Jevgenija Ginzburgová

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jevgenija Ginzburgová
Narození 20. prosince 1904
Moskva
Úmrtí 25. května 1977 (ve věku 72 let)
Moskva
Místo pohřbení Kuzminskoye Cemetery
Povolání novinářka a spisovatelka
Alma mater Tatarská státní huminatně-pedagogická univerzita
Politická příslušnost Komunistická strana Sovětského svazu
Děti Vasilij Pavlovič Aksjonov
Nuvola apps bookcase.svg Seznam dělSouborném katalogu ČR
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Jevgenija Semjonovna Ginzburgová, rusky Евгения Семёновна (Соломоновна) Гинзбург, (20. prosince 1903, Moskva, Rusko25. května 1977 tamtéž) byla ruská a sovětská politička a spisovatelka židovského původu.

Život[editovat | editovat zdroj]

Vystudovala historicko-filosofickou fakultu univerzity v Kazani (1925). Nastoupila pedagogickou dráhu profesorky literatury a publicistiky, byla členkou Svazu spisovatelů. Je matkou spisovatele Vasilije Aksjonova. Byla vysokou funkcionářkou komunistické strany. V roce 1937 byla zatčena, poté vězněna v butyrské věznici a pracovním táboře, kde pracovala jako zdravotní sestra. Téma života v pracovním táboře se promítá do jejích děl.

Rodina[editovat | editovat zdroj]

S manželem Pavlem Vasiljevičem Aksjonovem měla dva syny a starali se ještě o dívku Majku. Starší Aljoša zahynul při obléhání Leningradu a mladší Vasilij Pavlovič Aksjonov (20. srpna 1932 – 6. července 2009) vystudoval medicínu a stal se spisovatelem.

7. února 1937 byla vyloučena z komunistické strany a 15. února 1937 byla zatčena NKVD a uvězněna na Černém jezeře, její první muž, první tajemník výboru komunistické strany Tatarské republiky, o něco později. Do té doby pracoval v redakci Nového Tatarska. Šéfredaktor Kogan byl velmi aktivní v potírání trockistů, protože spolu se svou ženou se zapletl do obhajoby Smilgy. Později v roce 1936 Kogan už přeložený do Jaroslavi skočil pod vlak.

V roce 1934 Jevgenije Ginzburgová dostala stranické napomenutí za "nedostatečnou bdělost". 1. září 1935 již nesměla nastoupit do práce na fakultě a byla propuštěna. V roce 1937 již naplno probíhaly procesy proti "nepřátelům lidu", ten rok se stal mezníkem pro miliony obětí.

Dílo[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]