Jiří Halberštát

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jiří Halberštát
Jiří Halberštát.jpg
Narození 22. července 1943 (76 let)
Hradec Králové-Svobodné Dvory
Protektorát Čechy a MoravaProtektorát Čechy a Morava Protektorát Čechy a Morava
Bydliště Těšovice
Funkce starosta (Těšovice)
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Květina a Jiří Halberštátovi na plese
Jiří Halberštát s manželkou Květinou

Jiří Halberštát (* 22. července 1943, Hradec Králové-Svobodné Dvory) je český pedagog, divadelní režisér a spisovatel, dlouholetý starosta obce Těšovice.

Život[editovat | editovat zdroj]

Ve Svobodných Dvorech prožil své dětství a navštěvoval základní školu. V Hradci Králové v letech 1957 až 1961 vystudoval Střední pedagogickou školu.

Věnoval se učitelské profesi. Nastoupil na základní školu v Horním Maršově, po absolvování základní vojenské služby pak na školu ve Vítězné. Normalizační režim ukončil jeho pedagogické působení. V roce 1971 nastoupil jako dělník na důl Pohraniční stráž v Březové, později byl zásobovačem Sokolovských strojíren.

V osmdesátých letech studoval na režijní škole obor učitel LŠU – dramatický obor.

Od roku 1992, kdy byla obnovena samostatnost obce Těšovice na Sokolovsku, byl pokaždé zvolen jejím neuvolněným starostou.[1]

V roce 2017 byl jedním ze šesti starostů, kterým Karlovarský kraj v rámci ankety Osobnost kraje udělil zvláštní ocenění za dlouholetou přínosnou činnost ve správě měst a obcí.[2] Rovněž byl za svou dlouholetou činnost vyznamenán Senátem České republiky.

Umělecká tvorba[editovat | editovat zdroj]

Léta se věnuje divadelní režii jak s profesionály, tak s amatéry i dětskými soubory. Věnuje se režii divadelních souborů v Sokolově, Chodově a souboru Heroes Sokola Strašnice. Je autorem pohádkových divadelních her Červená Karkulka a Pták Ohnivák,[3] Pro Sokol Strašnice komponoval a moderoval Galavečery Stradea.[4] které měly stovky repríz.

Do roku 2017 působil jako šéfredaktor pražského nakladatelství Krigl. Od roku 2017 pracuje pro nakladatelství Martina Koláčka E-knihy jedou. Začátkem srpna 2018 vyšla kromě jiných i jedna z jeho posledních úprav Rovnováha.[5] Pro nakladatelství Krigl sestavil v roce 2010 almanach Stavitelé chrámu poezie, kde jsou kromě básní 78 různých začínajících i známých autorů i jeho povídky. Píše povídky ze života, o vztazích a citech. Dále komponuje a moderuje křty knih i setkání spisovatelů.[6]

Začátkem března 2019 vychází elektronicky jeho knížka povídek nazvaná Psáno srdcem. Jedná se o povídky, které psal své ženě Květině Halberštátové v letech 1981 - 1984.

Herečka a spisovatelka Hana Militká uvedla, že Halberštát ji naučil psát knihy a že ještě stále se má od něho co učit.[7]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Historie, obec Těšovice
  2. Osobnosti kraje jsou i ze Sokolova, Parlamentní listy, 2. 10. 2017, autor: PV
  3. HTTP://WWW.ANAWE.CZ, CMS, Graphics, Code & CSS: ANAWEb - vše pro Vaší prezentaci nejen na internetu -. Červená Karkulka a tři vlci - Sokol Strašnice. www.sokol-strasnice.cz [online]. [cit. 2018-08-26]. Dostupné online. 
  4. HTTP://WWW.ANAWE.CZ, CMS, Graphics, Code & CSS: ANAWEb - vše pro Vaší prezentaci nejen na internetu -. Galavečer STRADEA - Galerie - Sokol Strašnice. www.sokol-strasnice.cz [online]. [cit. 2018-08-26]. Dostupné online. 
  5. Rovnováha | eknihyjedou.cz. eknihyjedou.cz [online]. [cit. 2018-08-26]. Dostupné online. (česky) 
  6. Tisková zpráva ze křtu knihy Kino v hlavě | Klub knihomolů. www.klubknihomolu.cz [online]. [cit. 2018-08-27]. Dostupné online. 
  7. Právo, příloha Dům a bydlení, 23. srpna 2017, str. 9 nahoře

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]