Jezerní jeskyně

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jezerní jeskyně
Chodba v Jezerní jeskyni
Chodba v Jezerní jeskyni
Údaje o jeskyni
StátUkrajinaUkrajina Ukrajina
MístoStrilkivci, Borščevský okres, Ternopilská oblast
Zeměpisné souřadnice
Délka140,490 km (k 15. červnu 2017)
Nadmořská výškacca 250 m n. m.
Datum objevu40. léta 20. století
Geologiesádrovec
Datum zpřístupněnípřístupná pouze pro účely vědeckého bádání
Přístup1 km jihozápadně od obce Strilkivci
Osvětleníne
Památkový statusNárodní park Dnistrovskij kaňon, přírodní památka
Jezerní jeskyně
Jezerní jeskyně
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Jezerní jeskyně (ukrajinsky печера Озерна , též Голубі Озера, Попова Яма, v anglické verzi Priest's Grotto) je sádrovcová jeskyně v Borščivském okrese v Ternopilské oblasti na Ukrajině. V roce 2005 byla délka známých chodeb přes 112 km, v roce 2017 již 127 km. Jedná se o druhou nejdelší známou podzemní prostorou v sádrovci, po nedaleko ležící Optimistické jeskyni (печера Оптимістична), propojení mezi těmito jeskynními prostorami se zatím nepodařilo nalézt.[1] Celá jeskyně leží na velmi malém prostoru, v sádrovci méně než 20 metrů silném. Dolní patra jeskyně jsou vyplněna mnoha jezery. Jezerní jeskyně, která se nachází na území Nárdoního parku Dnistrovskij kaňon (Національний природний парк «Дністровський каньйон», je jednou z pěti podzemních prostor, které jsou evidovány na seznamu chráněných geologických přírodních památek Borščivského okresu. [2]

Geografická poloha[editovat | editovat zdroj]

Jeskyně se nachází v nadmořské výšce cca 250 metrů 1 km jihozápadně od západního okraje obce Strilkivci, ležící na pravém břehu řeky Ničlavy, která je levostranným přítokem Dněstru. Další zdejší podzemní prostora, Optimistická jeskyně, je od Jezerní jeskyně vzdálená přibližně 3,3 km vzdušnou čarou směrem na jih.[3] Od Borščivu, sídla správy stejnojmenného okresu, dělí tyto jeskyně vzdálenost 6 - 7 km, od ukrajinské metropole Kyjeva pak 450 km.

Popis[editovat | editovat zdroj]

K 15. červnu 2017 bylo prozkoumáno již 140,490 km chodeb v podzemním labyrintu Jezerní jeskyně, která je po Optimistické jeskyni druhým nejdelším jeskynním systémem na Ukrajině.[4] Zhruba jednu třetinu plochy dna jeskyně pokrývají jezera, přičemž další podzemní prostory bývají pravidelně zaplavovány a mnohé z nich jsou přístupné jen s potápěčskou výbavou. Při průzkumu jedné části podzemního labyrintu byly objeveny četné fragmenty kosterních pozůstatků různých živočichů, například kosti jeskynních medvědů z doby před 25 - 100 000 lety.

Úkryt v době holokaustu[editovat | editovat zdroj]

V letech 1942 až 1944 v době okupace Ukrajiny německými nacisty se v Jezerní jeskyni (a také ve Vertebské jeskyni u obce Bilče Zolote) ukrývaly četné židovské rodiny. Mnozí z těchto mužů, žen a dětí neopustili podzemí po dobu 344 dní až do dubna roku 1944, kdy byla tato oblast osvobozena Rudou armádou.

Dostupnost[editovat | editovat zdroj]

Jeskyně se nachází 1 km jihozápadně od obce Strilkivci, z důvodu ochrany před vandalismem je však její vchod trvale uzamčen a podzemní prostory jsou zpřístupňovány pouze za účelem vědeckého bádání.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byly použity překlady textů z článků Печера «Озерна» na ukrajinské Wikipedii a Priest's Grotto na anglické Wikipedii.

  1. Печера Озерна (Голубі озера) [online]. [cit. 2017-11-01]. Dostupné online. (ukrajinsky) 
  2. ПАМ’ЯТКИ ПРИРОДИ ЗАГАЛЬНОДЕРЖАВНОГО ЗНАЧЕННЯ [online]. Ternopil: УПРАВЛІННЯ ЕКОЛОГІЇ ТА ПРИРОДНИХ РЕСУРСІВ ТЕРНОПІЛЬСЬКОЇ ОБЛАСНОЇ ДЕРЖАВНОЇ АДМІНІСТРАЦІЇ [cit. 2017-11-03]. Dostupné online. (ukrajinsky) [nedostupný zdroj]
  3. Озерна печера (Jeskyně) [online]. Seznam - mapy.cz [cit. 2017-11-03]. Dostupné online. 
  4. Длиннейшие пещеры Украины [online]. Українська спелеологічна Асоціація [cit. 2017-11-03]. Dostupné online. (rusky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]