Jezero (přírodní rezervace)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Zdroje k infoboxu
Přírodní rezervace
Jezero
IUCN kategorie IV (Oblast výskytu druhu)
PR Jezero u Dublovic
PR Jezero u Dublovic
Základní informace
Vyhlášení19. prosince 2002[1]
Nadm. výška362–366[1] m n. m.
Rozloha7,08 ha[2]
Poloha
StátČeskoČesko Česko
OkresPříbram
UmístěníDublovice
Souřadnice
Jezero
Jezero
Další informace
Kód2249
Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videa na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Přírodní rezervace v Česku

PR Jezero je přírodní rezervace o ploše 7,09 ha v katastrálním území Dublovice v okrese Příbram. Hlavním předmětem ochrany je rybník s bohatým výskytem vzácných a zvláště ohrožených druhů hmyzu, obojživelníků, plazů a ptáků. Je to též významné hnízdiště ptactva.

Fauna a flora[editovat | editovat zdroj]

Vodní plocha je lemována rákosinami, ve kterých se uplatňuje orobinec (Typha sp.), rákos obecný (Phragmites australis) a zblochan vodní (Glyceria maxima). Mezi zvláště chráněné druhy ptáků, které zde byly pozorovány, patří např. chřástal vodní (Rallus aquticus), čírka modrá (Anas guerguedula) a žluva hajní (Oriolus oriolus). V okolí rezervace bylo zaznamenáno hnízdění motáka lužního (Circus pygargus), luňáka červeného (Milvus milvus) a krahujce obecného (Accipiter nisus).

Historie[editovat | editovat zdroj]

Přírodní rezervace Jezero byla vyhlášena roku 2002. K zabezpečení území před rušivými vlivy z okolí je stanoveno ochranné pásmo do vzdálenosti 50 m od hranic přírodní rezervace. V terénu je území vymezeno červeným pruhovým značením a tabulemi s malým státním znakem České republiky. Vstup je povolen pouze po značených cestách.

Ochrana[editovat | editovat zdroj]

Na celém území rezervace je zakázáno hospodařit způsobem vyžadujícím intenzivní technologie, prostředky a činnosti, které mohou způsobit změny v biologické diverzitě (rozmanitosti), struktuře a funkci ekosystému, používat biocidy, povolovat a stavět nové objekty, povolovat nebo záměrně rozšiřovat geograficky nepůvodní druhy a sbírat či odchytávat rostliny a živočichy (kromě výkonu myslivosti a rybaření).

Zákon o ochraně[editovat | editovat zdroj]

Státní správu v přírodní rezervaci vykonává podle zákona č. 114/1992 Sb., o ochraně přírody a krajiny, Středočeský kraj.

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b PR Jezero [online]. AOPK ČR [cit. 2010-11-24]. Dostupné online. (česky) 
  2. Otevřená data AOPK ČR. Dostupné online. [cit. 2020-11-19]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]