Jestřábník okoličnatý

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Wikipedie:Jak číst taxobox Jestřábník okoličnatý

alternativní popis obrázku chybí
Jestřábník okoličnatý (Hieracium umbellatum)
Vědecká klasifikace
Říše: rostliny (Plantae)
Podříše: cévnaté rostliny (Tracheobionta)
Oddělení: krytosemenné (Magnoliophyta)
Třída: vyšší dvouděložné (Rosopsida)
Řád: hvězdnicotvaré (Asterales)
Čeleď: hvězdnicovité (Asteraceae)
Rod: jestřábník (Hieracium)
Binomické jméno
Hieracium umbellatum
L.
Areál rozšíření
Areál rozšíření
Synonyma
  • Hieracium columbianum
  • Hieracium scabriusculum
  • jestřábník vrcholičný [1]
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Jestřábník okoličnatý (Hieracium umbellatum) je jedním z mnoha druhů jestřábníků rostoucích v České republice. Jestřábník okoličnatý patří k nejmohutnějším i nejvíce rozšířeným. Během letního období vykvétá drobnými květními úbory žluté barvy.

Rozšíření[editovat | editovat zdroj]

Druh vyrůstá téměř v celé Evropě, neroste sice okolo Středozemního moře, ale zato zasahuje až za polární kruh. Směrem na východ se vyskytuje v mírném pásu celé Asie až do Japonsko, rozšířen je také v Severní Americe.

ČR roste roztroušeně až hojně hlavně v nižších a středních polohách, ve výšce nad 1000 m jen vzácně. Nachází se obvykle na dobře odvodněných, neutrálních až kyselejších podkladech, vápencovým se vyhýbá. Nejčastěji je ke spatření na slunečných travnatých stráních, ve světlých listnatých lesích, na jejich okrajích a pasekách, v prosvětlených křovinách, na vřesovištích, písčinách i podél cest, obvykle v místech chudých na živiny. Snese i mírný polostín.[2][3]

Popis[editovat | editovat zdroj]

Vytrvalá bylina vyrůstající z oddenku, má přímou, nahnědlou jednoduchou lodyhu, která dosahuje do výšky 20 až 100 cm. Ve spodní části je holá nebo má jednoduché štětinovité chlupy a v horní bývá řídce porostlá hvězdovými chlupy. Bazální listy chybí a na lodyze vyrůstá střídavě 10 až 40 tuhých, eliptických až kopinatých listů s klínovitou či zaoblenou bázi. Po obvodě jsou listové čepele s tupou špičkou celistvé nebo nepravidelně zubaté, někdy slabě podvinuté a drsně chlupaté, spodní strana má vyniklou žilnatinu a je světlejší než horní. Dolní listy mají kratičké řapíky a jejich čepele jsou dlouhé 5 až 10 cm a široké 1,5 až 2,5 cm. Listy se směrem vzhůru o něco zmenšují a řapíky se jim zkracují, horní listy jsou přisedlé.

Květní úbor se skládá z 30 až 80 žlutých kvítků, které v počtu 5 až 30 úborů vytvářejí květenství okolík. Tenké chlupaté stopky úborů jsou porostlé drobnými listeny, nejdelší střední stopka je dlouhá 10 až 30 mm. Sytě žluté až zlatožluté jazykovité kvítky s korunami dlouhými asi 10 mm a plochou ligulou s pěti zoubky o délce až 20 mm jsou oboupohlavné, žluté jsou i čnělky, rozvětvená blizna i pět tyčinek. Zvonkovitý zákrov vysoký okolo 10 mm má 12 až 20 tmavě zelených, střechovitě uspořádaných, lysých listenů; ty ve vnější řadě jsou v horní části nazpět prohnuté. Kvetou v červnu až září a semena dozrávají od srpna do října. Ploidie je 2n = 18.

Plodem jsou cylindrické nažky průměrně 3 mm dlouhé s 10 podélnými žebry, jsou zaoblené a mají fialovou nebo hnědou barvu. Dvouřadý chmýr o délce 6 mm je světle žlutý.

Rostliny se rozšiřují semeny šířenými větrem; k tvorbě semen dochází apomikticky. Jestřábník okoličnatý je značně proměnlivý a pravděpodobně na úrovni variety vytváří několik vnitrodruhových taxonů.[2][3][4][5]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. BioLib.cz – Hieracium umbellatum (Jestřábník okoličnatý) [online]. BioLib.cz, [cit. 2013-05-25]. Dostupné online.  
  2. a b GRULICH, Vít. BOTANY.cz: Jestřábník okoličnatý [online]. O. s. Přírodovědná společnost, BOTANY.cz, rev. 02.08.2011, [cit. 2013-05-25]. Dostupné online. (česky) 
  3. a b DVOŘÁKOVÁ, Soňa. Rozšíření druhu Hieracium umbellatum v ČR. Brno, 2007 [cit. 25.05.2013]. Diplomová práce. Masaryková univerzita v Brně. Vedoucí práce Jiří Danihelka. Dostupné online.
  4. Flora of North America: Hieracium umbellatum [online]. Missouri Botanical Garden, St. Louis, MO & Harvard University Herbaria, Cambridge, MA, USA, [cit. 2013-05-25]. Dostupné online. (anglicky) 
  5. Finland Nature and Species: Hieracium umbellatum [online]. Luonto Porti Nature Gate, Helsinki, FI, [cit. 2013-05-25]. Dostupné online. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]