Jevno Azef

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jevno Azef
Azef evno.jpg
Narození 1869
Lyskovo
Úmrtí 24. dubna 1918 (ve věku 48–49 let)
Berlín
Místo pohřbení Friedhof Wilmersdorf
Alma mater Technologický institut v Karlsruhe
Politická strana Strana socialistů-revolucionářů
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Jevno Azef

Jevno Fišelevič Azef (rusky Евно Фишелевич Азеф, 1869, Lyskovo, Ruské impérium24. dubna 1918, Berlín, Německé císařství) byl ruský revolucionář, člen strany socialistů-revolucionářů, avšak zároveň i agent Ochranky (tajné policie) a politický terorista.

Životopis[editovat | editovat zdroj]

Mládí[editovat | editovat zdroj]

Jevno Azef se narodil do chudé židovské rodiny v Lyskovu. Vychodil jen základní školu. Později pracoval jako novinář a obchodní cestující. V roce 1892 odešel Azef do Německa, nejprve do Karlsruhe a potom do Darmstadtu. Tam dostudoval a stal se elektrotechnikem. Setkal se zde s agentem Ochranky Sergejem Zubatovem, od něhož se nechal najmout jako policejní informátor.

V Německu se Azef setkal se skupinou exilových členů Ruské sociálně demokratické dělnické strany a cestoval po celé Evropě, kde se setkával s dalšími revolucionáři.

Agent-provokatér[editovat | editovat zdroj]

V roce 1899 se Azef vrátil do Ruska a připojil se ke straně socialistů-revolucionářů. V roce 1903 zásoboval Ochranku informacemi, které vedly k zatčení Grigorije Geršuniho, předního socialistického revolucionáře.

V té době začal organizovat politické atentáty. Jeho nejvěrnější následovatelé byly např. Boris Savinkov a Ivan Kaljajev. Azef byl odpovědný za vraždy ministra vnitra Vjačeslava von Pleveho v roce 1904 a carova strýce Sergeje v roce 1905.

Pád a smrt[editovat | editovat zdroj]

Roku 1908 odhalil socialista a přeběhlík od policie Vladimir Burcev Azefovy kontakty s Ochrankou. Azef po tomto odhalení opět uprchl do Německa. V Německu se Azef živil jako prodavač korzetů a spekulant na burze. Během první světové války podporoval centrální mocnosti.

Jevno Azef zemřel v Berlíně 24. dubna 1918 na selhání ledvin. Je pohřben v neoznačeném hrobě na Wilmersdorfském hřbitově.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Jevno Azef na anglické Wikipedii.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Pevsner, G. La Doppia Vita di Evno Azev (1869-1918). Milano: Mondadori. 1936. 315 S.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]