Jetel pochybný

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jak číst taxoboxJetel pochybný
alternativní popis obrázku chybí
Jetel pochybný (Trifolium dubium)
Vědecká klasifikace
Říšerostliny (Plantae)
Podříšecévnaté rostliny (Tracheobionta)
Odděleníkrytosemenné (Magnoliophyta)
Třídavyšší dvouděložné (Rosopsida)
Řádbobotvaré (Fabales)
Čeleďbobovité (Fabaceae)
Rodjetel (Trifolium)
Binomické jméno
Trifolium dubium
Sibth., 1794
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Zobrazení jetele pochybného

Jetel pochybný (Trifolium dubium) je drobná, jednoletá, planě rostoucí rostlina, mezi žlutě kvetoucími jeteli je v české přírodě tím nejmenším. Patří k jetelům, které nejsou považované za užitkové, naopak jsou mu někdy přisuzovány vlastnosti plevele.[1][2]

Výskyt[editovat | editovat zdroj]

Evropě roste vyjma arktických oblastí a Ruska, téměř po celém kontinentu, na východě zasahuje přes Malou Asii až na Kavkaz a na jihu až do západní oblasti Severní Afriky. Druhotně byl rozšířen do Severní i Jižní Ameriky, do Východní Asie, Austrálie, na Nový Zéland i Havajské ostrovy. V České republice se vyskytuje roztroušeně až hojně v termofytiku i mezofytiku a jen ojediněle v oreofytiku. Poměrně vzácný je na jihu Moravy.[1][3]

Ekologie[editovat | editovat zdroj]

Roste obvykle na vlhkých, na vápník chudých až neutrálních půdách, které jsou humózní, hlinité i písčité. Většinou se vyskytuje na kosených loukách nebo pastvinách, po okrajích cest, na travnatých svazích, ve vinohradech, ve světlých lesích a na jejich mýtinách. Kvete od května do srpna.[1][2][4]

Popis[editovat | editovat zdroj]

Květenství

Jednoletá nebo dvouletá bylina s 10 až 40 cm dlouhými lodyhami, které mohou být poléhavé, vystoupavé a vzácně i přímé. Tenká, od báze rozvětvená lodyha je často červenavá, lysá nebo pouze v horní části roztroušeně chlupatá a je pravidelně porostlá krátce řapíkatými, sivozelenými, trojčetnými listy. Lístky s krátkými, nestejně dlouhými řapíčky jsou obvejčité, až 1 cm dlouhé a 0,8 cm široké, u klínovité báze celokrajné a na uťatém, či tupě vykrojeném vrcholu jemně pilovité. Vejčité palisty jsou hustě brvité, na vrcholu špičaté a kratší nebo stejně dlouhé jako řapíky.

Žlutá květenství jsou drobné, jen 0,5 až 1 cm velké, nejčastěji z pěti až patnácti květů složené kulovité hlávky vyrůstající z úžlabí listů na tenkých, dlouhých a rovných stopkách. Pětičetné květy v hlávkách mají kratičké stopky, jsou 2 až 4 mm dlouhé a po odkvětu se mírně zvětšují a sklánějí dolů. Jejich zvonkovitý kalich je pětižilný, asi 2 mm dlouhý, lysý, dolní cípy jsou tak dlouhé jako kališní trubka a horní jsou kratší. Koruna je jasně žlutá, po odkvětu hnědne a její úzká, podélně složená pavéza je na vrcholu drobně zubatá a delší než člunek i křídla. V květu je deset tyčinekprašníky a jeden semeníkčnělkou a bliznou.

Plod je podlouhlý, 1,5 mm dlouhý, nepukavý, nafouklý lusk v suchém kalichu s krátkým zobáčkem. Obsahuje jedno světle hnědé, kulovité semeno, pomoci něho se jetel pochybný rozmnožuje.[1][2][4][5][6]

Možnost záměny[editovat | editovat zdroj]

Někdy bývá jetel pochybný zaměňován za tolicí dětelovou. Ta se odlišuje zřetelně delším řapíčkem prostředního lístku a pak zralým plodem, který vyčnívá z kalichu, je hlemýžďovitě stočený a není nafouklý.[1]

Význam[editovat | editovat zdroj]

Tento původní druh je v české přírodě dost rozšířen a někdy bývá považován za málo obtížný plevel. Na polích se objevuje ojediněle a pouze v malém počtu.[7]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b c d e MRÁZEK, Tomáš. BOTANY.cz: Jetel ladní [online]. O. s. Přírodovědná společnost, BOTANY.cz, rev. 02.11.2012 [cit. 2017-01-17]. Dostupné online. 
  2. a b c RYBKA, Vlastík. Vlhké louky. Ilustrace Radka Josková Jedličková. Praha: Ottovo nakladatelství, 2014. 550 s. ISBN 978-80-7451-441-8. Kapitola Jetel pochybný, s. 142–143. 
  3. US National Plant Germplasm System: Trifolium dubium [online]. United States Department of Agriculture, Beltsville, MD, USA [cit. 2017-01-17]. Dostupné online. (anglicky) 
  4. a b BERTOVÁ, Lydia. Flóra Slovenska IV/4: Ďatelina pochybná [online]. VEDA, Vydavateľstvo Slovenskej akadémie vied, Bratislava, SK, 1988 [cit. 2017-01-17]. S. 306–308. Dostupné v archivu pořízeném dne 2017-01-18. (slovensky) 
  5. FUKSA, et al. Multimediální výuková databáze: Jetel pochybný [online]. Česká zemědělská univerzita, Fakulta agrobiologie, KPT, Praha-Suchdol [cit. 2017-01-17]. Dostupné online. 
  6. VASSILCZENKO, Ursia. Flora of China: Trifolium dubium [online]. Missouri Botanical Garden, St. Louis, MO & Harvard University Herbaria, Cambridge, MA, USA [cit. 2017-01-17]. Dostupné online. (anglicky) 
  7. DEYL, Miloš. Plevele polí a zahrad. Ilustrace Otto Ušák. Praha: Československá akademie věd, 1956. 384 s. HSV 38873/55/SV3/6423. Kapitola Jetel pochybný, s. 235. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]