Jestřábník okoličnatý

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jak číst taxoboxJestřábník okoličnatý
alternativní popis obrázku chybí
Jestřábník okoličnatý (Hieracium umbellatum)
Vědecká klasifikace
Říšerostliny (Plantae)
Podříšecévnaté rostliny (Tracheobionta)
Odděleníkrytosemenné (Magnoliophyta)
Třídavyšší dvouděložné (Rosopsida)
Řádhvězdnicotvaré (Asterales)
Čeleďhvězdnicovité (Asteraceae)
Rodjestřábník (Hieracium)
Binomické jméno
Hieracium umbellatum
L., 1753
Areál rozšíření
Areál rozšíření
Areál rozšíření
Synonyma
  • Hieracium columbianum
  • Hieracium scabriusculum
  • jestřábník vrcholičný [1]
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Jestřábník okoličnatý (Hieracium umbellatum) je jedním z mnoha druhů jestřábníků rostoucích v České republice. Jestřábník okoličnatý patří k nejmohutnějším i nejvíce rozšířeným. Během letního období vykvétá drobnými květními úbory žluté barvy.

Rozšíření[editovat | editovat zdroj]

Druh vyrůstá téměř v celé Evropě, neroste sice okolo Středozemního moře, ale zato zasahuje až za polární kruh. Směrem na východ se vyskytuje v mírném pásu celé Asie až do Japonsko, rozšířen je také v Severní Americe.

ČR roste roztroušeně až hojně hlavně v nižších a středních polohách, ve výšce nad 1000 m jen vzácně. Nachází se obvykle na dobře odvodněných, neutrálních až kyselejších podkladech, vápencovým se vyhýbá. Nejčastěji je ke spatření na slunečných travnatých stráních, ve světlých listnatých lesích, na jejich okrajích a pasekách, v prosvětlených křovinách, na vřesovištích, písčinách i podél cest, obvykle v místech chudých na živiny. Snese i mírný polostín.[2][3]

Popis[editovat | editovat zdroj]

Vytrvalá bylina vyrůstající z oddenku, má přímou, nahnědlou jednoduchou lodyhu, která dosahuje do výšky 20 až 100 cm. Ve spodní části je holá nebo má jednoduché štětinovité chlupy a v horní bývá řídce porostlá hvězdovými chlupy. Bazální listy chybí a na lodyze vyrůstá střídavě 10 až 40 tuhých, eliptických až kopinatých listů s klínovitou či zaoblenou bázi. Po obvodě jsou listové čepele s tupou špičkou celistvé nebo nepravidelně zubaté, někdy slabě podvinuté a drsně chlupaté, spodní strana má vyniklou žilnatinu a je světlejší než horní. Dolní listy mají kratičké řapíky a jejich čepele jsou dlouhé 5 až 10 cm a široké 1,5 až 2,5 cm. Listy se směrem vzhůru o něco zmenšují a řapíky se jim zkracují, horní listy jsou přisedlé.

Květní úbor se skládá z 30 až 80 žlutých kvítků, které v počtu 5 až 30 úborů vytvářejí květenství okolík. Tenké chlupaté stopky úborů jsou porostlé drobnými listeny, nejdelší střední stopka je dlouhá 10 až 30 mm. Sytě žluté až zlatožluté jazykovité kvítky s korunami dlouhými asi 10 mm a plochou ligulou s pěti zoubky o délce až 20 mm jsou oboupohlavné, žluté jsou i čnělky, rozvětvená blizna i pět tyčinek. Zvonkovitý zákrov vysoký okolo 10 mm má 12 až 20 tmavě zelených, střechovitě uspořádaných, lysých listenů; ty ve vnější řadě jsou v horní části nazpět prohnuté. Kvetou v červnu až září a semena dozrávají od srpna do října. Ploidie je 2n = 18.

Plodem jsou cylindrické nažky průměrně 3 mm dlouhé s 10 podélnými žebry, jsou zaoblené a mají fialovou nebo hnědou barvu. Dvouřadý chmýr o délce 6 mm je světle žlutý.

Rostliny se rozšiřují semeny šířenými větrem; k tvorbě semen dochází apomikticky. Jestřábník okoličnatý je značně proměnlivý a pravděpodobně na úrovni variety vytváří několik vnitrodruhových taxonů.[2][3][4][5]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. BioLib.cz – Hieracium umbellatum (Jestřábník okoličnatý) [online]. BioLib.cz [cit. 2013-05-25]. Dostupné online. 
  2. a b GRULICH, Vít. BOTANY.cz: Jestřábník okoličnatý [online]. O. s. Přírodovědná společnost, BOTANY.cz, rev. 02.08.2011 [cit. 2013-05-25]. Dostupné online. 
  3. a b DVOŘÁKOVÁ, Soňa. Rozšíření druhu Hieracium umbellatum v ČR. Brno, 2007 [cit. 25.05.2013]. Diplomová práce. Masaryková univerzita v Brně. Vedoucí práce Jiří Danihelka. Dostupné online.
  4. Flora of North America: Hieracium umbellatum [online]. Missouri Botanical Garden, St. Louis, MO & Harvard University Herbaria, Cambridge, MA, USA [cit. 2013-05-25]. Dostupné online. (anglicky) 
  5. Finland Nature and Species: Hieracium umbellatum [online]. Luonto Porti Nature Gate, Helsinki, FI [cit. 2013-05-25]. Dostupné online. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]