července 1958 Curych), dcerou továrníka Henriho Egliho a Hedwigy Naefové, která hovoří šesti jazyky. V roce 2011 se rozvedli.[3] Bettina Lobkowiczová vystudovala vysokou školu ekonomickou. Pracovala pro Mezinárodní červený kříž a později jako investiční bankéřka v Curychu, poté v Londýně a už jako vdaná v Paříži. Než se přestěhovali v roce 1990 do Čech, bydleli v Monte Carlu. Manželství zůstalo bezdětné.

Druhou manželkou se stala operní pěvkyně Zdenka Belas (* 16. března 1978 Ústí nad Labem), čestná umělecká ředitelka Mezinárodního hudebního festivalu, pořádaného na mělnickém zámku.[1][4][5] Dne 22. prosince 2011 se jim v pražské Podolské porodnici narodil syn Robert Christian Lobkowicz.[6] V červnu 2012 uzavřeli partneři sňatek.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Návraty české šlechty, Vladimír Votýpka, nakladatelství Ladislav Horáček - Paseka, Praha a Litomyšl, rok vydání: 2002, ISBN 80-7185-506-5, stran 432, 2. vydání, kap.11

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b Pohádka o princi a zpívalce, Lidové noviny, 29. 8. 2008, autorka Alena Plavcová
  2. pde-edp.eu Členské strany
  3. Jiří Lobkowicz se rozvedl, spor o majetek trvá, Lidovky.cz, 21.11.2011
  4. Milionář Lobkowicz se ukázal ve společnosti!, Super.cz, 27. 8. 2007, autor (yas)
  5. IMusicFest of George Lobkowicz
  6. Narodil se princ Robert Christian Lobkowicz, zabava.dama.cz, 22.12.2011

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]